چند سفارش برای كاهش استرس داوطلبان كنكور

چند سفارش برای كاهش استرس داوطلبان كنكور

به گزارش سلامت عضو هیات علمی گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه استرس زیاد باعث ایجاد اختلال در توجه و تمرکز و کاهش عملکرد داوطلبان در آزمون می شود، راهکارهای موثر برای حفظ آرامش و سلامت روان داوطلبان کنکور را تبیین کرد.


به گزارش سلامت به نقل از ایرنا از وبدا، دکتر امیرسام کیانی مقدم استرس را کاملا طبیعی و سبب افزایش اکسیژن رسانی مغز، افزایش تمرکز و توجه و بهبود عملکرد وعزم فرد دانست.
اهمیت نگرش داوطلب نسبت به استرس
وی ضمن اشاره به اهمیت نگرش افراد نسبت به استرس بیان نمود: برداشت داوطلب از استرس بسیار اهمیت دارد؛ اگر به استرس و اضطراب ناشی از کنکور بعنوان یک چالش بنگرد، سبب بهبود عملکرد وی می شود و درصورتی که آنرا یک تهدید ببیند و احساس کند مهارت و توانایی کافی برای مقابله با آن ندارد، منجر به کاهش عملکرد وی در امتحان می شود.
کیانی مقدم با بیان این نکته که تبعات استرس ناشی از کنکور صرفاً مختص داوطلب نیست و بر روی سایر اعضای خانواده هم اثرگذار است، اضافه کرد: این فشارهای روانی می تواند منجر به ایجاد تعارض و تنش بین والدین یا بین والد و فرزند شود و حتی به کاهش سلامت روان خانواده بینجامد. ازاین رو والدین و سایراعضای خانواده باید ضمن ایجاد جو آرام در منزل از داوطلب حمایت کنند تا این آزمون سرنوشت ساز را پشت سر بگذارد.
عوامل موثر در کنترل استرس داوطلبان
به گفته وی، خواب کافی و تغذیه مناسب در کنترل استرس داوطلبان کنکور بسیار اهمیت داشته و برنامه خواب داوطلب باید با ساعت برگزاری آزمون هماهنگ شود بخصوص در مورد داوطلبانی که امتحان آنان بامداد برگزار می گردد.
کیانی مقدم ایجاد محیط آرام و حمایتگر توسط خانواده را عامل دیگری در کاهش استرس داوطلب عنوان نمود تا با آمادگی و آرامش کامل عازم محل آزمون شده و تمام توجه و تمرکزش بر روی آزمون معطوف شود.
توصیه های قبل از کنکور به والدین
استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، والدین را از هرگونه مقایسه و صحبت در مورد نتایج کنکور به علت این که سبب ایجاد استرس در داوطلب می شود برحذر داشت و اظهار داشت: به احساسات فرزندتان بها دهید و با وی در این خصوص گفتگو کنید. چونکه وقتی فرد از هیجانات خود صحبت می کند، تخلیه هیجانی رخ می دهد و راحتتر می تواند با یک واقعه سنگین نظیر کنکور کنار بیاید.
وی اضافه کرد: در مورد کنکور، انتخاب رشته و دانشگاه در منزل اصلا صحبت نشود و مقایسه ای صورت نگیرد، چونکه باید از هرگونه تنش بیرونی و درونی اجتناب کنید. در عوض به دانش آموز اطمینان دهید که تلاش خویش را کرده و تلاش وی قابل تقدیر و ستایش است.
به گفته عضو هیئت علمی گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برای آرامش داوطلبان اجتناب از هرگونه تنش و تعارض و موضوعات اضطراب آور در خانه مانند مهمانی دادن و مهمانی رفتن الزامی است و محیط منزل باید آرام باشد.
کیانی مقدم، تشویق زحمات یکساله داوطلب توسط والدین را نکته مهمی برشمرد و قدردانی از تلاش وی، پرهیز از صحبت درمورد نتیجه کنکور را از راهکارهای موثر برای ایجاد آرامش در داوطلبان عنوان نمود.
وی افزود: نگاه فرایندی به فرزند خویش داشته باشید و فارغ از هر نتیجه ای به وی افتخار کنید؛ این مولفه در ایجاد آرامش داوطلب بسیار مهم می باشد و بهتر است حتما روز کنکور انجام دهید.
کیانی مقدم به والدین سفارش کرد: روز آزمون دغدغه و اتفاقات جدیدی برای فرزندتان رقم نزنید و با صحبت های آرامش بخش و حمایتگرانه به وی یادآوری کنید کنکور یک چالش در پیش روی اوست و یک تهدید نیست و این آزمون مرحله ای از زندگی وی به حساب می آید که باید از آن بگذرد، اما همه زندگی وی نیست.
توصیه های شب پیش از کنکور به داوطلبان برای دستیابی به نتیجه مطلوب تر
استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به داوطلبان سفارش کرد که حتما شب پیش از آزمون حداقل هفت ساعت خواب را داشته باشند و به نحوی برنامه ریزی شود که اگر ساعت هشت بامداد امتحان دارد، دو تا سه ساعت زودتر بیدار شود. نرمش مختصری انجام دهد و وقت کافی برای صرف صبحانه مناسب و رفتن به محل آزمون داشته باشد.
