معنای ممنوعیت سفر به مشهد مطابق روال جاری شهرهای نارنجی است

معنای ممنوعیت سفر به مشهد مطابق روال جاری شهرهای نارنجی است

به گزارش سلامت ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به خبر برخی رسانه ها در خصوص اعلام ممنوعیت جدید سفر به مشهد اشاره و ضمن اصلاح آن بیان نمود: محدودیت و ممنوعیت سفر به هر نقطه کشور از جانب ستاد مقابله با ملی کرونا اعلام می شود و حتی ستادهای استانی هم در این حوزه حق تصمیم گیری ندارند.


دکتر مهدی قلیان اول ظهر یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: بر همین مبنا در مورد ورود به شهرهای نارنجی مانند "مشهد" مطابق روال گذشته و جاری رفت و آن به این کلانشهر ممنوع می باشد بنابراین خودروهایی پلاک غیربومی ورودی به مشهد از جانب پلیس جریمه می شوند.
وی افزود: شهروندانی هم که قصد سفر به مشهد یا هر شهر نارنجی دیگر را با استفاده از هواپیما یا اتوبوس دارند می بایست دارای نتیجه رسمی آزمایش طبی کرونا در خصوص منفی بودن آن در طول ۱۴ قبل از روز سفر باشند تا برای آنها بلیط سفر صادر شود بنابراین در غیر این صورت اجازه سفر ندارند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد همینطور سفر حتی به قصد زیارت بارگاه منور رضوی در طول ایام دهه کرامت را در زمره "سفرهای غیرضروری" توصیف و بیان نمود: اقدام شهروندان به چنین سفری خطر طغیان مجدد شیوع کرونا را به دنبال دارد.
وی هرگونه مبادرت به سفر را سبب شکل گیری اجتماع ذکر و بیان نمود: از هموطنان تقاضا داریم در شرایط کنونی انتشار ویروس همه گیر از سفر به قصد زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) بخصوص در روزهای دهه کرامت پرهیز نموده و به مشهد سفر نکنند.
دکتر قلیان اول اظهار داشت: گرچه روند مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ در خراسان رضوی کاهشی است اما این استان هنوز در دامنه پیک چهارم ظغیان ویروس کرونا قرار دارد و شرایط در مشهد بسیار شکننده و ناپایدار است.
وی ادامه داد: همینطور آستان قدس رضوی به میزان ۱۰۰ درصد زیرساختها را برای رعایت پروتکلهای بهداشتی پیشگیرانه در حرم مطهر فراهم نموده اما رعایت آنها از جانب زائرین و اجبار نمودن آنها به عمل به موازین بهداشتی موضوعی دیگر و امری مشکل است.
بر اساس آخرین آمار رسمی تابحال سه میلیون و ۰۲۰ هزار و ۵۲۲ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند. بیماری کووید ۱۹ جان ۸۱ هزار و ۹۱۱ نفر را هم تابحال در کشورمان گرفته است. همینطور دو میلیون ۶۴۰ هزار و ۲۸۱ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تابحال بهبود یافته اند.
وزارت بهداشت اعلام نمود هم اینک ۱۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهرستان در شرایط نارنجی و ۲۳۱ شهرستان در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند. هیچ شهری در سطح کشور وضعیت آبی ندارد.
"پاندمی کرونا" در سطح جهان ۱۷۶ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۵۴۵ نفر را بیمار کرده و جان سه میلیون و ۸۱۰ هزار و ۹۹۳ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۱۶۰ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۲۲۰ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم تابحال در سطح جهان درمان شده اند.
آمریکا در این میان با ۳۴ میلیون ۳۱۵ هزار ۸۷۳ بیمار کووید ۶۱۴ هزار و ۹۵۵ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار مبتلا شدن و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود مختص کرده است. بعد از آمریکا کشورهای هند، برزیل و فرانسه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.
ایران بر مبنای آخرین آمارهای رسمی جایگاه سیزدهم را در جدول بیشترین جمعیت مبتلایان به کرونا در بین کشورهای جهان دارد.منبع:

1400/03/24
10:00:33
5.0 / 5
688
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت