نگاهی به اخبار كرونایی هفته گذشته قم:

واکسیناسیون ۶۰ درصد شهروندان تا کاهش چشم گیر فوتی های کرونا درقم

واکسیناسیون ۶۰ درصد شهروندان تا کاهش چشم گیر فوتی های کرونا درقم

به گزارش سلامت ایرنا- واکسیناسیون بیشتر از ۶۰ درصد شهروندان، واکسن نزده ها طعمه موج بعدی کرونا، کاهش چشم گیر فوتی های کرونا مثبت و ورود ۲۳ هزار و ۵۰۰ دُز واکسن همچون اخبار کرونایی هفته گذشته دراستان قم بوده است.


تسریع در واکسیناسیون دانش آموزان، واکسن نزدن، نادیده گرفتن حقوق اجتماعی دیگران، دستورالعمل های جدید آرامستان های قم، واگذاری بیمارستان الهادی به مرکز خدمات حوزه علمیه، اجرای واکسیناسیون سیار و ۱۶۷ هزار تبعه خارجی واکسینه می شوند از دیگر اخبار کرونایی هفته گذشته قم می باشد.
عبور نرخ واکسیناسیون کرونا در قم از ۶۰ درصد
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: با تزریق حدود ۸۴۲ هزار دُز واکسن که حدود ۵۷۶ هزار دُز در نوبت اول و ۲۶۶ هزار دُز هم نوبت دوم است، میزان واکسیناسیون در قم از مرز ۶۰ درصد عبور کرد.
محمدرضا قدیر در گفت وگویی گفت: از همکاری خوب مردم فهیم قم قدردانی کرده و از افرادی که هنوز رجوع نکرده اند، درخواست داریم تا در اسرع وقت به مرکز واکسیناسیون رجوع نمایند تا گرفتار پیک های بعدی کرونایی نشویم.
کاهش چشم گیر شمار فوتی های کرونا
وی اضافه کرد: تعداد فوتی های کرونا مثبت در قم کاسته شده و امروز ( جمعه ۱۶ مهرماه )به سه نفر رسید و افزایش میزان واکسیناسیون، عیدی کادر بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی به مردم شریف قم در این روز است.
تسریع در واکسیناسیون دانش آموزان
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: با عنایت به تأثیر واکسیناسیون دانش آموزان ضد کرونا در بازگشایی مدارس، روند تزریق واکسن در این گروه هدف تسریع می شود.
سیامک محبی هفته گذشته در گفت وگویی به این نکته اشاره نمود که تنها ۱۷ درصد دانش آموزان قم برای واکسیناسیون به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه نموده اند.
وی با اشاره به اینکه یکی از الزامات حضوری شدن مدارس، واکسیناسیون گسترده دانش آموزان ضد بیماری کووید -۱۹ است، گفت: دانش آموزان ۱۲ الی ۱۷ سال می توانند با رفتن به سامانه سلامت به نشانی salamat.gov.ir نسبت به ثبت نوبت در یکی از مراکز تجمیعی واکسیناسیون در سطح استان قم اقدام نمایند.
۱۶۷ هزار تبعه خارجی واکسینه می شوند
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی قم از برنامه ریزی برای واکسیناسیون ۱۶۷ هزار تبعه خارجی ساکن استان قم اطلاع داد.
عباس شیرمحمدی هفته گذشته در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا در سالن کرامت استانداری قم، اضافه کرد: واکسیناسیون اتباع از راه انجمن خیرین از یک ماه گذشته درقم راه اندازی شده و ۲۲۰ میلیون تومان در این راستا از راه خیرین تأمین شده است.
وی اظهار داشت: از آغاز مهرماه سالجاری هشت هزار تبعه مجاز و غیر مجاز برای دریافت واکسن به مرکز تزریق اتباع غیر ایرانی مراجعه نموده اند.
شیرمحمدی اشاره کرد: در سطح استان قم ۳۹ هزار تبعه غیر مجاز شناسایی شده و تمام این افراد می توانند جهت دریافت واکسن به مراکز تجمیعی رجوع کنند.
واکسن نزده ها طعمه موج بعدی کرونا خواهند شد
در جلسه مدیریت بحران که هفته گذشته با حضور استاندار برگزار شد، نسبت به مبتلا شدن و قربانی شدن واکسن نزده ها در موج بعدی کرونا و همینطور تعلل در واکسیناسیون عمومی اخطار داده شد.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم در این نشست اظهار داشت: هیچ گونه محدودیتی در فضای مجازی در ارتباط با واکسن هراسی وجود ندارد.
بیژن سلیمان پور افزود: طبق ارزیابی ها و برآوردهای متخصصان پزشکی و درمانی افرادی که هنوز مبادرت به تزریق واکسن نکرده اند، طعمه اصلی موج بعدی کرونا خواهند شد.
به گفته وی، ۶۰ دستگاه اجرایی استان عملکرد خود در ارتباط با واکسیناسیون و تشویق مردم به روند دریافت واکسن را عرضه کرده اند.
تزریق ۸۱۵ هزار دُز واکسن کرونا
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم هم اظهار نمود: روند ابتلا، بستری و فوتی های کرونا در قم کاهشی است.
محمدرضا قدیر اضافه کرد: اگر موج بعدی کرونا در قم رخ بدهد، افرادی که واکسن نزده اند طعمه اصلی ویروس کووید ۱۹ خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: تابحال ۸۱۵ هزار دُز واکسن کرونا در قم تزریق شده که ۵۵۳ هزار از آن در ارتباط با دُز اول و ۲۶۳هزار دُز هم در ارتباط با دُز دوم بوده است.
واگذاری بیمارستان الهادی به مرکز خدمات حوزه علمیه
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم هم با اشاره به وضعیت بیمارستان و پروژه نیمه کاره الهادی، خاطرنشان کرد: طبق تصمیمات استانی سازه های این بیمارستان به یکی از مراکز درمانی استان تبدیل خواهد شد.
محسن بهشتی افزود: این بیمارستان از راه اوقاف و امور خیریه استان به مرکز خدمات حوزه علمیه قم واگذار شده است و آنها هر تصمیمی که در ارتباط با اصل کاربری آن بگیرند، مسئولان استان اجرا خواهند کرد.
وی افزود: با عنایت به موقعیت بیمارستان الهادی مسئولان استان تلاش می کنندتا این مرکز صرفاً مختص قشر طلاب نباشد و مردم عادی هم بتوانند از آن بهره ببرند.
روند واکسیناسیون دانش آموزی رضایت بخش نیست
معاون مرکز بهداشت قم هم در ادامه اظهار داشت: وضعیت آرامستان ها، پایانه های مسافربری درون شهری و برون شهری، هتل ها و مسافرخانه ها، مجتمع های خرید و پاساژها، آرایشگاه ها، آبمیوه و بستنی فروشی ها، گیم نت ها و مطب های پزشکی از نظر رعایت پروتکلهای بهداشتی رضایت بخش نیست.
محمدجواد باقریان افزود: هفته گذشته از حدود ۲ هزار و ۸۰۰ بیمار مشکوک نتیجه آزمایش ۳۷ درصد افراد رجوع کننده کرونا به مراکز درمانی استان مثبت بوده است.
وی با اشاره به وضعیت واکسیناسیون عمومی در قم، اظهار داشت: ۹۶۱ هزار نفر از شهروندان افراد بالای ۱۸ سال هستند که تابحال در این گروه سنی ۵۲ درصد دُز اول و ۲۷ درصد هم دُز دوم را دریافت کرده اند.
به گفته وی، در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال هم ۱۵۱ هزار نفر مشمول دریافت واکسن هستند که تابحال حدود ۱۴ درصد از آنها دُز اول را دریافت کرده اند.
باقریان با انتقاد از استقبال نه چندان مطلوب از واکسیناسیون دانش آموزی، افزود: روند واکسیناسیون گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال در قم وضعیت کُندی دارد.
واکسن نزدن، نادیده گرفتن حقوق اجتماعی دیگران است
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: واکسیناسیون تکلیف همگانی و حقی عمومی است و عدم استفاده از واکسن، نادیده گرفتن حقوق اجتماعی مردم است.
محمدرضا قدیر با اشاره به اهمیت تزریق واکسن، اضافه کرد: اگر موج ششم کرونا شکل بگیرد، بطور قطع افرادی که واکسن نزده اند، مقصر بوده و خود طعمه این پیک خواهند بود.
وی افزود: در بیماری های غیرواگیر عدم تمکین از دستورات بهداشتی و درمانی صدمه فردی را به دنبال دارد، لیکن در بیماری های واگیر همچون کرونا عدم تمکین به دستورات بهداشتی و واکسیناسیون بی توجهی به حقوق همه مردم بوده و سبب صدمه رسانی به جامعه می شود.
دستورالعمل های جدید آرامستان های قم
معاون خدمات شهری شهرداری قم هم در این نشست، مبحث تجمعات در آرامستان ها را مورد توجه قرار داد و بیان نمود: برای رعایت پروتکلهای بهداشتی و پیشگیری از تجمعات خطرآفرین در آرامستان های شهر قم طی هفته جاری جلسه ای با حضور فرماندار تشکیل شده است.
عباس ذاکریان افزود: اقناع سازی مردم برای عدم تجمع در آرامستان بعنوان رویکرد اصلی شهرداری قم با نصب اطلاعیه و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر و آرامستان ها نصب شده است.
به گفته وی، طبق تصمیمات استانی مراسم خاکسپاری در آرامستان ها نباید بیشتر از ۴۵ دقیقه به طول بکشد و افراد حاضر هم نباید بیشتر از ۷۰ نفر باشند.
ورود ۲۳ هزار و ۵۰۰ دُز واکسن جدید
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم از ورود ۲۳ هزار و ۵۰۰ دُز واکسن جدید کرونا شامل سینوفارم، برکت و آسترازنکا به این استان اطلاع داد.
سیامک محبی در گفت وگویی، گفت: ۱۰ هزار دُز واکسن برکت، ۶ هزار و ۵۰۰ دُز واکسن سینوفارم و هفت هزار دُز واکسن آسترازنکا ظهر روز جاری در اختیار استان قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون متولدان سال ۸۸ و پیش از آن می توانند با رفتن به مراکز تجمیعی واکسیناسیون، واکسن کرونا تزریق نمایند، خاطرنشان کرد: ۱۸ مرکز تجمیعی در سطح استان در ۲ نوبت بامداد و عصر آماده خدمت رسانی به مراجعان هستند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به اینکه واکسیناسیون در استان از روند خوبی برخوردار است، اضافه کرد: تنها راه قطع زنجیره کرونا واکسیناسیون عمومی است
اغلب بستری شدگان کرونا در قم واکسن نزده اند
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: متاسفانه اغلب افرادی که در بیمارستان های کرونایی استان بستری می شوند، واکسن نزده اند.
محمدرضا قدیر دراین زمینه اضافه کرد: اغلب افرادی که به بیمارستان های کرونایی استان رجوع می کنند با حال وخیم و بد هستند و احتیاج به بستری دارند.
وی افزود: در بررسی ها مشخص شد که بیشتر افراد رجوع کننده به بیمارستان ها، از واکسن استفاده نکرده و به همین دلیل گرفتار مشکل می شوند.
وی افزود: همه باید با دعوت عمومی از مردم در جهت گسترش امر واکسیناسیون تلاش کنند.
واکسیناسیون سیار در قم اجرا می شود
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: طرح واکسیناسیون سیار شهروندانی که امکان رفتن به مراکز واکسن ندارند، بزودی در این استان اجرا خواهد شد.
سیامک محبی در گفت وگویی با اشاره به اینکه طرح فوق با مشارکت معاونت بهداشتی علوم پزشکی قم و قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران صورت می گیرد، اضافه کرد: خانواده هایی که دارای سالمند ناتوان، بیمار و یا معلول جسمی حرکتی هستند و یا فردی که شرایط تزریق واکسن را دارد، ولی بهر دلیلی توان حرکت و خروج از منزل را ندارد می توانند از راه تماس با شماره ۳۶۷۰۸۰۱۲ تیم سیار واکسیناسیون را درخواست کنند.
وی اشاره کرد: تیم های سیار مرکز بهداشت در اولین فرصت طبق برنامه زمان بندی و با هماهنگی قبلی به منزل فرد مورد نظر رجوع می کنند..
واکسیناسیون دانش آموزان زیر ۱۲ سال قم فعلاً مطرح نیست
استاندار قم با اشاره به اینکه فعلاً مبحث واکسیناسیون دانش آموزان کمتر از ۱۲ سال استان مطرح نیست، اظهار داشت: دراین زمینه در سطح ستاد ملی مقابله با کرونا بحث جدی صورت نگرفته و در محافل علمی و دانشگاهی محل چالش است؛ ما منتظر تصمیم گیری و ابلاغ دستورالعمل مربوطه هستیم.
بهرام سرمست در انتها جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که به صورت ویدیو کنفرانس در آن شرکت کرده بود در گفتگو با خبرنگاران، گفت: هم اکنون فقط بحث اتمام واکسیناسیون دانش آموزان بالای ۱۲ سال مطرح است.
وی همینطور آموزش حضوری دانش آموزان از نیمه آبان ماه به شرط گسترش واکسیناسیون را از موارد مطرح شده در این نشست عنوان نمود و اظهار داشت: مقرر شد هم زمان با توسعه واکسیناسیون، بر پرهیز از عادی انگاری و رعایت پروتکل ها هم تاکید شود.
فوت سه بیمار کرونایی درقم
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: در شبانه روز گذشته منتهی به شانزدهم مهرماه از مجموع ۴۰۶ آزمایش کرونای انجام شده در این استان، نتیجه ۱۵۰ مورد مثبت شد.
محمدرضا قدیر در گفت وگویی با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در استان، اضافه کرد: دراین مدت ۷۱ نفر مشکوک و یا با علایم قطعی مبتلا شدن به کرونا توسط اورژانس مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند.
وی با اشاره به بستری شدن ۵۳ نفر از این افراد، اظهار داشت: ۴۸ نفر که طی روزهای گذشته بستری شده بودند، هم به تشخیص پزشکان معالج برای ادامه درمان در منزل از بیمارستان مرخص شدند.
وی تعداد فوتی های کرونا مثبت را هم سه نفر عنوان نمود و اضافه کرد: ۴۲۴ بیمار کرونایی در مراکز بیمارستانی قم بستری هستند که وضعیت جسمی ۱۰۱ نفر از آنها وخیم می باشد.
ویروس کرونا باعث بیماری عفونی «کووید۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خویش را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir رجوع کنند.


1400/07/17
11:53:42
5.0 / 5
825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت