انگل های ویروسی عامل تكامل ابرمیكروب های مقاوم به دارو

انگل های ویروسی عامل تكامل ابرمیكروب های مقاوم به دارو

به گزارش سلامت نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است ویروس های کوچکی که به باکتری ها حمله می کنند، عامل تکامل سریع سیستم های دفاعی باکتریایی و ظهور به اصلاح ابرمیکروب ها هستند.


به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، از آنجائیکه باکتری ها خیلی سریع رشد می کنند، سازگاری های تکاملی مانند مقاومت در مقابل داروهای ضد میکروبی می توانند در عرض چند روز خویش را نشان دهند.
تاکنون میکروب شناسان تصور می کردند سازگاری های تکاملی از راه یک جهش تصادفی از یک جمعیت کلونال همگن بوجود آمده است.
با این حال، آخرین یافته ها که روز جمعه در مجله Science Advances انتشار یافت، نشان داد انگل های باکتریایی یا فاژها، به بعضی از باکتری مزیت تکاملی عرضه می دهند.
«واگن کوپر» نویسنده ارشد این مطالعه و استاد میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی در دانشگاه پیتسبورگ در بیانیه مطبوعاتی نوشت: اساساً مشاهده کردیم که انگل به یک سلاح تبدیل گشته است.
محققان و پزشکان برای درمان صحیح عفونت های باکتریایی، باید مسیر تکاملی این باکتری مشکل زا را بهتر درک کنند.
در حال حاضر، پزشکان بالینی که برای تشخیص و درمان عفونت های باکتریایی تلاش می کنند، مانند افرادی که در وسط یک فیلم به سینما وارد می شوند، تنها روند عمل را مشاهده می کنند.
بر اساس نتایج این مطالعه جدید، باکتری ها و فاژهای مهاجم دوره اولیه ای از همزیستی سریع، یک سری از تغییرات ژنتیکی پیچیده و آشفته را تجربه می کنند.
محققان در این مطالعه ۶ سویه باکتری را که در یک زخم خوک آلوده وجود داشت توالی یابی کردند و متوجه شدند فاژها به سرعت از یک میزبان به میزبان دیگر منتقل می شوند.
آنها گفتند: این مطالعه به ما نشان داد که فاژها چقدر با یکدیگر و با میزبان های جدید ارتباط برقرار می کنند.
محققان خاطر نشان کردند: مشخص کردن تنوع در عفونت های اولیه باکتریایی می تواند امکان بازسازی تاریخچه و بازگرداندن مسیرهای پیچیده تکاملی را بعنوان یک مزیت بالینی عرضه نماید.


1400/04/29
12:20:01
5.0 / 5
900
تگهای خبر: آموزش , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت