افزایش آگاهی، سد راه زخم سالک بر چهره گلستانی ها

افزایش آگاهی، سد راه زخم سالک بر چهره گلستانی ها

سلامت: ایرنا- وجود جوش یا ماندن جای زخم آنهم از نوع سالک بر روی دست و صورت افراد به ویژه کودکان مناطق شمالی گلستان از صحنه های ناخوشایند و چندش آوری است که تنها با رعایت سفارش های بهداشتی و افزایش آگاهی والدین برای مراجعه سریع به مراکز درمانی می توان سد راه این بیماری شد.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، سالک برای اهالی ساکن در شهرستان های شمالی گلستان همچون مراوه تپه و گنبدکاووس به ویژه مادران این خطه از ایران اسلامی بواسطه داشتن تجربه تلخ از درد و زخم ماندگار بیماری و یا مشاهده زخم آن در اطرافیان همیشه با نگرانی و اضطراب هم راه است و این نگرانی در زمان مشاهده پشه خاکی ناقل سالک بر دست و صورت فرزندان شان بیشتر می شود.
عایشه همچون مادران جوان شهرستان مراوه تپه است که مدتی پیش با چهره ای رنگ پریده به مرکز درمان این بیماری در روستای قره گل مراجعه و از کادر درمان برای درمان کودک خود درخواست کمک می نماید.
این مادر که مانند سایر مادران ساکن در مناطق گرم، خشک و بیابانی نواحی شمال گلستان شاهد زخم های ناخوشایند بر صورت و بدن تعدادی از اطرافیان خود است با اجرای طرح های آموزشی مختلف توسط مرکز بهداشت و بسیج شهرستان به این مساله آگاهی یافته که بیماری سالک بوسیله نیش پشه خاکی به انسان منتقل می شود و در صورت اقدام نکردن بموقع برای همیشه زخم آن بر پیکر شخص مبتلا ماندگار خواهد بود پس پس از گذشت چند روز از مشاهده جوش های کوچک بر چهره کودکش به مرکز جامع سلامت روستایی قره گل رجوع کرد.
پزشک آموزش دیده حوزه درمان سالک بعد از معاینه کودک شیرخوار عایشه به وی اطمینان داد که بموقع مراجعه نموده و جوش های کوچک به وجود آمده بر اثر نیش پشه ناقل بیماری سالک بر پیشانی فرزندش قابل درمان است و اثری از آن باقی نخواهد ماند.
زنی دیگر که نصف چهره خودرا پوشانده و در صندلی کناری عایشه در مرکز درمان سالک مراوه تپه نشسته بود نیز با نگرانی از پزشک خواست تا باردیگر پسر پنج ساله وی را معاینه کند و هرچه پزشک به وی تاکید می کرد تورم و قرمزی کوچک بر بازوی فرزندش ارتباطی با بیماری سالک ندارد اما باز هم از نگرانی این مادر کم نشد.
وی با حضور باردیگر در کنار میز دکتر با کنار زدن روسری خود زخم قدیمی سالک را به وی نشان داد و گفت به هیچ عنوان نمی خواهم درد و رنجی که من تحمل کردم پسرم نیز در آینده تحمل کند لطفا باز هم فرزندم را معاینه کنید.
پزشکان مراکز درمان سالک که در بیشتر مواقع با نگرانی های این چنینی از جانب والدین مواجهند برای تسکین درد کاهش اضطراب آنان با روی گشاده درخواست شان را قبول کرده و معاینات لازم را انجام می دهند.
مردم شمال گلستان همچون شهرستان های مراوتپه، آق قلا، گمیشان، بندرترکمن و گنبدکاووس به سبب شرایط آب و هوایی گرم، خشک و بیابانی همیشه جزو مناطق شاخص در بحث بیماری سالک شناخته می شوند که اقدامات آموزشی و طرح های طعمه گذاری لانه جوندگان خصوصاً موش سبب شده تا طبق اعلام کارشناسان مرکز بهداشت استان در سه سال اخیر روند شیوع این بیماری کاهشی باشد.

