معاون آموزشی وزارت بهداشت:

آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، زنجیره تولید دانش است

آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، زنجیره تولید دانش است

به گزارش سلامت معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، یک زنجیره تولید دانش و عرضه خدمات پیشرفته به بیماران است.


علی اکبر حقدوست روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در پاسخ به این سؤال که این آزمایشگاه ملی چقدر می تواند به محققان در گسترش فعالیتهای تحقیقاتی در حوزه علوم و فناوری های اعصاب شناختی کمک کند، عنوان کرد: برای کارهای پیشرفته و نگاه به آینده تحقیقات، این آزمایشگاه ها و آزمایشگاه هایی از این جنس بسیار کلیدی و راهبردی هستند. کشورهای که روی این آزمایشگاه ها سرمایه گذاری کنند، بطور قطع در دنیای آینده موفق تر خواهند بود.
وی در پاسخ به این سؤال که آینده آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در ارتقای سطح علمی و فناوری کشور به سطح جهانی در حوزه نقشه برداری مغز را چطور ارزیابی می کنید، اظهار داشت: در ستاد مربوط نقشه خیلی خوبی برای ایجاد یک شبکه (Network) از مجموعه های که در کنار هم می توانند زنجیره تولید دانش و عرضه خدمات خیلی پیشرفته را فراهم نمایند به وجود آمده است.
حقدوست خاطرنشان کرد: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز یک آزمایشگاه بسیار پیشرفته است و خیلی خوشحالم که در کشورم چنین آزمایشگاهی با این عظمت وجود دارد و از آن بیشتر به خودم بعنوان یک ایرانی می بالم که این یک حلقه از زنجیره ای است که در کنار سایر آزمایشگاه هایی که برای کارهای دیگری تدارک دیده شده، نیازهای آینده تحقیقاتی و خدماتی کشور را پوشش دهد.
به گزارش سلامت به نقل از ایرنا، آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی و فناوری کشور در زمینه ایجاد زیرساخت تصویربرداری و تحریک مغزی برای تحقیقات شناختی و عرضه خدمات دانش بنیان و روزآمد در حوزه علوم و فناوری های شناختی بوجود آمده است که به صورت هیات امنایی اداره می شود. این آزمایشگاه یک موسسه ملی است که در اختیار همه دانشگاه ها و محققان کشور قرار دارد.
دستگاه های تصویربرداری تشدید مغناطیسی ۳ تسلا، تحریک غیرتهاجمی مغزی (TMS و TCS سازگار با MRI)، الکتروانسفالوگرافی (شامل سیستم سازگار با MRI) و طیف نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک (FNIRS) از دستگاههای موجود در این آزمایشگاه است.
این آزمایشگاه همینطور به امکانات پیشرفته پردازش داده، تصاویر و سیگنال و همینطور ارزیابی شناختی مجهز است.منبع:

1400/04/13
12:24:38
5.0 / 5
710
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت