رئیس جمعیت هلال احمر در گفتگو با دبیركل صلیب سرخ اتریش:

تهیه برخی داروهای كرونا در ایران به علت تحریم ها دشوار است

تهیه برخی داروهای كرونا در ایران به علت تحریم ها دشوار است

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: تأمین برخی داروهای مورد نیاز و تهیه اقلام پزشكی برای مواجهه با كووید ۱۹ در ایران، به علت تحریم های ظالمانه آمریكا خیلی سخت است.به گزارش سلامت به نقل از مهر، کریم همتی در جلسه ویدئو کنفرانس با دبیرکل صلیب سرخ اتریش با اعلان اینکه ویروس کرونا همه کشورهای دنیا را تحت فشار قرار داده، اشاره کرد: شرایط در ایران به سبب تحریم های ظالمانه آمریکا، سخت تر است و با وجود اینکه هزینه های تأمین دارو و اقلام پزشکی برقرار است، تأمین برخی داروهای مورد نیاز و تهیه اقلام پزشکی برای مواجهه با کووید ۱۹ در ایران خیلی سخت است.
وی در ادامه به مشارکت جوانان هلال احمر در طرح غربالگری مسافران در جاده های کشور اشاره نمود و اضافه کرد: علیرغم همه تنگناها، جوانان داوطلب هلال احمر از ۹ ماه قبل تلاشهای بسیاری برای مبارزه با کرونا انجام داده اند. در ایام آغازین شیوع این بیماری، کنترل خروجی شهرها به جمعیت هلال احمر سپرده شد و ۱۲ هزار جوان توانستند ۲۱ میلیون نفر از سرنشینان خودرو ها را غربالگری کنند.
رئیس جمعیت هلال احمر افزود: علاوه بر این، بیشتر از ۷۱ میلیون نفر در فضای مجازی از مباحث آموزشی عرضه شده از جانب هلال احمر در زمینه بیماری کرونا، بهره مند شده اند.
همتی اضافه کرد: جمعیت هلال احمر به همراه خیرین، جوانان و داوطلبان در فاز اول شیوع ویروس کرونا توانست کمک های مردمی را جمع آوری کند و بیشتر از ۱۵۷ محموله بین المللی هم در همین راستا جذب نماید. همینطور در مواجهه با فاز دوم بیماری کووید ۱۹ هم در مناطق محروم سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، خوزستان و ایلام خدمات خوبی عرضه کردیم.
استقرار ۷ هزار پایگاه برای نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به همکاری هلال احمر با وزارت بهداشت برای کنترل بیماری کرونا، اظهار نمود: در آستانه تعطیلی دو هفته ای کشور هستیم و هلال احمر ۷ هزار پایگاه را برای نظارت بر اجرای مقررات مقابله با کووید ۱۹ در سرتاسر کشور مستقر کرده است.
همتی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر ایران از گذشته ارتباط دوستانه ای با اتریش داشته و تفاهم نامه ای هم تا ماه می ۲۰۱۸ میان دو کشور وجود داشته که زمینه های همکاری برای مقابله با حوادث فراهم را کرده؛ ابراز امیدواری کرد که همکاری جمعیت های ملی ایران و اتریش در زمینه امداد و نجات، بحران ها و تیم های امداد و نجات توسعه بیشتری یابد.
وی با تقدیر از کمک های صلیب سرخ اتریش در سیل سال ۹۸ به صدمه دیدگان ایرانی اشاره کرد: انتظار داریم بعد از این هم کمک های بین المللی شامل ایران بشود. چون که هیچ چیزی جز دوستی میان کشورها ماندگار نخواهد بود و امیدواریم میان ایران و اتریش هم این دوستی ها مستحکم تر بماند.
تفاهم نامه همکاری مشترک میان ۲ جمعیت ملی ایران و اتریش
میکائیل اپریسنیگ دبیرکل صلیب سرخ اتریش هم در این نشست با تاکید بر اینکه تحریم جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر برخلاف پروتکل های به رسمیت شناخته شده بین المللی است، اضافه کرد: ما برای رفع تحریم جمعیت هلال احمر سعی کردیم اما به نتیجه نرسیدیم.
وی اظهار داشت: از راه دولت اتریش برای کمک به ایران در بحث کووید ۱۹ سعی کردیم و امیدواریم از راه صلیب سرخ بتوانیم مشکلات را مرتفع نماییم.
وی اضافه کرد: قدم دوم ما هماهنگی با وزارت امور خارجه و کمیته منابع انسانی برای عرضه کمک های غیرنقدی خواهد بود، اتریش جزو نخستین کشورها بود که از راه سازمان بهداشت جهانی در بحث کرونا به ایران کمک کرد. مرحله سوم نیز، امضای تفاهم نامه است که برای همکاریهای آتی بسیار مناسب خواهد بود، ایران خدمات خوبی به کشورهای آفریقایی عرضه کرده است که ما هم برای کمک به این کشورها از تجربیات ایران استفاده خواهیم کرد.
دبیرکل صلیب سرخ اتریش افزود: خوشحال هستیم که هلال احمر ایران در بحث فراورده های خونی و آمبولانس ها تجربیات خوبی دارد و می توانیم از این تجربیات استفاده نمائیم.
سفیر ایران در اتریش هم در این نشست اظهار داشت: هر دو کشور ایران و اتریش ظرفیت های خوبی برای کمک به یکدیگر دارند و ما از تهیه پیش نویس و نهایی کردن MOU بسیار خوشحال هستیم. برای فائق آمدن بر چالش های موجود همچون تهیه مجوزهای قانونی، وظیفه سنگینی بر دوش من و دبیرکل اتریش وجود دارد که برای پیدا کردن چاره قانونی و شفاف آن تلاش خواهیم کرد.

1399/08/29
12:12:23
5.0 / 5
844
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سلامت