لیشمانیوز یا سالک یک بیماری پوستی طولانی مدت همراه با درد و زخم شایع در مناطق خشک و بیابانی است که انگل آن از حیوانات جونده خصوصاً نوعی موش صحرایی و بوسیله پشه خاکی به انسان منتقل می شود.
درمان نکردن بموقع و رعایت نشدن نکات بهداشتی، همچون عواملی است که رد گزش این پشه ها را برای مدت طولانی و حتی تا آخر عمر بر چهره افراد باقی می گذارد و آنان را به تحمل این بیماری پوستی مجبور می کند.
در صورت درمان بموقع، این بیماری پوستی در مدت ۶ ماه تا یک سال بهبود خواهد یافت اما بی توجهی به درمان آن موجب می شود تا در محل زخم، یک جوشگاه فرو رفته به وجود آمده و بصورت دائم باقی بماند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان مراوه تپه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت که سطح مراجعه مردم این شهرستان به مراکز درمان سالک باتوجه به افزایش آگاهی از راه های مقابله و درمان بموقع این بیماری در چند سال اخیر بیشتر شده و از سویی نیز آمار مبتلایان به سبب رعایت موارد بهداشتی در مقایسه با قبل کاهش یافته است.
منصور خوجملی، تعداد مبتلایان به سالک در سال قبل را ۱۲۷ مورد و امسال را تا کنون یک مورد اعلام نمود و اظهار داشت که این آمار در مقایسه با سال ۹۸ که ۱۶۴ مورد مبتلاشدن بود سیر نزولی را نشان میدهد و باید دقت داشت که ۷۰ درصد علایم سالک از نیمه دوم سال قابل مشاهده می باشد.
وی مدت زمان مشاهده علایم سالک از زمان گزش پشه را به طور متوسط سه ماه و حداکثر ۶ ماه اعلام نمود و اضافه کرد: اصلی ترین علایم این بیماری مشاهده جوش بر صورت و برخی اعضای باز بدن که در معرض نیش پشه ناقل قرار دارند، است و افراد باید در صورت برطرف نشدن جوش پس از گذشت ۲ هفته حتما به پزشک مراجعه کنند.
خوجملی افزود: بیشتر مردم ساکن در مناطق غربی مراوه تپه بعنوان کانون انتقال سالک برمبنای تجربه با مشاهده جوش و یا زخم های طولانی مدت حتما به مراکز درمان این بیماری در شهر مراوه تپه و روستای قره گل که پزشکان آموزش دیده در آنها مستقر هستند، مراجعه می کنند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان مراوه تپه اضافه کرد: کلاس های آموزشی با موضوع رعایت سفارش های بهداشتی پیشگیرانه و درمان بموقع بیماری، نریختن زباله و نخاله های ساختمانی و نگهداری نکردن دام در نزدیکی محل سکونت، استفاده از پشه بند، نصب توری در مقابل در و پنجره ها، استفاده از لباس های آستین بلند هنگام غروب و در طول شب و استفاده از پمادهای دور کننده حشرات برای مصون ماندن از نیش پشه ناقل بیماری سالک همه ساله برای مردم شهرستان برگزار می گردد.
وی اظهارداشت: علاوه بر کلاس های آموزشی، ۲ نوبت در سال با مشارکت پایگاه های بسیج و دهیاران طرح طعمه گذاری برای جوندگان همچون موش در شعاع ۵۰۰ متری روستاهای غربی مراوه تپه انجام می شود.
شهرستان مرزی مراوه تپه واقع در منتهی الیه شمال شرق استان گلستان دارای افزون بر ۶۵ هزار نفر جمعیت است که در ۲ نقطه شهری و ۱۰۸ روستای دارای کُد شناسایی سکونت دارند.

رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که با هدف پیش گیری از بیماری سالک، مرحله دوم طرح مبارزه با جوندگان با همکاری مرکز بهداشت، بخشداری های مرکزی و داشلی برون، هنگ مرزی اترک و نیروهای مردمی از ۶ شهریور در شهرستان شروع شده و تا ۱۷ شهریور ادامه دارد.
عبدالرحیم پالیده اضافه کرد: این طرح با شناسایی لانه جوندگان در شعاع ۵۰۰ تا هزار متری ۱۹ روستای بخش مرکزی و ۳۸ روستا و منطقه در بخش داشلی برون و طعمه گذاری با بهره گیری از گندم آغشته به سم اجرا می شود.
وی بابیان این که اولین مرحله طرح مبارزه با جوندگان خرداد امسال اجرا شد، اظهار داشت: آمار مبتلاشدن به سالک در این شهرستان کاهشی است بطوریکه سال قبل ۴۰۵ نفر به این بیماری مبتلا شدند که در مقایسه با سال ۹۸ و ۹۷ به ترتیب ۳۵۹ و ۵۲۰ نفر کاهش را نشان میدهد.
پالیده اجرای طرح طعمه گذاری برای جوندگان، افزایش آگاهی مردم نسبت به دور نگه داشتن حشرات با روش های مختلف و همین طور کاهش تجمع افراد در ساعات عصر و غروب ها به سبب شیوع ویروس کرونا را از با اهمیت ترین دلیلهای کاهش مبتلاشدن به بیماری سالک در گنبدکاووس ذکر کرد.
رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس افزود: چهار مرکز درمان سالک در روستای کرند، شهر اینچه برون، روستای داشلی برون و ساختمان اصلی مرکز بهداشت شهرستان خدمات لازم را به مبتلایان به این بیماری ارائه می دهند.
وی اضافه کرد: کودکان به سبب ناتوانی در دفع حشرات و ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به سالک قرار دارند و بیشترین موارد مبتلاشدن به سالک مربوط به بخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس است.
پالیده تصریح کرد: هزینه درمان سالک که به ۲ روش موضعی و عضلانی انجام می شود، رایگان است.
گنبدکاووس با وسعت پنج هزار و ۷۲ کیلومتر مربع بعنوان دومین شهرستان گلستان شناخته می شود و ۳۷۵ هزار نفر جمعیت دارد که در بخش مرکزی و بخش مرزی داشلی برون زندگی می کنند.
بخش داشلی برون گنبدکاووس با سه هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارای ۳۰ روستا و یک نقطه شهری است که در طول نوار مرزی ۱۴۵ کیلومتری ایران و ترکمنستان در شمال این شهرستان گسترده شده و اکثریت قریب به اتفاق ۲۶ هزار نفر ساکنان آنرا ترکمن های اهل سنت می سازند.
بخش مرکزی این شهرستان نیز با ۱۳۰ روستا دارای کد شناسایی و حدود ۴۰ نقطه جمعیتی، بیش از ۱۷۰ هزار نفر جمعیت دارد.


منبع:

1400/06/11
10:36:11
5.0 / 5
778
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سلامت