تاسیس پایگاه اورژانس هوایی در مرز دوغارون به جریان افتاد

تاسیس پایگاه اورژانس هوایی در مرز دوغارون به جریان افتاد

به گزارش سلامت ایرنا- فرماندار تایباد اظهار داشت: ˮپایگاه اورژانس هواییˮ باتوجه به فعالیت گسترده و انبوه ناوگان حمل و نقل ترانزیت، صادرات و واردات در پایانه مرزی دوغارون و همین طور رفت و آمد سالانه افزون بر یک میلیون مسافر بوسیله این گذرگاه مرزی در این منطقه تاسیس و بکار گرفته می شود.


محسن سیاح روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: تاسیس پایگاه اورژانس هوایی مجهز به بالگرد و کادر امدادی متخصص در دوغارون، بعنوان یک تصمیم قطعی به دنبال حادثه آتش سوزی وسیع و سنگین در گمرک مرزی اسلام قلعه افغانستان، بعد از طی مراحل قانونی لازم صورت می گیرد.
وی افزود: این مهم در جریان سفر چند ساعته عصر شنبه گذشته استاندار خراسان رضوی به منطقه مرزی حادثه دیده ایران و افغانستان در شرق این استان با تماس و گفتگوی محمدصادق معتمدیان با پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور مطرح و با رایزنیهای صورت گرفته این مسئولان حتمی شد.
فرماندار تایباد اظهار داشت: اقدام فوری برای تقویت و تجهیز نیروی انسانی و ادوات تخصصی تشکیلات سازمانی و ایستگاه آتش نشانی در دوغارون و تایباد دیگر دستور استاندار خراسان رضوی به مسئولان ذیربط در جریان بازدید اضطراری وی از این منطقه مرزی بود.
وی اضافه کرد: سفر اضطراری استاندار خراسان رضوی در اولین ساعات آتش سوزی گمرک اسلام قلعه به نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان تاثیر شایانی بر مدیریت مناسب این بحران با شتابدهی امدادرسانی بهنگام داشت که بخش اعظم آن در کشور همسایه صورت گرفت.
ترخیص مجروحان و ساماندهی ناوگان حمل و نقل
وی در ادامه گفتگو با خبرنگار ایرنا به کمکهای آتش نشانی و امدادی ایران به افغانستان در جریان حادثه اسلام قلعه اشاره و بیان کرد: علاوه بر مهار حریق در خاک افغانستان، پنج نفر از مجروحان افغان این سانحه در بیمارستان خاتم الانبیاء تایباد بستری شدند.
سیاح ادامه: چهار نفر از این مجروحان افغانستانی بعد از دریافت خدمات درمانی لازم و مداوا امروز ۲۸ بهمن ماه از بیمارستان تایباد مرخص شدند.
وی اظهار داشت: یک مصدوم افغان دیگر حادثه همچنان در بیمارستان تایباد تحت مراقبت قرار دارد که حال عمومی وی نسبتا مساعد است.
فرماندار تایباد اضافه کرد: هنوز هیچ آماری از میزان خسارتهای وارده به رانندگان و خودرو های ایرانی و خارجی در جریان آتش سوزی گمرک اسلام قلعه افغانستان گزارش نشده است.
وی افزود: هم اینک عملیات ساماندهی خودرو های باربری ناوگان حمل و نقل خصوصاً تانکرهای حمل مواد سوختی که به دنبال حادثه اسلام قلعه در منطقه مرزی دوغارون متوقف شده اند در جریان است.
سیاح اظهار داشت: افزون بر دو هزار دستگاه کامیون حامل کالا و برخی نیز خالی هم اینک در مسیرهای جاده ای منتهی به گمرک دوغارون و توقفگاههای مرزی توقف کرده پس با همکاری موثر نهادهای خدماتی رانندگان آنها و همین طور تعدادی از اتباع افغانستان تا تعیین تکلیف نهایی وضعیتشان در محلی مناسب اسکان داده شده اند.
وی همین طور بدون ذکر آمار مشخص افزود: برخی بازرگانان و همین طور رانندگان ایرانی کامیونهای باری در جریان حادثه مرزی ۲۵ بهمن ماه خسارت دیده اند پس دستگاههای متولی در ایران پیگیر این مساله برای برآورد دقیق و جبران خسارت شده و هم اینک منتظر دریافت پاسخ از دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای اجرای تعهدات مربوطه هستند.
گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و رفت و آمد مسافر بین دو کشور ایران و افغانستان فعالیت دارد در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد واقع است. تایباد نیز در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد. این شهرستان از سمت شرق و جنوب شرق با کشور افغانستان هم مرز است.
ساعت ۱۳ روز ۲۵ بهمن ماه انفجار بزرگی در تاسیسات گمرکی اسلام قلعه افغانستان واقع در مقابل گمرک مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی رخ داد. انفجار اولیه بخاطر حضور تانکرهای حامل سوخت و گاز در منطقه به دهها انفجار متوالی و آتش سوزی بسیار گسترده انجامید پس والی هرات از استاندار خراسان رضوی درخواست کمک کرد.
گمرک اسلام قلعه در خاک افغانستان و فاصله ۲۵ کیلومتری از شرق شهر تایباد قرار دارد.
استاندار خراسان رضوی علاوه بر دستور سریع به نهادهای امدادی برای گسیل به منطقه لطمه دیده، عصر همان روز به بازدید مرز دوغارون رفت.
۱۰۰ آتش نشان زبده اعزامی از شهرهای مشهد، تایباد، تربت جام، باخرز، فریمان و خواف با بکارگیری ۴۰ دستگاه خودرو های سنگین آتش نشانی عملیات مهار آتش سوزی گسترده را در اسلام قلعه افغانستان به دست گرفته و آنرا ظرف کمتر از ۲۰ ساعت با موفقیت به انتها رساندند. همین طور ۱۰ نیروی آتش نشان افغانستان با دو خودروی آتش نشانی در جریان مهار حریق گسترده اسلام قلعه حضور و مشارکت فعال داشتند.


1399/12/25
01:57:24
0.0 / 5
954
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت