مدیر اجرایی طرح واكسن كوو ایران بركت:

دانش تولید انبوه واكسن كرونا در كشور بومی شد

دانش تولید انبوه واكسن كرونا در كشور بومی شد

به گزارش سلامت مدیر اجرایی مطالعات بالینی واکسن تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) دستیابی به دانش تولید انبوه واکسن کووایران برکت در ایران را بسیار بااهمیت دانست و اظهار داشت: دانش تولید انبوه واکسن کرونا در کشور بومی سازی شد.


سیدرضا مظهری روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اضافه کرد: تولید انبوه واکسن احتیاج به دانش مجزایی دارد که پژوهشگران ایرانی به آن دست پیدا کردند و با استفاده از این دستاورد به تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت شدند.
وی، تولید واکسن در مقیاس انبوه را موفقیت دیگری برای کشور دانست و اظهارداشت: اقدامات در زمینه بومی سازی فرآیند تولید انبوه انجام شده است که این مورد در آینده برای کشور بسیار راه گشا خواهد بود.
واکسن ایران برکت توانایی خنثی سازی ویروس انگلیسی را دارد.
مدیر اجرایی طرح واکسن کوو ایران برکت به ایمنی زایی و اثر بخشی واکسن کوو ایران برکت در مقابل جهش های ویروس کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: نتایج بررسی ها نشان داد که این واکسن، توانایی خنثی سازی ویروس انگلیسی کرونا را دارد.
مظهری اضافه کرد: در مورد گونه های آفریقایی یا هندی هنوز آزمایش ها انجام نشده و در صدد هستیم تا این ویروس ها به دست ما برسد و آنرا آزمایش نماییم و بمحض انجام این کار، نتایج در اختیار ملت ایران قرار خواهد یافت.
به گزارش سلامت به نقل از ایرنا، حسینی مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم پیش از این درمورد اثربخشی این واکسن در مقابل گون های مختلف عنوان کرد: در محیط آزمایشگاهی ویروس کرونا جهش یافته معروف به انگلیسی، کشت داده شد و پادتن افرادی که این واکسن را دریافت نمودند در مجاورت این ویروس قرار گرفت، خنثی سازی ویروس تایید شد. در این بررسی تأثیر واکسن از راه تست خنثی سازی سرم داوطلبان مشاهده شده است.
وی اضافه کرد: جهش های دیگر ویروس کرونا مانند آفریقایی، بزریلی و هندی اگر برای مطالعه در اختیار ما قرار گیرد با همین روش می توانیم بررسی را انجام دهیم.
برخی کشورها درخواست استفاده از واکسن ایران برکت را دارند
وی با یادآوری اینکه برخی کشورها با ما تماس گرفتند و درخواست استفاده از واکسن کوو ایران برکت را دارند، اظهار داشت: سیاست صادراتی در مورد واکسن کرونا را باید وزارت بهداشت تعیین کند.
مدیر اجرایی مطالعات بالینی واکسن تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تصریح کرد: پیشبینی می شود که تولیدکنندگان داخلی با برنامه ریزی های انجام شده در چند ماه آینده نیاز کشور را برآورده کنند و این فرصت برای کشور فراهم می شود که مازاد نیاز را به کشورهای دیگر صادر کند.
مظهری با یادآوری اینکه تقاضای بسیار زیادی در دنیا برای واکسن وجود دارد و این مورد فرصتی را برای کشور فراهم می آورد، افزود: تحقق تولید توسط همه سازندگان واکسن کرونا، سبب اشباع بازار داخلی می شود و فرصت صادرات را برای همه تولیدکنندگان داخلی فراهم می آورد.
به گزارش سلامت به نقل از ایرنا، تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی اولین واکسن کرونا ساخت پژوهشگران ایرانی با نام «کُوو ایران برکت» روز سه شنبه (نهم دیماه ۱۳۹۹) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری روی سه داوطلب شروع شد.
مرحله دوم این واکسن از اواخر اسفند ماه سال شروع شد و در این مرحله ۲۸۰ داوطلب وارد این طرح مطالعاتی شدند.
مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت هم با حضور ۲۰ هزار داوطلب در ۶ شهر انجام شد و تابحال علاوه بر تزریق دوز اول به تمام داوطلبان، بخشی از آنان دوز دوم خویش را دریافت کرده اند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اواخر خردادماه مجوز مصرف اضطراری کوو ایران برکت که اولین واکسن ایرانی است را صادر کرد و مقرر است این واکسن هم به زودی وارد سبد واکسیناسیون ایران شود.


1400/04/03
14:31:55
5.0 / 5
633
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سلامت