متخصص قلب و عروق مطرح كرد؛

چگونه از بیماری های قلبی در امان بمانیم

چگونه از بیماری های قلبی در امان بمانیم

یک متخصص قلب و عروق اظهار داشت: سبک زندگی سالم در سلامت و پیشگیری و درمان بیماری های قلبی تأثیر به سزایی دارد.



به گزارش سلامت به نقل از مهر، سعید علیپور پارسا اضافه کرد: سالانه میلیونها نفر در سرتاسر جهان بر اثر بیماری های قلبی و عروقی جان خویش را از دست می دهند و متأسفانه در ایران هم بیماری های قلبی و عروقی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر محسوب می شود.
وی، استعمال دخانیات، دیابت، فشارخون بالا، چاقی و آلودگی هوا را همچون عوامل مؤثر در بروز بیماری های قلبی و عروقی عنوان نمود و بر لزوم آگاهی رسانی و اطلاع رسانی افراد جامعه در جهت جلوگیری از بروز این بیماری ها تاکید نمود.
این متخصص قلب و عروق با اشاره به راهکارهای پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی، تصریح کرد: تغییر سبک زندگی یا life style در سلامت قلب و پیشگیری و درمان بیماری های قلبی تاثیر بسزایی دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تغذیه را یکی از مؤلفه های مهم سبک زندگی عنوان نمود و اضافه کرد: تغذیه مناسب و رژیم غذایی متعادل در سلامت قلب و سایر ارگان های بدن تاثیر دارد. فردی که از کودکی به رژیم غذایی پرنمک عادت کرده احتمال ابتلاء به فشارخون بالا در وی بیشتر می شود بخصوص اگر از نظر ژنتیکی و سابقه خانوادگی هم مستعد باشد. اما در صورت مصرف کمتر نمک از دوران کودکی احتمال بروز پرفشاری خون در سنین بالا در فرد کاهش پیدا می کند.
وی، مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی و فست فودها در بلند مدت را منجر به بروز چاقی و افزایش وزن برشمرد و خاطرنشان کرد که به دنبال چاقی احتمال بروز بیماری هایی نظیر دیابت، افزایش فشارخون و بیماری های قلبی بیشتر می شود.
علیپور پارسا برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی به خانواده ها تصریح کرد: الگوی صحیح تغذیه و رژیم غذایی سالم و مناسب باید از همان دوران کودکی آغاز شود تا در افراد نهادینه شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: کودکانی که به سبب تغذیه نامناسب گرفتار چاقی می شوند، سلول های ذخیره کننده چربی در آنان افزایش می یابد و متأسفانه هرچه فرد در بزرگسالی برای کاهش وزن تلاش می کند معمولا تاثیر چندانی ندارد یا موقتی است و فرد مستعد چاقی در بزرگسالی است.
وی با اشاره به تاثیر سبک زندگی سالم در درمان بیماران قلبی اظهار داشت: بیماری که در سنین میانسالی مبتلا به دیابت و پرفشاری خون یا بیماری های قلبی شده است زمانی که بعد از تشخیص درمان وی را شروع می کنیم؛ تغییر سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی سالم، ورزش و فعالیت بدنی مناسب و استراحت کافی می تواند در کنترل و جلوگیری از بیماری فرد مؤثر باشد.
به گفته علیپور پارسا، در درمان و کنترل پرفشاری خون علاوه بر مصرف دارو بر کاهش مصرف نمک، کاهش وزن، داشتن فعالیت روزانه و ورزش تاکید می شود که نقش به سزایی در کنترل بیماری بخصوص در موارد خفیف پرفشاری خون دارد. با رعایت این نکات گاهی حتی احتیاج به مصرف داروی فشارخون نیست و یا اینکه بیماری با دوز کمتری کنترل می شود.
این متخصص قلب و عروق با اشاره به کاهش فعالیت و تحرک افراد در پاندمی کرونا اظهار داشت: متأسفانه در این دوران خیلی از افراد به سبب قرنطینه خانگی و کاهش فعالیت و تحرک بدنی گرفتار افزایش وزن شدند و موارد بیماری های قلبی و پرفشاری خون بالا رفته است.
وی با تاکید بر لزوم پیگیری درمان بیماران قلبی اظهار داشت: خیلی از بیماران قلبی به سبب ترس از کرونا پیگیر درمان خود نشدند. برخی افراد هم به سبب ترس از حضور در بیمارستان و ابتلاء به کرونا علایم بیماری قلبی را نادیده گرفته و چه بسا گرفتار سکته قلبی شدند. این افراد به سبب عدم رفتن به موقع به مراکز درمانی گرفتار عوارضی نظیر سکته قلبی وسیع و نارسایی قلب و حتی در مواردی مرگ شود.
این متخصص قلب و عروق به افراد سفارش کرد: در صورت مشاهده علایم و نشانه هایی از بیماری قلبی حاد حتما سریعاً به مراکز درمانی رجوع کنید و به سبب ترس از کرونا نباید رجوع را به تأخیر بیندازید چونکه امکان دارد حتی به قیمت جان فرد تمام شود.
علیپور پارسا با بیان این مطلب که کم خوابی و استراحت کم در بلند مدت فرد را مستعد دیابت و فشارخون و بیماری های قلبی می کند تصریح کرد: افراد حداقل روزانه احتیاج به پنج ساعت خواب و استراحت دارند اما بهتر است که در شبانه روز ۷-۶ ساعت استراحت و خواب داشته باشند.
این متخصص قلب و عروق، اجتناب از استعمال سیگار و قلیان و سایر مواد دخانی را برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی ضروری دانست و اظهار داشت: استعمال دخانیات علاوه بر بیماری های قلبی و سکته و افزایش فشارخون زمینه ساز سرطان ها و بیماری های ریوی، زخم معده و سایر بیماری ها هستند.
وی کنترل کلسترول را یکی از راهکارهای مؤثر در جلوگیری از بیماری های قلبی عنوان نمود و اظهار داشت: برای کنترل کلسترول در افراد علاوه بر ورزش و رعایت رژیم غذایی مناسب و کم چرب بر مبنای سن فرد و سایر عامل های خطر نظیر دیابت، فشارخون، ارث و سیگار برخوردهای مختلفی صورت می گیرد و داروهای کاهنده کلسترول هم برای بیمار تجویز می شود.
به گفته وی در مواردی که نمی توان کلسترول بالای بیمار را با داروهای خوراکی کنترل کرد یا فرد گرفتار عوارض داروهای خوراکی می شود از داروهای تزریقی هر دو هفته یک مرتبه برای کاهش کلسترول استفاده می شود.
علیپور پارسا با اشاره به اینکه بیماران قلبی عروقی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به نوع شدید بیماری کرونا هستند؛ واکسیناسیون، رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در مکان های پرازدحام و اجتماعات را به آنان سفارش کرد. همینطور از بیماران قلبی خواست که برای انجام مراقبت های روتین و پیگیری های لازم حتما به مراکز درمانی مراجعه نموده و درمان خویش را به تعویق نیندازند.
این متخصص قلب و عروق به بهبودیافتگان کرونا سفارش کرد: افرادی که مبتلا به کرونا شدند برای حفظ سلامت قلب خود بهتر است که بعد از سپری شدن دوران قرنطینه هر چه سریع تر کارهای روزمره خویش را از سر گرفته و شروع کنند. چونکه این فعالیت ها به شکلی بازتوانی شمرده می شود تا فرد بتواند به روال عادی زندگی بازگردد. چه بسا استراحت بیش از اندازه می تواند منجر به بروز آمبولی ریه در فرد شود.

1400/07/10
10:07:34
5.0 / 5
722
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سلامت