نزدیک شدن موج پنجم کرونا در گیلان به خط رکوردشکنی

نزدیک شدن موج پنجم کرونا در گیلان به خط رکوردشکنی

به گزارش سلامت کرونا با جهش های مختلف خود هر روز صدمه های بیشتری  می زند، آمار بیماران بستری در بیمارستان های گیلان نشانگر اینست که این بیماری در خیز پنجم خود در استان از موج چهارم پیشی گرفته و درحال نزدیک شدن به رکورد موج نخست می باشد که شمار بیماران بستری از مرز یکهزار و ۷۰۰ نفر گذشته بود.


به گزارش سلامت به نقل از ایرنا، با رخ نمایی ویروس کرونای نوع دلتا از ماه گذشته روز به روز به آمار مبتلایان سرپایی و بستری کرونایی در گیلان افزوده می شود تا جایی که حالا آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های دولتی و خصوصی استان از موج چهارم بیشتر است.
بر اساس آمارهای دریافتی از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در موج چهارم کرونا یک هزار و ۷۵ بیمار مبتلا به کرونا حدودا در تاریخ ۲۹ فروردین در بیمارستان های این استان بستری بودند که کم کم از اردیبهشت ماه با فروکش کردن بیماری، روند بستری در بیمارستان ها کاهش پیدا کرد تا این که در تیرماه بار دیگر همه تلاش ها برای روند کاهشی بیماری از بین رفت و وارد خیز پنجم بیماری شدیم.
طبق آمارهای موجود در خرداد ماه سال جاری با همکاری مردم در رعایت هشدارهای بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا شامل استفاده از ماسک، پرهیز از دورهمی، تجمعات و خودداری از مسافرت ها و تردد غیرضروری آمار روزانه مبتلایان به بیماری کرونا حتی به زیر ۵۰ نفر رسیده بود اما موج پنجم با سویه دلتا حال گیلان را با بستری روزانه میانگین ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر ناخوش تر از گذشته کرده است.
بر اساس آخرین آمار رسمی الان، یک هزار و ۴۷۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری بوده که به قول مسؤلان بهداشتی این استان به صورت میانگین طی روزهای اخیر ۳۰۰ تا ۳۵۰ بیمار مبتلا به کرونا به علت وضعیت بدشان ناچار به بستری در بیمارستان ها می شوند ضمن این که روزانه ۶۰۰ بیمار سرپایی هم شناسایی و با راهنمایی لازم در منزل قرنطینه می شوند.
مردم گیلان روزهای سخت اسفند ۹۸ و اوایل فروردین ۹۹ اوج بیماری کرونا در این استان را هیچگاه فراموش نمی کنند، روزهای طاقت فرسایی که بیماری کرونا یک بار گیلان را پس از قم در نوردید و همه را غافلگیر کرد، در آن ایام به علت عدم آگاهی مردم از بیماری، غافلگیری مسؤلان بهداشتی و کمبود تجهیزات حفاظتی خانواده های زیادی عزادار شدند ضمن این که برخی از پزشکان و پرستاران در راه خدمت رسانی از بیماران کرونایی جانشان را از دست دادند.
گفته می شود، در آن ایام تعداد بیماران بستری کرونا به بیشتر از یکهزار و ۷۰۰ نفر هم رسیده بود که پس از این آمار با تلاشهای کادر درمان، برنامه ریزی مسؤلان و دست اندرکاران بهداشتی و مهم تر از همه همکاری مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی بخصوص "درخانه ماندن" باعث کاهش آمار بستری ها شد.
مسئولان بهداشتی گیلان وضعیت این روزهای بیمارستان های این استان را "در موج پنجم" حدودا شبیه اسفند ۹۸ توصیف می کنند و اخطار می دهند اگر رعایت پروتکلهای بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا به همین روال پیش رود، رکورد بستری های کرونایی در این استان شکسته می شود و روز به روز تعداد بیشتری به این بیماری مبتلا می شوند.
بر اساس مشاهدات عینی بیمارستان رازی رشت این روزها حدودا شبیه اسفند ۹۸ شده است، تخت های این بیمارستان پر از بیماران کرونایی است، ضمن این که گفته می شود که اگر این روند ادامه داشته باشد دیگر جایی برای پذیرش بیماران جدید نیست و باید فکری اندیشیده شود.
علاوه بر بیمارستان های دولتی دانشگاهی گیلان در شهرستان های مختلف، بیمارستان های خصوصی هم تخت هایی برای بیماران کرونایی و بستری آنان در نظر گرفته اند و در زمان حاضر بیماران در این بیمارستان ها بستری هستند.
در چنین وضعیتی برای فروکشن کردن بیماری در گیلان وظیفه و مسئولیت اجتماعی تک تک ما است، این که دورهمی، جشن های عروسی و مراسم های عزا برگزار نکنیم، برای خرید ترجیحا از منزل خارج نشویم، اینترنتی خرید نماییم و مهم تر از این که بیماران دارای تست مثبت کرونا "قرنطینه" را رعایت نمایند تا بیماری به دیگران سرایت نکند.
کرونا تابحال سه جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا و گاما داشته و دلتا جدید ترین نسخه جهش یافته این ویروس می باشد، به اذعان متخصصان سویه دلتا ۵۰ تا ۶۰ درصد نسبت به سویه های قبلی مسری تر است پس مراقبت خود و خانواده تان باشید.منبع:

1400/05/13
11:56:22
5.0 / 5
699
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت