گزارش سلامت؛

تداوم کمبود سرم های تزریقی در داروخانه های آذربایجان شرقی

تداوم کمبود سرم های تزریقی در داروخانه های آذربایجان شرقی

سلامت: کمبود سرم های تزریقی در داروخانه های آذربایجان شرقی، بازار داغی را برای برخی دلال ها به راه انداخته است تا سرم ها را با هزینه هنگفتی به فروش برسانند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- آناهیتا رحیمی: گویا حکایت دست خالی ماندن بیماران برای دریافت سرم های تزریقی تمامی ندارد و با گذشت روزها، کمبود سرم های تزریقی زیر سایه عدم پیش بینی مسئولان برای افزایش خط تولید جدید پر رنگ تر می شود.
گله مندی مردم برای نبود سرم و نارضایتی داروخانه ها از توزیع محدود آن، بازار سیاهی را برای دلالان ایجاد کرده است تا سرم های تزریقی را با هزینه های ۱۰ برابر قیمت واقعی به فروش برسانند و حالا مدتی است که افزایش بی رویه استفاده از سرم های تزریقی به سبب انتشار ویروس کرونا، دست بیماران نیازمند به تزریق سرم را خالی گذاشته است.
اگر قدری به روزهای گذشته بازگردیم، یک ماه پیش بود که معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، خبر از رفع کمبود سرم های تزریقی تا چند روز آتی داده بود که با راه اندازی مجدد خط تولید کارخانه شهید قاضی و توزیع آن در بازار، این مشکل رفع خواهد شد ولی حالا ۳۲ روز از این وعده می گذرد و بیماران هم چنان به دنبال سرم های تزریقی تجویز شده از طرف پزشک، داروخانه های شهر تبریز را زیر پا می گذارند.
برای آگاهی از آخرین وضعیت تولید و توزیع سرم های تزریقی بار دیگر به سراغ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز رفتیم که در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کمبود سرم از چند ماه گذشته به سبب تعطیلی کارخانه تولید سرم شهید قاضی رخ داده است.
تولید بیش از ۴۰ درصد سرم در کارخانه شهید قاضی
حسن آقاجانی افزود: بیش از ۴۰ درصد سرم کل کشور در کارخانه سرم سازی شهید قاضی تولید می شود که کمبود به وجود آمده ناشی از تعمیرات خط تولید بود اما حدود یک ماه است که خط تولید این کارخانه به راه افتاده است اما بازگشت به روال عادی، زمان بر خواهد بود.
وی اضافه کرد: کمبود سرم، ناشی از افزایش مصرف سرم به سبب شیوع ویروس کرونا و ایجاد مشکلاتی در تولید آنست اما چنانچه گفته شد با راه اندازی خط تولید سرم در کارخانه سرم سازی شهید قاضی، میزان تولید بالا رفته و کمبود سرم را نسبت به ماه های گذشته کاهش داده است.

اولویت توزیع سرم در بیمارستان ها
آقاجانی، اولویت توزیع سرم را در بیمارستان ها اعلام نموده و اظهار داشت: توزیع سرم در بیمارستان ها به سبب نیاز مبرم بیماران به سرم، در اولویت قرار گرفته است اما توزیع سرم علاوه بر بیمارستان ها، به داروخانه های سطح شهر نیز انجام می شود.
توزیع سرم در بیمارستان ها به سبب نیاز مبرم بیماران به سرم، در اولویت قرار گرفته است
وی افزود: توزیع سرم برمبنای عرضه و تقاضا صورت می گیرد و از حالت سهمیه بندی خارج شده است حتی از اولین روزهای کمبود سرم، توزیع علاوه بر بیمارستان ها به داروخانه های شبانه روزی و جنب کلینیک بصورت محدود انجام می گرفت.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اضافه کرد: هم اکنون، توزیع ۷۰ درصدی سرم به بیمارستان ها ادامه دارد و به شرکت های پخش سرم، نیز اعلام شده است تا سرم در حد نیاز به تمامی داروخانه ها در سطح کلانشهر تبریز توزیع شود.
وی اظهار داشت: با وجود این که ۵۰ شرکت توزیع کننده دارو در سطح استان آذربایجان شرقی وجود دارد اما تمام شرکت های توزیع کننده دارو، مختص به توزیع سرم نیست.
آقاجانی در آخر اضافه کرد: توزیع سرم باتوجه به افزایش سهمیه داروخانه های شبانه روزی و جنب کلینیک، هم چنان ادامه دارد.

سرم در داروخانه های تبریز یافت نمی شود
یک کارشناس فوریت های پزشکی و فعال رسانه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سرم در داروخانه های تبریز یافت نمی گردد و حتی به هنگام تجویز پزشک نیز، بیماران تا چندین ساعت در پی یافتن سرم، به تک تک داروخانه های سطح شهر مراجعه می کنند که این امر ناشی از نقص مسئولان ذی ربط است.
حبیب حسینقلی زاده افزود: یکی از علل افزایش مصرف سرم و کمبود آن، ترس مردم از مراکز درمانی و بیمارستان ها است؛ حتی به هنگام مراجعه به منزل بیماران مبتلا به کرونا مشاهده می نماییم که سرم بدون دارو به بیمار تزریق شده است در صورتیکه دارو تراپی انجام گرفته با سرم، با مقدار خیلی کم است که نیازی به تزریق سرم دو لیتری نیست اما متأسفانه این روند هم چنان ادامه دارد.
سرم در داروخانه های تبریز یافت نمی گردد و حتی به هنگام تجویز پزشک نیز، بیماران تا چندین ساعت در پی یافتن سرم، به تک تک داروخانه های سطح شهر مراجعه می کنند
وی اضافه کرد: زمانی که مردم به ترس از بیمارستان گرفتار شده و یا اخبار ناقص و اشتباه از بیمارستان ها بجای آموزش به مردم در جامعه رواج یافت، مردم از بیمارستان ها وحشت کردند و ترجیح دادند تا بیمار مبتلا به کرونا را در منزل درمان کنند که این خود سبب افزایش مصرف سرم در درمان های خانگی شده است.
این کارشناس فوریت های پزشکی اظهار داشت: بیمار تا آن زمان که قادر به نوشیدن مایعات است نیازی به سرم ندارد و در مواقعی تزریق سرم تجویز می شود که همراه با دارو و بصورت محدود و کنترل شده باشد.
حسینقلی زاده بیان کرد: رواج آموزش ناقص به مردم منجر گردیده است تا مردم بر این گمان باشند که تزریق سرم، نخستین و آخرین راه درمانی به شمار می آید که در نتیجه، افزایش مصرف سرم و ناکارآمدی مسئولین در آموزش صحیح و تهیه سرم، منجر گردیده است تا هم اکنون، افرادی که نیازمند سرم برای درمان هستند دست خالی بمانند.
وی در آخر اضافه کرد: هم اکنون باید روش های قابل استفاده در گذشته را در مواقع محدودیت تولید و توزیع سرم به کار ببریم به شکلی که حجم سرم تزریق شده به بیماران مبتلا به کرونا را کاهش دهیم تا این محدودیت به اندازه ای کم رنگ شود.

به فروش رسیدن سرم با هزینه های هنگفت
یکی از شهروندان تبریزی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیماری در منزل داریم که باید هر روز سرم نیم لیتری و یا یک لیتری به او تزریق شود اما متأسفانه مدتی است که سرم پیدا نمی گردد.
محمدی افزود: هم اکنون سرم حتی با وجود تجویز پزشک نیز در داروخانه های تبریز یافت نمی گردد و حتی در بعضی از موارد، سرم با هزینه های هنگفتی به فروش می رسد.
وی اضافه کرد: وضعیت کمبود سرم قابل قبول نیست و هم اکنون بیمارانی که تزریق سرم برای آنان حیاتیست لحظات سختی را تجربه می کنند؛ امیدوار هستم مسئولان ذی ربط به وعده های خود در ارتباط با توزیع سرم و حل این مشکل عمل کنند.
سرم های توزیع شده در داروخانه ها کافی نیست
یک متصدی داروخانه نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: افزایش مصرف سرم های تزریقی به سبب شیوع ویروس کرونا و سو مدیریت، دو دلیل عمده برای به وجود آمدن مشکلاتی است که هم اکنون با آن روبه رو شده ایم.
سرم های تزریقی در بیشتر نسخه های تجویزی بیماران وجود دارد و به سبب کمبود سرم، مجبور هستیم تا از دو سرم تجویز شده، یک سرم را به بیمار تحویل دهیم
وی اضافه کرد: سرم های تزریقی در بیشتر نسخه های تجویزی بیماران وجود دارد و به سبب کمبود سرم، مجبور هستیم تا از دو سرم تجویز شده، یک سرم را به بیمار تحویل دهیم که این نارضایتی مراجعه کنندگان به داروخانه را در پی دارد.
این متصدی داروخانه اظهار داشت: سرم های تزریقی وارداتی که بصورت محدود به داروخانه ها توزیع می شود کافی نیست و با وجود گذشت چند ماه از این وضعیت، مسئولان می توانستند این مشکل را با راه اندازی خط تولید جدید جبران کنند که متأسفانه تا حالا اقدام جدی و مؤثری انجام نیافته است.
کمبود سرم در ایام همه گیری ویروس کرونا مشکلی است که رنگ نمی بازد و بیماران را با مشکلات بسیاری روبرو می سازد؛ بطور قطع اگر راه اندازی خط تولید سرم های تزریقی از مدت ها قبل توسط مسئولان ذی ربط انجام می گرفت بیماران در پی یافتن یک سرم تزریقی، در رنج و عذاب نبودند.


منبع:

1400/07/18
23:26:54
5.0 / 5
786
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سلامت