رئیس مركز پزشكی حج خبر داد:

افزایش مراجعه زوار به مراکز درمانی بعد از حج

افزایش مراجعه زوار به مراکز درمانی بعد از حج

به گزارش سلامت، رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به افزایش بیماری در بین زوار بعد از مناسک حج، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته نزدیک به 12 هزار زائر به مراکز درمانی مکه مراجعه نموده اند.


دکتر سید علی مرعشی رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به افزایش مراجعه زوار به مراکز پزشکی و درمانگاه ها، اظهار داشت: بطور واضح و مشخص آمار مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در مکه و مدینه افزایش چشم گیری داشته است، به صورتی که در ۲۴ ساعت گذشته در مکه که تا امروز میزبان ۵۸ هزار زائر بوده است، نزدیک به ۱۲ هزار نفر به این مراکز مراجعه داشته اند.
او افزود: بعد از انجام عملیات تشریق درحال تخلیه مکه از زوار هستیم و زوار «مدینه بعد» هم چند روز دیگر به میهن باز خواهند گشت. اکنون ۳۷ زائر هم در بیمارستان های سعودی بستری هستند و از زنان شروع پروازها تا کنون نزدیک به ۳۳ بیمار به کشور منتقل شده اند. سه شنبه (۵ تیرماه) هم ۱۵ بیمار دیگر برای طی کردین پروسه درمانشان به ایران منتقل می شوند.
رییس مرکز پزشکی حج و زیارت با بیان به این که ۷ زائر ایرانی در بیمارستان های سعودی زیر دستگاه تنفس مصنوعی هستد، اظهار داشت: چنانچه این بیماران حالشان بهبود یابد و از دستگاه جدا شوند در نخستین فرصت به ایران منتقل خواهند شد. اگر شرایط شکلی باشد که به حضور تیم پزشکی از ایران برای انتقال نیاز باشد، تیم پزشکی با پرواز به عربستان خواهند آمد و زوار را به کشور منتقل می کنند.
او با تاکید بر ضرورت رعایت اصول بهداشت فردی و جمعی، بیان کرد: اصولا پس از ایام تشریق بیماری افزایش خواهد یافت، بدین سبب دقت در رعایت نکات بهداشتی اهمیت بیشتری پیدا می کند، پس استفاده از ماسک و سجاده شخصی در حین تشرف به حرم و پیش گیری از سرد و گرم شدن اتاق با اهمیت ترین سفارش برای حفظ سلامتی و پیش گیری از بروز بیماری تا زمان بازگشت زوار به میهن است.
مرعشی همین طور اظهار داشت: تا امروز (دوشنبه 4 تیرماه) 20 زائر فوت شده اند.
امسال حدود ۸۷ هزار و ۶۰۰ ایرانی در حج حضور داشتند. عربستان جمعیت زوار حج امسال را حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام نموده است. بنابر آن چه وزارت بهداشت اعلام نموده است تا کنون بیش از ۱۳۰۰ زائر در حج جان خودرا از دست داده اند، گرمازدگی یکی از دلیلهای مرگ این زوار اعلام شده است.
منبع:

1403/04/05
20:52:17
5.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت