تیغ كرونا و دریا بر گردن محمودآباد

تیغ كرونا و دریا بر گردن محمودآباد

به گزارش سلامت طی یک ماه اخیر کرونا و دریا دست به دست هم دادند و ۳۰ نفر را در محمودآباد به کام مرگ بردند به صورتی که به صورت میانگین روزانه یک نفر در این شهرستان جان باخت.


به گزارش سلامت به نقل از ایرنا، بیشتر از ۱۸ ماه از همه گیری ویروس کرونا می گذرد و این بیماری تابحال چهار پیک شدید را رد کرده و الان به اعتقاد مسئولین دانشگاه علوم پزشکی مازندران، این استان در سخت ترین موج آن قرار گرفته است.
موج پنجم کرونا که این دفعه با سویه دلتا وارد استان مازندران شد در کمتر از پنج روز نیمی از استان را به قرمزی کشاند که شهرستان محمودآباد به دلیل هجوم بالای مسافران و نزدیکی به شهرستان آمل که مبدا سویه دلتا کرونا و پیش قراول شهرهای مازندران بود در کمتر از ۷۲ ساعت از وضعیت نارنجی به قرمز تغییر رنگ داد.
این روزها با عنایت به تعطیلات تابستان و تعطیلی چند روزه تهران نه تنها بار کرونا و گردش ویروس در نزدیک ترین شهر ساحلی به پایتخت سنگینی می کند بلکه فوتی های دریا هم بار سنگینی بر دوش بیمارستان و کادر درمان و شهرستان وارد کرده است.
بنابر اعلام رسمی پزشکی قانونی مازندران از آغاز تابستان تابحال بیشترین آمار مرگ ناشی از غرق شدگی در دریا در ارتباط با محمودآباد بوده است ؛ شهرستانی که مسافران آن به حرف ناجیان گوش نمی کنند تا طعمه دریا شوند و شهروندان هم به دلیل هجوم مسافران و شلوغی شهر حرف های مسئولین شبکه بهداشت و کادر درمان را پشت گوش می اندازند و در این میان تنها چیزی که نصیب شهرستان می شود، افزایش جانباختگان است.


فوت ۱۲ نفر در آب های محمودآباد
از اوضاع وخیم دریای محمودآباد کافی است به حوادث چند روز اخیر اشاره کرد: در تاریخ چهارم مرداد ماه یک دختر تهرانی وارد دریا شد که با اقدام به موقع ناجیان نجات یافت، در بامداد همان روز یک جوان قمی هم به دلیل نامعلوم در منطقه ممنوعه و با وجود تذکر ناجیان وارد آب شده بود که هنوز جست و جو برای یافتن پیکر او ادامه دارد. سوم مرداد ماه هم یک گروه دوستانه ۶ نفری از گرمسار در نیمه شب وارد آب می شوند که یکی از آنها که تبعه افغانستان بود، جان خویش را از دست داد. همینطور در تعطیلات آخر هفته گذشته هم ۲ نفر یکی برای شنا در منطقه ممنوعه و دیگری به دلیل برخورد با قایق موتوری در آبهای محمودآباد جان خویش را از دست دادند.
رییس هیات نجات غریق محمودآباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: موقعیت جغرافیایی شهرستان محمودآباد به علت این که نزدیک ترین شهر ساحلی به پایتخت است سبب گشته است که این شهرستان به یکی از شهرهای ساحلی پرمسافر استان تبدیل گردد.
الیاس خادمی اضافه کرد: محمودآباد ۱۳۶ کوچه منتهی به دریا دارد که امکان حضور مسافر در تمام نقاط ساحلی را فراهم می سازد و سهولت دسترسی به دریا در مناطق کور تبدیل به تهدید شده است.
وی با اشاره به اینکه از آغاز تیرماه تابحال ۱۲ نفر در آب های ساحلی محمودآباد جان خویش را از دست دادند، افزود: با وجود اعلام استانداری مازندران در خصوص تعطیلی طرح دریا و خودداری مسافران و مجاوران از شنا در دریا، متاسفانه مسافران هیچگونه توجهی ندارند و در مناطق ممنوعه و یا ساعتهای اتمام کار ناجیان وارد دریا می شوند.
خادمی عدم توجه مسافران به هشدارهای ناجیان و همینطور ممنوعیت طرح دریا و کمبود ناجی را مهم ترین مشکل این روزهای آب های ساحلی محمودآباد عنوان نمود و اظهار داشت: متاسفانه با وجود تلاش شبانه روزی ناحیان که حتی حقوقشان را دریافت نکرده اند، به دلیل سهل انگاری مسافران و مردم به هشدارها، آمار غرقی ها همچنان بالا است.
رئیس هیات نجات غریق محمودآبادهمچنین از کمبود امکانات ناجیان هم انتقاد نمود و اظهار داشت: ناجیان ما با دست های خالی درحال فعالیت هستند و نه تنها جت اسکی و قایق برای نجات جان افراد غرق شده تأمین نشده بلکه حتی ابتدایی ترین نیاز یعنی تیوپ هم ندارند و یک سایه بان هم برایشان وجود ندارد و باید در دل گرما زیر آفتاب سوزان ساحل مستقر باشند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۸۰ ناجی در سواحل محمودآباد مشغول به کار هستند، اضافه کرد: با وجود این که طبق جلسات استانداری مجوز ۱۰۰ ناجی در شهرستان داده شده است ولی ناجیان به دلیل پرداخت نشدن مطالباتشان حاضر به کار نیستند.
با توجه به انتشار کرونا و قرمز شدن مازندران در تاریخ ۱۲ تیرماه برپایه مصوبه استانداری مازندران تمامی طرح های سالم سازی در دریا تا اطلاع ثانوی ممنوع گردید.


فوت ۱۸ محمودآبادی در موج پنجم کرونا
مدیر شبکه بهداشت و درمان محمودآباد هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که در موج پنجم کرونا ۱۸ نفر در شهرستان محمودآباد جان خویش را از دست دادند که نسبت به ماه های قبل رشد زیادی داشته است.
دکتر عباس توان وضعیت کرونایی شهرستان را بحرانی و وخیم توصیف کرد و اضافه کرد: هم اکنون ۱۰۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ از شهرستان محمودآباد در بیمارستان ها بستری هستند که ۴۳ نفر در بیمارستان شهدا و ۶۰ نفر دیگر هم در بیمارستان و مراکز درمانی شهرهای اطراف تحت درمان قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه شهرستان محمودآباد تنها یک بیمارستان دارد، اظهار داشت: روند افزیشی بیماران بستری از یک سو و رجوع افراد غرق شده از طرفی مشکلات کادر درمانی را دو چندان کرده است.
مدیر شبکه بهداشت درمان محمودآباد اضافه کرد: در این شرایط حاد کرونایی متاسفانه نیروهای اورژانس ما بیشتر در گیر غرقی های دریا هستند که کار را به شدت سخت کرده است.
وی توضیح داد: وقتی یک غرقی به بیمارستان اعزام می شود اغلب نیروهای بیمارستان و اورژانس را درگیر می کند و همه مجبورند برای نجات جان این فرد تلاش کنند که با عنایت به ظرفیت و امکانات محدود بیمارستان و پر بودن تخت های بیمارستان ز بیماران کرونایی، اوضاع از کنترل خارج می شود.
تشدید نظارت در ساحل و بازار
فرماندار محمودآباد هم در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اوضاع کرونایی شهرستان بحرانی است و تعداد بیماران بستری نسبت به موج های قبلی رشد صد درصدی داشته است.
خسرو طالبی اضافه کرد: متاسفانه میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی بین مردم چه در سواحل و چه در بازار و اماکن عمومی بشدت پایین است که با عنایت به این شرایط پیشبینی می شود وضعیت قرمز در شهرستان ادامه یابد.
وی پرتردد و پر مسافر بودن شهرستان محمودآباد را پاشنه آشیل کنترل ویروس در این شهرستان عنوان نمود و اظهار داشت: با وجود تمامی هشدارها برای عدم سفر به استانهای شمالی در تعطیلات سواحل شهرستان شلوغ می شود که کنترل کرونا را سخت کرده است.
طالبی همینطور به دوچندان شدن مشکلات کادر درمان در زمان شلوغی مسافر و در نتیجه افزایش غرقی اشاره نمود و اضافه کرد: رجوع افراد غرقی به بیمارستان و مدیریت ساحل مشکلات شهر را دو برابر کرده است.
فرماندار محمود آباد با اشاره به اینکه طی دو روز گذشته تجمعات در ساحل کمتر شده است، اظهار داشت: چهار اکیپ نظارتی در سطح شهرستان و سواحل از امروز فعال شدند و محدودیت های کرونایی تشدید و برخورد با متخلفان جدی تر خواهد شد.
وی در مورد سواحل شهرستان هم توضیح داد: تمامی ورودی به دریا در سرخرود با نیوجرسی مسدود شده است و در محمودآباد هم ورودی با ماسه و خاک بسته و راه دسترسی به دریا با ماشین وجد ندارد.
فرماندار محمودآباد افزود: با عنایت به راه های فرعی که وجود دارد امکان بستن تمام راه ها و کوچه های منتهی به دریا وجود ندارد ولی خواهش ما این است مردم و مسافران با عنایت به وضعیت وخیم کرونایی شهرستان ما را یاری نمایند و از تجمع در ساحل و ورود به دریا اجتناب کنند.
منبع:

1400/05/07
11:33:22
5.0 / 5
812
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سلامت