به گفته وی، داوطلبان می توانند از تکنیک های آرام سازی و برنامه مدیریت استرس استفاده کنند تا حداقل استرس را برای آزمون داشته باشند.
کیانی مقدم توکل به خدا را یکی از مولفه های مهم در آرامش و کاهش استرس در داوطلب برشمرد و تصریح کرد که داوطلبان به هیچ وجه مطالعه کتب درسی و مطالب جدید نداشته باشند، چونکه می تواند تأثیر منفی در عملکرد آنها داشته باشد.
تغذیه و فعالیت داوطلب در روز پیش از آزمون
وی درمورد تغذیه و فعالیت داوطلب در روز پیش از آزمون، اظهار داشت: روز پیش از کنکور داوطلب می تواند صبحانه مفصل و ناهار کامل صرف کند، اما برای شام بهتر است غذای چرب نخورد. بهتر است تمامی اعضای خانواده هنگام صرف وعده های غذایی کنار هم باشند، با یکدیگر صحبت کنند و همدیگر را تایید کنند و محیط آرام بخشی ایجاد شود.
انجام فعالیتهای ورزشی سبک
استادیار گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیتهای ورزشی سبک را برای داوطلب بلامانع دانست و اضافه کرد: داوطلب باید روز پیش از آزمون از هرگونه فعالیت سنگین دوری کند، چونکه منجر به خستگی وی می شود و در هنگام خوابیدن گرفتار مشکل می شود. خواب عصر را حذف کند تا شب بتواند به سادگی بخوابد و حتما حداقل هفت ساعت خواب در شب پیش از کنکور داشته باشند.
وی تصریح کرد: برای ایجاد یک محیط آرام و ایمن برای داوطلب به منظور حضور در کنکور باید از مهمانی رفتن و مهمانی دادن و معاشرت با سایر افراد خانواده در شب پیش از کنکور اجتناب نماییم، چونکه حضور افرادی غیر از اعضای خانواده می تواند نتیجه عکس دهد و سبب افزایش نگرانی شود و اضطراب دانش آموز را بالا ببرد.
عضو هیئت علمی گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همینطور به داوطلبان سفارش کرد: در روز کنکور آرامش خویش را حفظ کنید. توکل به خدا یکی از مولفه های مهم در کاهش استرس است و بسیار به شما کمک می نماید. با خود تکرار کنید من تمام تلاشم را کردم و هم اکنون وقت نتیجه گرفتن است. از بازکردن کتاب اجتناب کنید. دو سه ساعت پیش از امتحان از خواب بیدار شوید. صبحانه کامل مصرف کنید و حتما تغذیه همراه خود به سر آزمون ببرید.
به گفته دکتر کیانی مقدم، بهتر است والدین همراه داوطلبان باشند تا احساس امنیت بیشتری برای آنان ایجاد کنند. این حمایت سبب کاهش استرس داوطلبان می شود.
تشریح راهکارهای افزایش توجه و تمرکز در سر آزمون
وی توکل به خدا و نفس عمیق کشیدن را در ایجاد تمرکز و آرامش بیشتر داوطلب موثر دانست و اظهار داشت: بعد از توکل به خداوند، داوطلب برای آرامش و تمرکز بیشتر بهتر است چند تنفس عمیق سه مرحله ای انجام دهد به این صورت که ۵ ثانیه دم، ۵ ثانیه نگه داشتن نفس و۵ ثانیه هم بازدم وی به طول بینجامد و چندین بار این کار را انجام دهد.
دکترای روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: داوطلب در هنگام شروع آزمون با خود تکرار کند قرار نیست به همه سوالات پاسخ دهد و اگر سوالی دشوار می باشد برای همه دشوار است. همچنین، زمان خود را مدیریت کند و ابتدا به سوالاتی که پاسخ آنها را می داند جواب دهد و وقت باقیمانده را به سوالاتی اختصاص دهد که دشوارتر بوده و نتوانسته پاسخ دهد.
توصیه های لازم برای حفظ سلامت روان داوطلبان بعد از کنکور
کیانی مقدم برای حفظ سلامت روان داوطلبان بعد از برگزاری آزمون سراسری به خانواده ها سفارش کرد: از هرگونه پیشبینی نتیجه کنکور، مقایسه فرزندشان با دیگران و حتی صحبت درمورد دانشگاه مدنظرشان اجتناب کنند. در صورت امکان با تفریحات سالم سبب بازیابی روحیه فرزندشان شود. مرتبا در منزل تلاش فرزندشان را مورد تحسین قرار دهند، نه نتیجه ای که مقرر است بگیرد.
کنکور بخشی از زندگی است و همه زندگی نیست
وی ضمن آرزوی موفقیت برای همه داوطلبان تصریح کرد: والدین بهتر است روی ارزش ها بخصوص ارزش های اخلاقی فرزند خویش بیشتر تاکید کنند و به وی یادآور شوند که کنکور بخشی از زندگی است و همه زندگی نیست.
منبع:

1400/04/09
21:51:00
5.0 / 5
912
تگهای خبر: اختلال , امنیت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت