یافته جدید محققان؛

مصرف آسپرین خطر مرگ های كرونایی را می كاهد

مصرف آسپرین خطر مرگ های كرونایی را می كاهد

سلامت: نتایج مطالعه جدید نشان میدهد بیماران كرونایی بستری شده در بیمارستان كه به خاطر پیش گیری از بیماری قلبی عروقی روزانه آسپرین مصرف می كردند با خطر كمتر مرگ روبرو بودند.به گزارش سلامت به نقل از مهر، مصرف کنندگان آسپرین کمتر در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری شده یا به دستگاه تنفسی ونتیلاتور متصل می شوند و در مقایسه با بیماران بستری در بیمارستان که آسپرین مصرف نمی کنند، احتمال زنده ماندن شأن بیشتر است.
«جاناتان چو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مریلند، در این زمینه می گوید: «اگر یافته ما تأیید شود، آسپرین بعنوان نخستین داروی بدون نسخه برای کاهش مرگ و میر در بیماران کووید ۱۹ شناخته می شود.»
در این مطالعه، گزارشات پزشکی ۴۱۲ بیمار کرونایی با میانگین سنی ۵۵ سال که در چند ماه اخیر به سبب ابتلاء به این عفونت در بیمارستان بستری شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. حدود یک چهارم بیماران پیش از بستری شدن در بیمارستان یا بلافاصله پس از بستری شدن در بیمارستان به خاطر کنترل بیماری قلبی عروقی شان، روزانه آسپرین با دوز پایین (۸۱ میلیگرم) مصرف می کردند.
محققان دریافتند که مصرف آسپرین با کاهش ۴۴ درصدی خطر قرارگیری در زیر دستگاه ونتیلاتور، کاهش ۴۳ درصدی در خطر پذیرش در ICU و همین طور کاهش ۴۷ درصدی خطر مرگ در بیمارستان در مقایسه با کسانی که آسپرین مصرف نمی کردند، مرتبط بود. از طرف دیگر، بیماران در گروه آسپرین افزایش قابل توجه در عوارض جانبی مانند خونریزی شدید در هنگام بستری را تجربه نکردند.
عفونت کووید ۱۹ خطر تشکیل لخته های خونی خطرناکی را که می توانند در قلب، ریه ها، رگ های خونی و سایر اندام ها ایجاد شوند، می افزاید. عوارض ناشی از لخته شدن خون، در موارد نادر می تواند موجب حملات قلبی، سکته مغزی و نارسایی چند عضو و همین طور مرگ شود.
محققان معتقدند تاثیر آسپرین در رقیق کنندگی خون با جلوگیری از تشکیل لخته های کوچک برای بیماران کرونایی مفید می باشد.


منبع:

1399/08/06
22:37:51
5.0 / 5
1009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت