دارویی جدید برای درمان شکل رایج سرطان سینه

دارویی جدید برای درمان شکل رایج سرطان سینه

سلامت: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که یک داروی ضد هورمونی که بتازگی تولید شده است، می تواند رشد تومور را کند کرده و در درمان زنان مبتلا به سرطان سینه موثر باشد.


به گزارش سلامت به نقل از ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، داده های این مطالعه نشان داد زنان مبتلا به سرطان رایج سینه در مراحل اولیه درمان با داروی giredestrant به مدت دو هفته، سطح پایینی از پروتئین به نام Ki۶۷ نسبت به زنانی داشتند که قرص های تجویز شده برای کاهش استروژن مصرف می کردند.
پروتئین Ki۶۷ هنگام تقسیم سلول های سرطانی سینه تولید می شود.
به گفته پژوهشگران، بیمارانی که به مدت دو هفته تحت درمان با giredestrant قرار گرفتند، بیش از ۸۰ درصد پروتئین Ki۶۷ در تومور آنها کم شد.
آنها می گویند افرادی که با داروی کاهش دهنده استروژن به نام «آناستروزول» تحت درمان قرار گرفتند، با کاهش ۶۷ درصدی پروتئین Ki۶۷ روبرو شدند.
دکتر «سارا هورویتز»، یکی از نویسندگان این مطالعه در بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: نتایج مطالعه ما نشان میدهد که تجویز سریع داروی giredestrant، تقسیم سلولی به اندازه بسیار زیادی نسبت به درمان استاندارد ما می کاهد.
هورویتز که مدیر برنامه تحقیقات بالینی سرطان سینه در مرکز جامع سرطان UCLA Jonsson در کالیفرنیا است، اظهار داشت: ما از نتایج مطالعات دیگر می دانیم زمانی که پروتئین Ki۶۷ یک تومور بعد از دو هفته درمان ضد هورمونی کاسته می شود، احتمال عود این بیماری در طولانی مدت کمتر می شود.
Giredestrant قسمتی از طبقه جدیدی از درمان های هورمونی به نام تجزیه کننده های انتخابی گیرنده استروژن است که به شکل قرص بجای تزریق مصرف می شود.
سرطان سینه به صورتی سرطان گفته می شود که از بافت پستان شروع می شود. نشانه های این سرطان شامل توده در پستان، تغییر در شکل ظاهری، فرورفتگی های کوچک پوستی، خروج مایع از نوک پستان، نوک فرورفته پستان یا پوست قرمز و خشک (پوسته پوسته) پستان است. در بیماران گرفتار متاستاز، دردهای استخوانی، تورم و بزرگی غدد لنفاوی، تنگی نفس یا زردی (یرقان) هم ممکنست دیده شود.
نتایج این مطالعه در کنگره انجمن سرطان شناسی پزشکی اروپا ارائه شد.


منبع:

1400/06/31
12:00:31
5.0 / 5
859
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت