۴۴۰ نیروی اورژانس همدان در طرح زمستانی مشاركت دارند

۴۴۰ نیروی اورژانس همدان در طرح زمستانی مشاركت دارند

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: 440 نیروی این مجموعه از 20 آبان به مدت سه ماه در طرح زمستانی آمادگی امدادرسانی به مصدومان احتمالی در سوانح برون و درون شهری و حوادث احتمالی را دارند.


دکتر حبیب الله معصومی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا گفت: ۱۰۰ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و یک بالگرد در این طرح مشارکت دارند و خودرو های آمبولانس اورژانس در ۳۸ پایگاه جاده ای و ۲۲ پایگاه شهری مستقر هستند.
وی افزود: باتوجه به سخت گذر و کوهستانی بودن جاده های برون شهری این استان ۱۵ دستگاه از آمبولانس های اورژانس این استان ۲ دیفرانسیل و کمک دار هستند تا بتوانند به آسانی در محل حادثه حضور یافته و مصدومان را به مراکز درمانی منتقل کنند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اضافه کرد: با آغاز فصل سرما وضعیت آمبولانس ها از نظر سالم بودن سیستم فنی، لاستیک ها، چراغ ها، وجود ضدیخ، زنجیر چرخ مورد بررسی قرار گرفت همین طور حتی در صورت نبود ماموریت باید آمبولانس ها هر چند ساعت یکبار در ضمن شبانه روز روشن شوند تا آماده اجرای ماموریت های احتمالی باشند.
معصومی افزود: وضعیت پایگاه های امدادی نیز از نظر سرمایشی و گرمایشی مورد بررسی قرار گرفته و داروها و سُرم ها در صورت ضرورت برای پیش گیری از یخ زدن در داخل پایگاه امداد جاده ای نگهداری می شود.
وی اضافه کرد: میزان ماموریت های اورژانس در فصل های گرم سال به سبب رشد مسافرت ها و قرار داشتن در فصل کشت و کار و فراوانی آمد و شد بین روستایی افزایش می یابد اما با ورود به فصل سرد سال تا ۱۰ روز مانده به نوروز آمار ماموریت ها نزولی می شود.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان افزود: اما امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش سفرها، میزان سوانح درون و برون شهری نیز کاهش داشته و این وضعیت در پایین آمدن ماموریت های اورژانس تاثیر داشته است.
معصومی اظهار داشت: به دنبال ابلاغ دستورالعمل های طرح زمستانی، این شیوه نامه ها در اختیار مراکز درمانی و بیمارستان ها نیز برای افزایش آمادگی قرار می گیرد همین طور هماهنگی های برون بخشی با پلیس راه، راهداری و هلال احمر برای اجرای مطلوب ماموریت ها صورت می پذیرد.
وی افزود: در کنار سوانح جرحی و فوتی در مسیرهای برون شهری ماموریت های درون شهری نظیر مسمویت با گاز مونوکسیدکربن، مجروحیت ناشی از ورزش مفرح اما خطر آفرین تیوب سواری روی برف، لیز خوردن افراد خصوصاً سالمندان هنگام عبور از روی سطح صاف و ضرب دیدگی و شکستگی استخوان و سرما زدگی افزایش می یابد.
طرح زمستانی تیم های امدادی و انتظامی از ۲۰ آبان شروع شده و تا ۲۰ اسفند ادامه دارد.منبع:

1399/10/08
23:59:30
5.0 / 5
747
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت