دبیر ستاد توسعه زیست فناوری:

بودجه 1400 برای پشتیبانی از تولید واكسن كرونا كفایت نمی كند

بودجه 1400 برای پشتیبانی از تولید واكسن كرونا كفایت نمی كند

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اظهار داشت که در لایحه بودجه۱۴۰۰ این ستاد ۲۰درصد افزایش بودجه برای ستاد زیست فناوری درنظر گرفته شده است اما باتوجه به مأموریت تولید واکسن کرونا این بودجه کفایت نمی نماید.دکتر مصطفی قانعی در مورد لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری به خبرنگار مهر اظهار داشت: محور کار کشور در حوزه واکسن بر دوش ستاد توسعه زیست فناوری است و این بدان معنا است که پشتیبانی از واکسن سازی در کشور توسط این ستاد مورد پیگیری قرار می گیرد.
وی با تکیه بر اینکه ما نباید از واکسن سازی عقب بمانیم و این حوزه باید شتاب خودش را داشته باشد، اظهار داشت: ازاین رو لازم است که در بودجه ۱۴۰۰ مبحث واکسن سازی هم مورد توجه قرار بگیرد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اظهار داشت: کشور با عنایت به میزان واکسن های ساخته شده در دنیا چاره ای جز تولید داخل ندارد و به لحاظ جمعیتی اگر واکسن هم بخرد در انبار کسی موجود نیست که بلافاصله به کشور ما عرضه نماید، ازاین رو تأمین کننده های داخل باید روی کار بیایند و به تولید واکسن های مورد نیاز کشور بپردازند.
به گفته وی، با عنایت به این که بار اصلی تولید واکسن روی دوش ستاد توسعه زیست فناوری است بنابراین باید حمایت های مادی و معنوی از آنها صورت بگیرد تا کمکی برای اقتصاد کشور باشد چونکه پس از ماسک، واکسن است که زنجیره انتقال کرونا در کشور را قطع می کند.
قانعی اضافه کرد: قوه مقننه و مجریه از اقدامات ستاد توسعه زیست فناوری و رسالتی که بر عهده گرفته آگاه هستند ازاین رو استدعا داریم که حمایت ها متمرکز شود و بودجه به تولید واکسن ها اختصاص یابد.
وی با اشاره به اینکه بودجه ستاد توسعه زیست فناوری ۲۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است، تصریح کرد: بودجه را سال قبل بستند و پارسال کرونایی وجود نداشت که این بودجه برای ستاد توسعه زیست فناوری در نظر گرفته شده است ازاین رو برای مأموریت های ستاد توسعه زیست فناوری کفایت نمی کند.
وی افزود: دولت های سایر کشورهای دنیا برای مأموریت واکسن سازی اعداد و رقم های سنگین تری را متقبل شدند آن هم نه برای تحقیق و توسعه بلکه برای نجات اقتصاد کشورشان چنین سرمایه گذاری هایی کردند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اظهار داشت: افزایش ۲۰ درصدی بودجه برای اقدامات معمولی ستاد بود ازاین رو برای مأموریت های اصلی پیش آمده اعتبار خاص لازم است و افزایش آن ضروری به نظر می آید.
وی تصریح کرد: حالا ۷ شرکت در بخش خصوصی در زمینه تولید واکسن کرونا فعالیت می نمایند که احتیاج به حمایت بیشتر دارند ازاین رو لازم است که بودجه مجزا برای ۷ شرکت اختصاص یابد. این شرکتهای واکسن ساز خصوصی احتیاج به تقویت شدن دارند چونکه آنها ماندگار خواهند بود.


منبع:

1399/09/25
22:37:21
5.0 / 5
1057
تگهای خبر: تولید , فناوری , واكسن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سلامت