یافته محققان بریتانیایی؛

دوچرخه زدن در حین دیالیز برای بیمار مفیدست

دوچرخه زدن در حین دیالیز برای بیمار مفیدست

سلامت: تحقیقات جدید نشان میدهد که دوچرخه زدن در حین جلسات درمانی دیالیز می تواند سلامت قلب بیماران را تقویت کرده و هزینه های پزشکی را کم کند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دیالیز می تواند منجر به لطمه طولانی مدت به قلب شود که در نهایت منجر به نارسایی قلبی می شود، بدین سبب پژوهشگران انگلیسی تصمیم گرفتند دریابند که آیا ورزش می تواند این عوارض را کم کند.
«جیمز برتون»، محقق ارشد تحقیق از دانشگاه لیکستر انگلستان، در این زمینه می گوید: «ما می دانیم که تحرک بیشتر می تواند به کاهش خطر بیماریهای قلبی کمک نماید، همین طور به کنترل وزن، کاهش فشار خون و کلسترول و بهبود سلامت روان کمک می نماید.»
وی در ادامه می افزاید: «به همین دلیل، و به خصوص به سبب بالابودن خطر بیماری قلبی، تحرک جسمی برای افراد دیالیزی بسیار مهمست.»
برای این مطالعه، در ضمن جلسات منظم دیالیز به شرکت کنندگان ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط روی دوچرخه متناسب با شرایط شان پیشنهاد شد. اسکن MRI از قلب آنها شش ماه بعد انجام شد و با تصاویر پیش از مطالعه مقایسه شد.
محققان گزارش دادند بیمارانی که در ضمن دیالیز دوچرخه زدن کردند، شاهد بهبود در سلامت قلب شان بودند. قلب آنها از اندازه طبیعی تری برخوردار بود و جای لطمه کمتر و سفتی رگهای اصلی بزرگتر کمتر بود.
برتون اشاره کرد: «تناسب اندام برای بیماران دیالیزی یک چالش است. متأسفانه زمانی که شخصی به واحد دیالیز منتقل شده و چهار ساعت را به دستگاه دیالیز وصل می شود، در آن روز زمان کمتری برای انجام کار دیگری دارد و واقعیت این است که این اتفاق سه بار در هفته برای بیشتر بیماران رخ می دهد.»
رکاب زدن در حال دیالیزکردن حالا در دستورالعمل های انجمن کلیه انگلستان گنجانده شده است و پژوهشگران قصد دارند امکان در دسترس قرار دادن آنرا برای بیماران بیشتری در سراسر انگلستان بررسی نمایند.


منبع:

1400/02/01
21:50:42
5.0 / 5
751
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سلامت