مطالعات نشان می دهد؛

روش های درمانی كبد به درمان دیابت نوع ۲ هم كمك می نماید

روش های درمانی كبد به درمان دیابت نوع ۲ هم كمك می نماید

سلامت: پژوهشگران در مطالعه ای، ارتباط بین بیماری کبد چرب و نشانگرهای اصلی دیابت نوع ۲ را در موش ها بررسی کردند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، نتایج نشان داده است که کاهش تولید انتقال دهنده عصبی GABA در کبد می تواند سطح گلوکز خون را عادی کرده، اشتها را کم کند و منجر به کاهش وزن شود.
تحقیقات قبلی نشان داده است که دیابت نوع ۲ به شدت با اضافه وزن و بیماری کبد چرب که شامل ذخیره چربی اضافی در کبد است، ارتباط دارد. به قول محققان، ۸۹ درصد افراد دیابتی دارای اضافه وزن هستند.
در حالی که مدت ها دانشمندان گمان می کردند که چربی اضافی در کبد امکان دارد سبب دیابت نوع ۲ شود، اما دقیقاً چگونگی این امر همچنان یک معما باقی مانده است.
اخیراً محققان دانشگاه آریزونا و دانشگاه واشنگتن دو تحقیق انجام داده اند تا مکانیسم های اساسی ارتباط دهنده بیماری کبد چرب را با هموستاز گلوکز، که تعادل بین انسولین و گلوکز در خون است را مشخص نمایند.
آنها دریافتند که حساسیت به انسولین می تواند طی چند روز بعد از کاهش تولید بیش از اندازه انتقال دهنده عصبی GABA در کبد، بازیابی شود و درمان طولانی مدت امکان دارد منجر به کاهش اشتها و کاهش وزن شود.
دکتر «بنجامین رنکویست»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «وقتی کبد GABA تولید می کند، فعالیت اعصاب کبدی به مغز را می کاهد. بنابراین، کبد چرب با تولید GABA، فعالیت به مغز را می کاهد. این کاهش در ارسال به وسیله سیستم عصبی مرکزی احساس می شود که سیگنال های خروجی را که بر هموستاز گلوکز تاثیر می گذارد تغییر می دهد.»
محققان نتیجه گرفتند که هدف قرار دادن تولید GABA در کبد امکان دارد سبب بهبود هموستاز گلوکز، کاهش مصرف غذا و کاهش توده بدنی، بخصوص در میان مبتلایان به چاقی شود.


منبع:

1400/04/24
11:50:07
5.0 / 5
967
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سلامت