رئیس سازمان غذا و دارو:

واکسن اسپایکوژن مجوز مصرف اضطراری گرفت

واکسن اسپایکوژن مجوز مصرف اضطراری گرفت

به گزارش سلامت رییس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: روز گذشته مجوز مصرف اضطراری از طرف سازمان غذا و دارو برای واکسن اسپایکوژن صادر شد.به گزارش سلامت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، محمدرضا شانه ساز گفت: اثربخشی واکسن هایی همچون فایزر در مقابل سویه های جدید ویروس کرونا، کم شده است و در بعضی موارد به زیر ۵۰ درصد رسیده است. این در حالیست که اثربخشی واکسن اسپایکوژن بالاتر از مقادیر مجاز اعلام شده در دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت بوده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون ویروس غالب کرونا در کشور شامل سویه هایی مانند دلتا، انگلیسی و ووهان ممکنست باشد، که مطالعه بالینی واکسن اسپایکوژن جزو معدود مطالعاتی در جهان است که تماماً در پیک دلتا انجام شده است و این واکسن در مقابل بیشتر سویه های موجود ویروس کرونا در کشور، اثربخشی مناسب و بالاتر از دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت را داشته است.
شانه ساز اشاره کرد: طبق گزارش ارسالی از مطالعه بالینی و نظر کمیته بالینی، در این مرحله از مطالعه بالینی فاز ۳ واکسن اسپایکوژن، اثربخشی واکسن در قبل از ابتلاء به موارد علامت دار و خفیف کووید ۱۹ و در وضعیت غلبه واریانت دلتا در کشور، حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد برآورد شده است.
رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: برمبنای هماهنگی با معاونت بهداشت وزارت بهداشت مقرر شده که افرادی که در فازهای موفق مطالعات بالینی واکسن دریافت کرده اند، بتوانند کارت واکسن خودرا دریافت نمایند تا در مراحل اجرای قرنطینه هوشمند با مشکلی مواجه نشوند.
شانه ساز اظهار داشت: تولید ماهانه اسپایکوژن برمبنای اظهارات شرکت سیناژن، حداقل سه میلیون دوز است.
وی اشاره کرد: بنظر می رسد که مشکلی جهت استفاده از واکسن اسپایکوژن بعنوان دُز بوستر یا یادآور، وجود نداشته باشد لیکن بمنظور اظهار نظر قطعی انجام مطالعات بیشتر ضروری می باشد.
شانه ساز گفت: شرکت سیناژن نیز همچون واکسن های برکت و پاستور از ابتدا برمبنای دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت برای دریافت تاییدیه های لازم، مطالعات کارآزمایی خودرا طراحی نموده و تلاش این شرکت این بوده که حتما مجوزهای سازمان جهانی بهداشت و سایر مراجع معتبر بین المللی را برای صادرات این واکسن، دریافت کند.


منبع:

1400/07/18
12:27:01
5.0 / 5
878
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سلامت