رییس سازمان اورژانس كشور:

استراحت نیروهای اورژانس در زمان كرونا كمتر شد

استراحت نیروهای اورژانس در زمان كرونا كمتر شد

به گزارش سلامت رئیس سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: وقتی کرونا وارد کشور شد نمی توانستیم در مدت کوتاه نیروهای جدید به کار بگیریم و به آنها آموزش دهیم بلکه در آن شرایط مجبور شدیم ساعت کاری نیروها را بیشتر نماییم و استراحت آنها کمتر شد.


به گزارش سلامت به نقل از سازمان اورژانس کشور، پیرحسین کولیوند روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه دوازدهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار شد، اضافه کرد: ساعت کاری نیروهای اورژانس از ۴۸-۲۴ ساعت به ۱۲-۲۴ ساعت تبدیل شد. یعنی ۲۴ ساعت کار و ۱۲ ساعت استراحت می کردند و ظرفیت منابع انسانی ما چند برابر شد.
وی افزود: در چندسال گذشته تعداد آمبولانس های کشور از دو هزار و ۴۰۰ دستگاه به ۵ هزار و ۷۰۰ دستگاه رسیده بود که ۱۰ درصد از آمبولانس ها برای حوادث شیمیایی، میکروبی، تروریستی و انفجاری اختصاص یافته بود که در این شرایط برای کرونا در نظر گرفته شد.
وجود اطلاعات منسجم، یکی از دلیلهای موفقیت است
کولیوند اظهار داشت: در سیلاب های دو سال اخیر اگر برنامه ریزی دقیق و فرماندهی منسجمی در وزارت بهداشت وجود نداشت، تعداد مرگ و میر این حوادث در کشور بمراتب بیشتر از تعدادی بود که شاهد بودیم. یکی از دلیلهای موفقیت وزارت بهداشت در بحران های گذشته، وجود اطلاعات منسجم بود و ای کاش می شد که اطلاعات سایر دستگاهها به اشتراک گذاشته می شد.
وی اضافه کرد: خیلی وقت ها تنگ نظری ها و یا بی آگاهی ها موجب می شود که نتوانیم برخی اطلاعات را با همدیگر به اشتراک بگذاریم و خدماتی که ارائه می شود، شایسته مردم یا دستگاه هایی که خدمت رسانی می کنند، نیست. با اطلاعاتی که در سیلاب های سال قبل داشتیم، توانستیم هم خوب مدیریت نماییم و فرماندهی میدان را به صورت دقیق داشته باشیم و از عوارض بعدی سیلاب ها یعنی بیماریهای واگیر، پیشگیری نماییم.
ثبت رکورد جهانی
رییس سازمان اورژانس کشور بیان کرد: در حوادث مختلف در کشور مانند حادثه پلاسکو، ریزش معدن یورت گلستان و زلزله کرمانشاه، عملکرد وزارت بهداشت قابل قبول بوده است. بعد از زلزله کرمانشاه، ۷ اقدام را بعنوان اقداماتی که در خدمت رسانی در جهان، برترین بودیم و رکورد ثبت کردیم به سازمان جهانی بهداشت اعلام و عنوان کردم اگر کشوری این اقدامات را انجام داده بگویید تا ما دومین کشور شویم.
کولیوند اضافه کرد: در زلزله کرمانشاه شاهد همکاری، همدلی و هم اندیشی همه دستگاهها بودیم. هر ۵ دقیقه یک پرواز بالگرد برای انتقال مصدومان داشتیم. ۷ هزار و ۳۵۰ مصدوم در کمتر از ۲۰ ساعت به بیمارستان های کرمانشاه، همدان، خرم آباد، تهران، کرج و اصفهان اعزام شدند و بیش از ۱۰۰ عضو پیوند شد که همه آنها موفقیت آمیز بود.
داستان انتقال دانشجویان ایرانی از ووهان
وی اظهار نمود: در دی ماه سال قبل همه ما وضعیت بیماری کرونا در ووهان چین را رصد می کردیم که واگیری و مرگ زایی بالایی دارد و کسی شناختی از این بیماری نداشت و با عدم آگاهی از یک بیماری جدید روبرو بودیم و از اولین روزهای پیدایش این بیماری، در وزارت بهداشت جلساتی تشکیل و کمیته های مختلف و مسئولان آن، مشخص شد و همان روزها بارها اعلام گردید که ورود این ویروس منحوس به کشور، اجتناب ناپذیر است.
رییس سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: سیستم بهداشتی و درمانی کشور، سال قبل پیش از ورود ویروس به کشور، مرتب رصد می کرد و در اورژانس نیز وضعیت بیماری در دنیا را پیگیری می کردیم. در بهمن ماه سال قبل برخی از دانشجویان ایرانی که در چین بودند را به سبب حکومت نظامی اعلام شده در چین، به ایران بازگرداندیم.
کولیوند بیان کرد: وقتی تصمیم به انتقال دانشجویان ایرانی در ووهان به کشور گرفتیم، هیچ دستگاهی با ما همکاری نکرد و تک و تنها بودیم. حتی هتل که می خواستیم برای آنها اجاره نماییم، تا ۵ برابر قیمت هم پیشنهاد کردیم، اما هیچ کسی به ما کمک نکرد و حتی تعدادی از مسئولان شهریار، هتل دار را تهدید کردند که اگر دانشجویان را در این هتل اقامت دهید، یعنی می خواهید کرونا را به شهریار بیاورید و هتل دار هم پشیمان شد که در نهایت دادستان به ما کمک کرد که از آن محل استفاده نمائیم.
وی افزود: وقتی دانشجویان را به ایران آوردیم، هتل دار و عوامل هتل رفتند و اصلا نماندند. در آن شرایط از یکی از همکاران که در سفرهای حج به ما کمک می کرد خواستیم که هتل دار شود و ۲۴ نفر از نیروهای اورژانس، بعنوان عوامل هتل کارهای هتل داری، بهداشت و درمان را انجام دادند و خوشبختانه همه دانشجویان گواهی سلامت خودشان را گرفتند و هیچ کدام هم آلوده نبودند.
روزهای اول شیوع ویروس کرونا در قم
رییس سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: وقتی کرونا در قم پیدا شد، نخستین نفری بودم که از طرف وزارت بهداشت به قم سفر کردم. دو بیمارستان را بعنوان محل اصلی ارجاع بیماران انتخاب کردیم. پروتکل های درمانی از پیش از ورود کرونا به کشور آماده شده بود و مرتب تیم های تخصصی و کارشناسی تا امروز این پروتکل ها را به روز کرده اند و الان تجارب خیلی خوبی از مقابله با کرونا کسب کرده ایم.
کولیوند اظهار نمود: زمانی که کرونا وارد شد، افرادی که بویی از رنگ و هنر جبهه، جنگ و شهادت و ایثارگری داشتند، برای مقابله با کرونا پای کار بودند اما برخی ها عقب نشینی کردند. مردم می ترسیدند و حتی افرادی که آگاهی داشتند هم می ترسیدند. از همراهان بیماران می خواستیم که بیمارستان را ترک کنند، اما بجای همراهی به ما فحش می دادند و اهانت می کردند اما اصلا دلخور و ناراحت نشدیم.
انتخاب تیم های عملیات ویژه اورژانس برای آموزش به کشورهای مدیترانه شرقی
وی بیان کرد: تیم های عملیات ویژه در اورژانس از پس از زلزله کرمانشاه تشکیل شد و سال قبل در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی برای آموزش تیم های اورژانس در کشورهای عضو این منطقه از سازمان جهانی بهداشت انتخاب شدند. این تیم ها برای مقابله با حوادثی مانند بیولوژیک، شیمیایی و میکروبی و نیز کرونا آماده شدند و آمبولانس های خاصی را برای آنها انتخاب کردیم تا ادامه ماموریت های فوریت های پزشکی و رسیدگی به بیماران سکته های قلبی، مغزی و حوادث ترافیکی و غیرترافیکی مخدوش نشود.
فرماندهی منسجم در وزارت بهداشت
کولیوند اظهار نمود: یکی از خاصیت های اقدامات وزارت بهداشت در مقابله با کرونا، شکل گیری فرماندهی منسجم بود. وقتی ورود کرونا به کشور اعلام شد، قرارگاه وزارت بهداشت به فرماندهی دکتر نمکی، وزیر بهداشت تشکیل شد و کمیته های مختلف همچون بهداشت، درمان، آموزش و اطلاع رسانی و پشتیبانی در آن شکل گرفت.
مشکلات تامین ماسک در کشور
