از مهر تا پایان دی

گاز 215 ایرانی را خفه كرد

گاز 215 ایرانی را خفه كرد

به گزارش سلامت سخنگوی سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: ۲۱۵ نفر در کشور از مهرماه گذشته تابحال به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خویش را از دست داده اند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وبدا، مجتبی خالدی با بیان این خبر عنوان کرد: از آغاز مهر ماه تابحال ۴ هزار و ۴۷۶ نفر به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن با اورژانس کشور تماس گرفتند و از این تعداد، یک هزار و ۷۰۷ نفر توسط نیروهای سازمان اورژانس در محل درمان و دو هزار و ۵۵۴ نفر هم به مراکز درمانی انتقال داده شدند.
به گفته سخنگوی سازمان اورژانس کشور، متأسفانه ۲۱۵ نفر به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خویش را از دست دادند.
خالدی خاطرنشان کرد: استان تهران با یک هزار و ۱۱۰ تماس، خراسان رضوی با ۴۶۰ تماس و آذربایجان شرقی با ۳۳۷ تماس دارای بیشترین موارد تماس با اورژانس به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن بوده اند. همینطور استان های چهارمحال و بختیاری و قم کمترین تماس در این مورد را با اورژانس داشته اند.
به گزارش سلامت به نقل از ایرنا، مونوکسید کربن گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و بنابراین آنرا قاتل خاموش می نامند.
وقتی این گاز وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و سبب می شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که نخستین عوارض این مسئله در ابتدا سوزش چشم ها و بعد از سپری شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز مونوکسید کربن موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می کند.
در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد گرفتار خونریزی بینی می شود. اگر شخص تلاش کند سرپا بایستد گرفتار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم ها در این حالت اغلب سیاهی می رود. در ادامه امکان دارد شخص گرفتار بیهوشی شود.
افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می کنند و در صورتیکه هرچه زودتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند گرفتار بیهوشی و در نهایت خفگی می شوند. کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماری های قلبی - ریوی و افراد با مبتلا به بیماری های خونی بیشتر از سایرین گرفتار عوارض ناشی از مسمومیت با مونوکسید کربن می شوند.
منبع:

1399/11/06
15:42:15
0.0 / 5
915
تگهای خبر: بیمار , بیماری , بیهوشی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سلامت