یافته جدید تحقیقاتی؛

احتمال تاثیر واكسن ب ث ژ در ریشه كنی دیابت نوع 1

احتمال تاثیر واكسن ب ث ژ در ریشه كنی دیابت نوع 1

سلامت: یافته های جدید حاکی از آنست که واکسن ب.ث. ژ در درمان قطعی دیابت نوع 1 موثر است.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال اکسپرس، در دیابت نوع ۱، بیماری خودایمنی که هم اکنون درمانی ندارد، سلول های T به لوزالمعده حمله می کنند و توانایی ایجاد انسولین، هورمون حیاتی برای ورود گلوکز به سلول ها برای تولید انرژی را از بین می برند.
در مطالعات قبلی، پژوهشگران دریافته اند که واکسن ب ث ژ ماده ای موسوم به TNF را تقویت می کند که سلول های T مضر را از بین برده و به تولید سلول های مفید موسوم به سلول های T نظارتی (Tregs) کمک می نماید.
یافته های کلیدی شامل درک جدیدی از نحوه واکنش متفاوت به واکسیناسیون «ب ث ژ» برمبنای سن شروع بیماری و پشتیبانی اضافی از نقش واکسیناسیون ب ث ژ برای تغییر حمل و نقل گلوکز و تغییر Tregs است.
در آزمایشات فعلی، ۱۴۳ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۱ حداقل دو دوز «ب ث ژ» دریافت کرده اند. با تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا مقرر است آزمایشات بیشتری از اواخر سال میلادی امسال صورت گیرد.
«دنیس فاوستمن»، محقق اصلی از بیمارستان عمومی ماساچوست، در این زمینه می گوید: «داده های بیشتری از آزمایشات بالینی تصادفی گزارش می شود، برای اینکه ما به سمت بازخوانی اضافی آزمایش فاز II هستیم. ما همچنان شواهدی از توانایی ب ث ژ در تنظیم مجدد و بازیابی سیستم ایمنی داریم.»
در سال ۲۰۱۸، نتایج فاز یک این آزمایش پس از دوره ۸ ساله منتشر گردید که شامل موارد زیر بود:
- بیماران دیابتی نوع ۱ که سن شروع بیماری شأن زودتر از ۲۱ سال بوده است، واکنش بهتر و سریع تری به تغییر در HbA۱c دارند.
- طی یک دوره سه ساله، ب ث ژ تجلی ژن را در Tregs در بیماران دیابتی نوع ۱ به الگویی مطابق با افراد گروه کنترل بدون دیابت نوع ۱ بازمی گرداند.
ب ث ژ یک واکسن قدیمی است، اما بنظر می رسد دستاوردهای جدیدی را به همراه دارد. آزمایش های بالینی جهانی به درک بیش از پیش نحوه تغییر ب ث ژ در پاسخ بدن به بیماریهای خودایمنی و عفونی می رسد.


منبع:

1400/04/12
16:45:52
5.0 / 5
825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سلامت