یافته محققان انگلیسی؛

استفاده از داروی آسم برای درمان آلزایمر

استفاده از داروی آسم برای درمان آلزایمر

سلامت: مطالعات آزمایشگاهی نشان میدهد داروی آسم salbutamol از تشكیل گره های پروتئین فیبروز كه نشانه بیماری آلزایمر هستند پیشگیری می كند.به گزارش سلامت به نقل از مهر، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به زوال عقل هستند و هر ساله حدود ۱۰ میلیون مورد جدید مبتلاشدن به این بیماری تشخیص داده می شود. همین طور شایع ترین نوع زوال عقل، بیماری آلزایمر است که ۶۰ تا ۷۰ درصد تمامی موارد را تشکیل می دهد.
این بیماری، یک اختلال نورولوژیکی است که مرگ سلول های مغزی منجر به زوال پیشرونده حافظه و زوال شناختی می شود.
درحالیکه درمان های دارویی فعلی به کاهش علایم بیماری آلزایمر کمک کرده و کیفیت زندگی فرد را بهبود می بخشند اما نه روند بیماری را کُند می کنند و نه آنرا درمان می نمایند.
محققان معتقدند پاکسازی بتاآمیلوئید از مغز تاثیر چندانی در کُندشدن روند پیشرفت بیماری ندارد و تبدیل آن به تائو، درمان تاثیرگذارتری است.
محققان دانشگاه لنکستر انگلستان معتقدند تائو می تواند داروی بسیار امیدبخشی در درمان بیماری آلزایمر باشد.
در سلول های سالم مغز، پروتئین های تاو به تثبیت شبکه داخلی لوله های میکروسکوپی یا "میکروتوبول ها" کمک می نماید که مواد مغذی و سایر مولکول ها را به سلول های عصبی منتقل می کنند.
در بیماری آلزایمر، این مولکول های تائو از میکروتوبول ها جدا می شوند و برای تشکیل گره ها به هم می چسبند. به نوبه خود، این حالت، شبکه حمل و نقل میکروتوبول را مختل می کنند.
محققان در تحقیق بر روی داروی آسم موسوم به salbutamol دریافتند این دارو به مولکول های تائو چسبیده و مانع از تشکیل هسته های پیرامون مولکول های پروتئین دیگر می شود.
محققان عنوان می کنند این آزمایش در مراحل بسیار ابتدایی قرار دارد و نیاز به تحقیقات بیشتری در زمینه تاثیرگذاری دارو salbutamol در درمان آلزایمر است.


منبع:

1399/04/25
15:09:20
5.0 / 5
1433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت