مبتلاشدن به آرتروز در سنین پایین بر باروری مردان تأثیر می گذارد

مبتلاشدن به آرتروز در سنین پایین بر باروری مردان تأثیر می گذارد

برمبنای نتایج یک پژوهش که بتازگی انتشار یافته است،  میزان ناباروری در مردان مبتلا به آرتریت روماتوئید یا سایر اشکال التهابی این بیماری، در مقایسه با افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، بیشتر است.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، پژوهشگران در این مطالعه دریافتند، مردانی که پیش از ۳۰ سالگی به هر نوع آرتریت التهابی مبتلا بودند نسبت به مردان ۳۱ تا ۴۰ ساله و مردان بالای ۴۱ سال فرزندان کمتری داشتند.
محققان هلندی با اشاره به تفاوت تعداد فرزندان در این مردان می گویند: این مساله نشان میدهد که میزان باروری پایین تر در درجه اول تحت تأثیر کاهش قدرت باروری است.
براساس اعلام بنیاد آرتروز، آرتریت التهابی که در اثر التهاب در ستون فقرات، مفاصل و تاندون- استخوان ایجاد می شود، شامل بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک، آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان و اسپوندیلیت آنکیلوزان می شود.
این بنیاد تخمین می زند که این بیماریها بیش از ۵۰ میلیون نفر را در آمریکا تحت تأثیر قرار می دهند.
از سوی دیگر بر طبق تحلیلی که ژوئن ۲۰۲۰ در مجله Seminars in Arthritis and Rheumatism انتشار یافت، مردان مبتلا به این بیماری ممکنست در معرض خطر ناباروری، اختلال نعوظ و کاهش تستوسترون و تولید اسپرم قرار داشته باشند.
در مطالعه جدید که توسط پژوهشگران روماتولوژیست از موسسه های مختلف هلند انجام شد، پژوهشگران میزان باروری یا تعداد فرزندان ۶۲۸ مرد مبتلا به آرتریت التهابی را برمبنای سن آنها در زمان مبتلاشدن به این بیماری، مقایسه کردند.
به گفته پژوهشگران، افراد شرکت کننده در این مطالعه بیش از ۴۰ سال سن داشتند. داده های این افراد از هشت بیمارستان مختلف در سراسر هلند در فاصله زمانی سپتامبر ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۱ جمع آوری شد.
آنها به پرسشنامه ای در مورد مسائل پزشکی و باروری قبل و پس از تشخیص آرتریت التهابی و تعداد مطلوب افراد خانواده و نتایج هرگونه ارزیابی پزشکی برای مسائل باروری پاسخ دادند.
محققان گفتند: در بین شرکت کنندگان در این مطالعه، ۱۴۳ نفر یا کمی بیش از ۲۲ درصد، بدون فرزند بودند.
آنها افزودند: با این وجود، درصد مردان بدون فرزند در افرادی که قبل یا در سن ۳۰ سالگی به آرتریت التهابی مبتلا شده بودند، بسیار بیشتر و بیش از ۳۴ درصد بود؛ این در حالیست که این میزان در بین مردانی که در سنین بین ۳۱ تا ۴۰ سالگی به این بیماری مبتلا شده بودند ۲۷ درصد و در مردانی که در ۴۱ سالگی و سنین بالاتر به آرتریت التهابی مبتلا شده بودند ۱۷ درصد بود.
علاوه بر این ۱۷ درصد از مردانی که پیش از ۳۰ سالگی یا در سن ۳۰ سالگی به آرتریت التهابی مبتلا شده بودند، از تعداد فرزندان خود ناراضی بودند. این نارضایتی در افرادی که در دهه ۳۰ سالگی به این بیماری مبتلا شده بوند ۱۰ درصد و در مردانی که در دهه ۴۰ سالگی آرتریت التهابی در آنها تشخیص داده شده بود، ۶ درصد بود.
مشروح این مطالعه در مجله Annals of the Rheumatic Diseases انتشار یافته است.

1400/05/22
21:58:06
5.0 / 5
825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت