سخنگوی سازمان اورژانس كشور خبر داد:

ثبت ۲هزار و ۳۵ حادثه ویژه در سامانه مركز هدایت عملیات و بحران اورژانس

ثبت ۲هزار و ۳۵ حادثه ویژه در سامانه مركز هدایت عملیات و بحران اورژانس

سلامت: سخنگوی سازمان اورژانس کشور از ثبت ۲ هزار و ۳۵ حادثه ویژه پرتلفات در سامانه مرکز هدایت عملیات و بحران (EOC) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از زمان آغاز طرح نوروزی این سازمان از ۲۵ اسفند ۹۹ تا روز ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ اطلاع داد.


مجتبی خالدی عصر جمعه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان این مطلب اضافه کرد: از مجموع حوادث ویژه ثبت شده طی مدت مورد اشاره ۲۲۰ حادثه در ارتباط با مسمومیت با مونوکسیدکربن بوده است.
وی افزود: متاسفانه در مدت مورد اشاره ۲۸ نفر از هموطنان در اثر مسمومیت جان باختند و ۳۸۴ نفر هم راهی مراکز درمانی شده و ۱۳۲ نفر هم در محل درمان شدند.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور افزود: بیشترین تعداد مأموریت در ارتباط با مسمومیت گزارش شده در ارتباط با استانهای تهران با ۴۲، آذربایجان شرقی با ۳۶، البرز با ۲۱ و مازندران با ۱۷ مورد مأموریت در ارتباط با مسمومیت در سامانه مرکز هدایت عملیات و بحران وزارت بهداشت ثبت و گزارش شده است.
خالدی توضیح داد: همینطور به لحاظ تعداد فوتی استان های ایلام با ۶ فوتی، تبریز با پنج فوتی، البرز با چهار فوتی و تهران با سه فوتی در صدر قرار دارند و شهرهای تبریز با ۹۳، تهران با ۶۲ و مازندران با ۵۵ فرد، در صدر مسمومین نجات یافته قرار دارند.
وی آمار بیشترین فوتی در یک حادثه را در استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز شهرک گلشهر در روز ۱۳ فروردین با چهار فوتی (از اعضای یک خانواده و اشکال در سیستم دودکش و نارسایی آبگرمکن منزل – پدر و مادر و دو فرزند ۱۶ و ۸ ساله)، استان ایلام چوار - انارک در روز ۶ فروردین سه مورد فوتی، استان ایلام منطقه کان گنبد ۶ فروردین سه مورد فوتی و استان البرز منطقه حیدر آباد در روز ۹ فروردین با سه مورد فوتی اعلام نمود.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور عنوان کرد: بیشترین فوتی در ایام تعطیل ثبت شده که این بدین مفهوم است که خواب طولانی تر مساوی است با غفلت... است.
وی از هموطنان خواست در صورت مواجهه با مواردی از قبیل اورژانس های قلبی و تنفسی (تنگی نفس، فشار خون بالا، افت فشار خون)، اورژانس های گوارشی (خونریزی گوارشی همراه با استفراغ خونی) درد شکم، ضربه شدید به شکم، زنان و زایمان (سقط، تشنج، فشار خون بالا به همراه تاری دید و تورم اندام ها، خونریزی شدید) با شماره اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.
خالدی افزود: همینطور بیماران و مصدومان انواع حوادث می توانند در مواردی همچون اورژانس های اعصاب (تشنج، سکته مغزی، اختلال تکلم ناگهانی)، کاهش سطح هوشیاری، سردردهای شدید و ناگهانی به همراه سفتی گردن، ضربه به جمجمه و ستون فقرات به دنبال سقوط، تصادف، سوختگی، برق گرفتگی، غرق شدگی، مسمومیت دارویی و شیمیایی، خودکشی، مار گزیدگی، عقرب گزیدگی، دررفتگی، شکستگی ها، پارگی وسیع بافت نرم و خونریزی های شدید با شماره یاد شده تماس بگیرند.
حوادث ویژه حوادثی هستند که بیشتر از پنج مصدوم یا دو فوتی داشته باشند.
ارائه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در سوانح عمدی و غیرعمدی، حوادث غیر مترقبه و فوریت های پزشکی در هنگام بروز بیماری های نوپدید، جدید و بلایای طبیعی و انسان ساخت برای آحاد مردم یا هر ملیت و تابعیتی از وظایف و مأموریت های اصلی سازمان اورژانس کشور است.منبع:

1400/01/16
20:32:11
5.0 / 5
728
تگهای خبر: آموزش , اختلال , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سلامت