در گزارش سلامت مطرح شد؛

علل شیوع عارضه شكاف لب و كام

علل شیوع عارضه شكاف لب و كام

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، در رابطه با وضعیت بیماران شكاف لب و كام(لب شكری) در كشور، توضیحاتی ارائه داد.سمیرا آقادوست عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و گفتاردرمانگر تیم درمان، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: شکاف کام و لب شایع ترین نقص مادرزادی در ناحیه فک و صورت است. شیوع این بیماری یک در هر ۷۵۰ تولد زنده تخمین زده شده است که این میزان در نژادهای مختلف متفاوت است.
وی اضافه کرد: در ایران در سال ۲۰۰۰ میلادی، شیوع شکاف کام ۱.۳ نفر در هر ۱۰۰۰ تولد زنده گزارش شده است.
آقادوست افزود: باتوجه به شیوع متفاوت شکاف لب و کام در نقاط مختلف کشور لازم است خصوصاً در مناطق پرخطر برنامه هایی با هدف بررسی عوامل به وجود آورنده و برنامه ریزی در جهت کاهش آنها صورت گیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اشاره کرد: هر چند که وراثت نقش مهمی در ایجاد شکاف های دهانی و صورتی دارد، اما مطالعات نشان داده است که وراثت در ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد نقش دارد. بطور کلی عوامل ژنی و کروموزومی در ایجاد شکاف لب و کام موثر هستند.
وی اظهار داشت: علاوه بر این، احتمالاً در زمان های بحرانی تکامل جنینی و زمانی که ساختارهای لب و کام در حال اتصال هستند، یعنی سه ماهه اول حاملگی شاخصهای محیطی در بروز شکاف دخالت دارند.
آقادوست اضافه کرد: شاخصهای محیطی مختلفی مانند کمبودهای تغذیه ای، تابش اشعه، مصرف داروهای گوناگون، کمبود اکسیژن، ویروس ها، زیادی ویتامین ها یا کمبود آنها می توانند در ایجاد شکاف لب و کام اثرگذار باشند.
وی گفت: مصرف برخی داروها دارای اثرات ثابت شده ای در ایجاد شکاف های صورتی هستند. عامل اثرگذار دیگر سن والدین و الگوی زندگی آنها مانند مصرف سیگار و الکل است.
آقادوست اظهار داشت: افزایش سن و مصرف مواد و الکل با میزان بروز شکاف لب و کام ارتباط دارد. همین طور احتمال بروز این اختلال در مادرانی که در سه ماهه اول حاملگی از داروهایی مانند مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و کورتون ها بهره برده اند، بیشتر است.
وی افزود: شکاف های دهانی-صورتی توسط مکانیسم های کاملا ناشناخته ژنتیکی-محیطی ایجاد می گردد و نداشتن دانش کافی در مورد علت این عارضه شیوه های پیشگیری را دشوار یا ناممکن می سازد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: تنها پیشنهاد دراین زمینه انجام مراقبت های زمان حاملگی مانند عدم مصرف هر گونه دارو بدون اجازه پزشک، کنترل قند خون، عدم استفاده از سیگار و مشروبات الکلی، دوری از استرس، مصرف صحیح و مناسب ویتامین ها و اصلاح سبک زندگی است.
وی اضافه کرد: بااینکه در سال­ های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و بهبود روش­ های درمانی، دسترسی به مراقبت از این قبیل ناهنجاری ها افزایش یافته است، اما کیفیت مراقبت ها هنوز هم به شدت متفاوت بوده و هدف نهایی در مورد شکاف لب و کام، پیشگیری است.
آقادوست اظهار داشت: در امتداد اجرا و پیاده سازی سیاست ها و برنامه های دانشگاه علوم پزشکی تهران اعضای هیات علمی گروه گفتاردرمانی دانشکده توانبخشی این دانشگاه با همکاری جراحان پلاستیک، فک و صورت، متخصصان ارتودنسی و سایر متخصصان در تیم درمان شکاف لب و کام دانشگاه علوم پزشکی تهران به ارائه خدمات تشخیصی، مشاوره، ارزیابی و درمان این بیماران از بدو تولد تا بزرگسالی با رویکرد تیمی و با تعرفه های دولتی می پردازند.
عضو تیم شکاف لب و کام دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: بخش گفتاردرمانی کلینیک شکاف لب و کام دانشگاه علوم پزشکی تهران به صورت کاملا رایگان به ارائه خدمات گفتار درمانی برای این بیماران می پردازد.

1399/04/22
23:13:35
5.0 / 5
1508
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت