یك نماینده مجلس عنوان كرد؛

تعارض منافع سد راه افزایش پزشک در مناطق محروم

تعارض منافع سد راه افزایش پزشک در مناطق محروم

سلامت: نماینده مردم ایرانشهر در مجلس، تعارض منافع در وزارت بهداشت را مانع حضور بیشتر پزشکان در مناطق محروم کشور دانست.عبدالناصر درخشان، در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این که باید به دنبال راهکاری اساسی برای رفع مشکل کمبود پزشک سیستان و بلوچستان بود، اظهار داشت: پزشکان متخصص غیربومی، در این منطقه نمی مانند و اکثراً بعد از آخر طرح خود این منطقه را ترک می کنند. پس برای حل مشکل کمبود پزشک استان به پزشکان بومی نیاز داریم.
وی اضافه کرد: در شهر پیشین که یکی از بزرگ ترین شهرهای حوزه انتخابیه من و نزدیک به مرز پاکستان است، درصد تست های مثبت کرونا تا مدتی پیش حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بود. این در شرایطی است که در این منطقه حتی یک درمانگاه مناسب هم وجود نداشت.
درخشان ضمن اشاره به کمبود پزشک در سایر مناطق سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در شهر راسک کمبود پزشک وجود دارد. در این شرایط وزارت بهداشت برخی تجهیزات مانند دستگاه اکسیژن ساز را برای بیمارستان های استان ارسال کرده است. اما این تجهیزات به تنهایی برای کاهش آمار کرونا در استان تا وقتی نیروی انسانی مجرب و پزشک وجود نداشته باشد، کافی نیست.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به راهکارهایی که برای حل مشکل کمبود پزشک وجود دارد، تصریح کرد: باید به دنبال راهکار اساسی برای رفع مشکل کمبود پزشک سیستان و بلوچستان بود. پزشکان متخصص غیربومی، در این منطقه نمی مانند و اکثراً بعد از آخر طرح خود، این منطقه را ترک می کنند. پس برای حل مشکل کمبود پزشک استان به پزشکان بومی نیاز داریم.
درخشان در ادامه اظهار داشت: در جهت اجرای قانون پزشکان تعهدی گفتگوهایی درباره تخصیص سهمیه پزشکی برای مناطق محروم، بخصوص استان سیستان و بلوچستان انجام شده است. که بر طبق این سهمیه در آینده پزشکان بومی متخصص در منطقه ماندگار شده و به مردم خودشان خدمت کنند.
وی تصریح کرد: تعارض منافع در وزارت بهداشت سبب عدم توجه به این راهکار ها شده است. پزشکان برای خودشان یک امپراطوری درست کرده اند که فقط آدم های خاصی باید پزشک شوند. در صورتیکه امکان افزایش ظرفیت پزشک در کشور فراهم است. اما تربیت پزشک در کشور قطره چکانی است و این رشد به هیچ وجه ملموس نبوده است.


منبع:

1400/06/30
08:35:17
5.0 / 5
786
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سلامت