آلزایمر خیلی زودتر از آنچه فکر می نماییم، شروع می شود

آلزایمر خیلی زودتر از آنچه فکر می نماییم، شروع می شود

شاید یکی از ترس ها و ناامیدی های پیر شدن، حداقل برای خیلی از ما، مبارزه روز افزون برای به خاطر سپردن افراد و خاطراتی است که یک زمانی بسیار ساده و راحت در خاطر داشتیم و گمان می نماییم در این دوران دیگر توانایی داشتن آنرا نداریم.


به گزارش خبرنگار بهداشت و سلامت ایرنا، آلزایمر بیماری هنوز ناشناخته است که سلول های مغزی گاهی از کار می افتند و ارتباطات بین مراکز مغزی ضعیف شده و منجر به ضعف حافظه و توانایی تفکر می شود.
در حال حاضر بیشتر از ۵۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند و سالانه نزدیک به ۱۰ میلیون مورد جدید گزارش و به این جمعیت افزوده می شود، در ایران هم حدود ۷۰۰ هزار نفر آلزایمر دارند و با عنایت به روند پیری در جمعیت کشور، زنگ خطر مبتلا شدن به این بیماری به صدا در آمده است.

تحقیقات نشان داده است عواملی مانند افسردگی، فشار خون بالا، عدم تحرک بدنی، دیابت، چاقی، چربی خون بالا، رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن، انزوای اجتماعی و تنهایی، مصرف زیاد الکل، اختلالات خواب و از دست دادن شنوایی، بعنوان عوامل بروز زوال عقل و آلزایمر شناخته شده اند.

بعضی از پزشکان اعتقاد دارند که تابحال هیچ درمانی برای آلزایمر یا سایر انواع زوال عقل وجود ندارد، اما بهبود عوامل مختلف سلامت، شیوه زندگی و عوامل اجتماعی ـ فعالیت بدنی، رژیم غذایی، افسردگی، تحصیلات و تنهایی در دوران جوانی و بزرگسالی و بدون توجه به سن، می تواند از یک سوم موارد زوال عقل جلوگیری نماید.
مهدی افسری روانپزشک در این حوزه به خبرنگار ایرنا می گوید: با افزایش سن تغییراتی در حافظه ایجاد می شود که طبیعی است، اما نشانه های بیماری آلزایمر چیزی بیشتر از فراموشی های موقتی و ساده بوده، افرادی که به بیماری آلزایمر گرفتار می شوند، مشکلاتی را در برقراری ارتباط، یادگیری، تفکر و استدلال تجربه می کنند. این مشکلات بر وضعیت شغلی، فعالیتهای اجتماعی و زندگی خانوادگی فرد تأثیر می گذارد.
وی تصریح می کند: بیماری آلزایمر شایعترین علت دمانس است، بیماری پیشرونده و تحلیل برنده که با تغییراتی که در مغز افراد مبتلا ایجاد می کند، باعث ضعف حافظه و اختلال در عملکردهای شناختی و رفتاری می شود، به مرور حافظه و تواناییهای ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال و قضاوت فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و فرد مبتلا را در انجام وظایف روزانه زندگی با مشکل مواجه می کند.
غذاهای رنگارنگ بخورید
این روانپزشک اظهار می دارد: تغییر شیوه زندگی شامل افزایش فعالیت بدنی، به چالش کشیدن ذهن و انتخاب غذاهای رنگارنگ، می تواند به جلوگیری یا حداقل تاخیر درآلزایمر کمک نماید.
وی می افزاید: خوردن غذاهای حاوی فلاونوئیدها می تواند به شاداب و تیز نگهداشتن ذهن کمک نماید. میوه ها و سبزیجاتی مانند سیب، توت سیاه، زغال اخته، کرفس، گیلاس، گریپ فروت، پرتقال، گلابی، فلفل و توت فرنگی حاوی فلاونوئید بالا هستند و قوی ترین اثر محافظتی در میوه ها و سبزیجات زرد و نارنجی دیده می شود. فلاونوئیدها در جلوگیری از کاهش مهارت های ذهنی و فکری که معمولا بر اثر افزایش سن ناشی می شود، نقش قوی و موثری دارند.

انجام فعالیت بدنی
افسری تاکید می کند: فعالیت بدنی متوسط، مانند پیاده روی سریع روزانه، سبب بهبود سلامت کلی جسمی و روحی، بهبود خواب، کاهش علایم افسردگی و ارتقای عملکرد شناختی می شود و فعالیت بدنی منظم به رشد عروق خونی مغز و حفظ سلامت آن کمک کرده، سطح گلوکز خون در مغز را زیاد می کند، از کاهش ماده خاکستری مغز جلوگیری و به توجه، سازماندهی افکار و دستیابی به اهداف در بزرگسالان جوان و بزرگسال کمک می نماید.

این روانپزشک می گوید: افرادی که در سنین میانسالی وضعیت سلامتی ضعیف تری دارند، فعالیت فیزیکی کمی دارند، رژیم غذایی آنها نامناسب است و فشار خون بالا دارند، بیشتر از دو برابر افراد دیگر با خطر مبتلا شدن به آلزایمر مواجهند. همچنین، افرادی که در سن ۱۸ تا ۳۰ سالگی از سلامت نسبی برخوردار می باشند و فشار خون بالا، قند خون و کلسترول داشتند، در مقایسه با افرادی که در این سنین در وضعیت سلامتی خوبی قرار دارند، در چهل و پنجاه سالگی نمره های عملکرد شناختی پایین تری می گیرند

ذهن خویش را به چالش بکشید
افسری می افزاید: چالش ذهنی می تواند به حفظ حافظه و مهارت های تفکر خوب کمک نماید. فعال ماندن از نظر ذهنی مانند نوشتن نامه، انجام معماها، حل پازل یا مطالعه می تواند سبب شود علایم زوال عقل و آلزایمر ۵ سال دیرتر آغاز شود.

وی تاکید می کند: گاهی اوقات مشاوره کمکی بزرگ برای خانواده هایی است که درگیر مراقبت از یک فرد مبتلا به آلزایمر هستند، چنین کمکی امکان دارد از سوی گروه های حمایت کننده، یک مددکار اجتماعی، یک پرستار، یک روانشناس یا یک پزشک باشد.
۱۳۵۲منبع:

1400/06/23
10:40:07
5.0 / 5
978
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سلامت