وی بیان کرد: ماسک که امروز بسادگی در دسترس همه قرار دارد، در سال قبل در همین روزها وقتی می خواستیم از کشورهای مختلف به ایران وارد نماییم، جلوی آنرا می گرفتند و حتی یک محموله کیت تشخیصی از سازمان جهانی بهداشت برای ایران اختصاص داده شده بود که اجازه ندادند به کشور وارد شود. همکاران وزارت دفاع برای تولید ماسک N۹۵ و لباس های محافظتی اقدام نمودند و شبانه روزی تولید می کردند تا زودتر به دست نیروهای بیمارستانی برسانیم. قاچاقچی ها هم هر آنچه ماسک در بازار بود را جمع آوری کرده بودند که دراین زمینه نیروهای مسلح خصوصاً سپاه پاسداران به ما کمک زیادی کردند و خوشحالیم که امروز ماسک سه لایه با قیمت پایین در دسترس مردم است در حالی که قیمت آن به چند برابر رسیده بود و کمیاب هم بود.
مقام معظم رهبری در رعایت پروتکل ها الگوی جهانی هستند
رییس سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: در مدیریت کرونا و همراهی مردم برای تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی و هنری و مذهبی تصمیم گیری شد و از همه مهمتر نگاه مقام معظم رهبری به رعایت پروتکل ها بود که بعنوان الگوی جهانی مطرح بوده و هستند. نخستین سخنرانی های رهبر معظم انقلاب حاوی نگاه های کاملا تخصصی، عملیاتی و دوراندیشی و آینده نگری بود و خودشان نخستین نفری بودند و هستند که پروتکل ها را عایت می کنند و معتقدند که هرچه دستگاه تخصصی اعلام نمود باید رعایت شود.
موفقیت های طرح شهید سلیمانی
کولیوند با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در قالب گام چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا در کشور، اضافه کرد: در این طرح هدف گذاری کرده بودیم که مرگ و میر بیماران ۱۰ درصد و تعداد بیماران بستری ۳۰ درصد کاهش پیدا کند و در این شرایط تحریمی، توانمندی های خودمان بالاتر رفت و بر راهبردهایی که تعریف شد، باید بیماران را در مراحل اولیه شناسایی می کردیم و سه تیم حمایت، نظارت و مراقبت تشکیل شد و خوشبختانه امروز شاهدیم که مرگ و میر بیماران بطور شایان توجهی و فراتر از حد انتظار کاهش یافته است. این طرح در دنیا بی نظیر است و می توان بعنوان یک الگوی موفق در دنیا آنرا بیان نمود. اما در آلمان با آن همه امکانات و منابع و تجهیزات، روزانه یک هزار و ۲۰۰ نفر از بیماران از بین می روند تنها تفاوت ما با آنها وجود یک فرماندهی منسجم و نیروی انسانی متعهد و متدین است.
وی اشاره کرد: در طرح شهید سلیمانی، ۱۴۰ هزار تخت هتل، مهمانسرا و خوابگاه های شیک و مجهز در کشور آماده شده و رقم های آن برای حوزه سلامت، بسیار ناچیز است بعنوان نمونه هتل لاله تهران آمادگی دارد که تخت های خودرا به ازای هر شب ۷۰ هزار تومان در اختیار حوزه سلامت قرار دهد و همه به میدان آمده و کمک می کنند.
لزوم تقویت آموزش و آگاهی در مدیریت بحران
رییس سازمان اورژانس کشور بیان کرد: در اسناد بالادستی خصوصاً سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درباب مدیریت بحران، بر تقویت آموزش و آگاهی و فرهنگ ایمنی در میان مسئولان و مردم تاکید گردیده است و از همه مهمتر تقویت پژوهش و اقدامات در زمینه کاهش، کنترل و مدیریت بحران در این سیاست ها ذکر شده است و برای مدیریت بحران باید از همه ظرفیت های دولتی و غیردولتی استفاده نمائیم.
وی اظهار نمود: در بحران هایی که رخ می دهد اگر اهتمام، همدلی و همکاری نباشد، اساسا توفیقات خاصی حاصل نمی گردد. فرماندهی و کنترل، چند گام بالاتر از مدیریت است و در عملیات خودش را نشان میدهد. حوادث مختلفی همچون دفاع مقدس و حوادث طبیعی و غیرطبیعی را در کشور تجربه کرده ایم و وقتی حادثه ای رخ داده، آغاز به برنامه ریزی و اقدام نموده ایم و بیشتر در مرحله پاسخگویی بوده ایم و در مرحله پیشگیری کمتر در کشور کار شده که یکی از اشکالات اصلی است.منبع:

1399/11/10
14:47:09
0.0 / 5
673
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت