تعداد مصدومان زلزله سنخواست خراسان شمالی به ۲۵ نفر رسید

تعداد مصدومان زلزله سنخواست خراسان شمالی به ۲۵ نفر رسید

به گزارش سلامت ایرنا- رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: تعداد مصدومان زلزله های ۵.۵ و ۵.۴ ریشتری صبح امروز -دوشنبه- در شهرستان های جاجرم و گرمه به ۲۵ نفر رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خراسان شمالی، دکتر تقی دولت آبادی در این رابطه عنوان کرد: از این تعداد مصدوم، ۲۳ نفر به صورت سرپایی درمان و از بیمارستان ترخیص شدند و ۲ نفر از مصدومان هم تحت مراقبت های درمانی هستند.
وی اضافه کرد: بلافاصله بعد از وقوع زلزله تیم های ارزیاب واکنش سریع اورژانس پیش بیمارستانی خراسان شمالی با ۶ دستگاه آمبولانس به محل وقوع زلزله اعزام شدند و تمامی پایگاه های اورژانس ۱۱۵ استان، اتوبوس آمبولانس و بالگرد اورژانس هوایی، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی سطح استان به حالت آماده باش در آمدند.
زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه صبح امروز دوشنبه مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از اولین زمین لرزه، ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ ریشتری دیگر در بخش های سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسیده است.
وقوع پس لرزه ها در خراسان شمالی بخصوص شهر سنخواست کانون اصلی زمین لرزه باعث شد تا مردم بعضی از مناطق شهرستان های گرمه و جاجرم از ترس زلزله منازل خویش را ترک کردند و به خیابان ها و پارک های شهری پناه آوردند.
استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند باعث وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.
گسل باغان- گرماب هم گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیشتر از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.
زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.منبع:

1400/03/03
20:40:58
5.0 / 5
753
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت