دارویی برای کند کردن روند آلزایمر

دارویی برای کند کردن روند آلزایمر

سلامت: داروی «دونانمب»، محصول شرکت داروسازی الی لیلی (Eli Lilly) برای افراد مبتلا به زوال عقل خفیف که ناشی از آلزایمر، این بیماری مخرب مغزی است،  تأیید مشاوران بهداشت فدرال ایالات متحده را به دست آورد.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا (اف دی ای) به اتفاق آرا تأیید کردند که قابلیت این دارو در کاهش روند بیماری آلزایمر از خطرات آن همچون عوارض جانبی مانند تورم مغز و خونریزی، بیشتر است.
«دین فولمن»، یکی از اعضای این هیئت کارشناسی، اظهار داشت: فکر می کنم شواهد به دست آمده در کارآزمایی ها بسیار قوی بود که اثربخشی دارو را نشان میدهد.
اف دی ای تصمیم نهایی برای تأیید دارو را اواخر سال ۲۰۲۴ اعلام خواهدنمود. اگر این سازمان با تصمیم مشاوران فدرال موافقت کند، داروی دونانمب دومین داروی موردتأیید برای آلزایمر خواهد بود که روند زوال شناختی و مشکلات حافظه ناشی از آلزایمر را کند می کند.
این سازمان، داروی تزریقی مشابهی به نام لکمبی، ساخت شرکت داروسازی ژاپنی ایزای را هم سال ۲۰۲۳ تأیید کرد.
کاهش سرعت پیشرفت آلزایمر با هر دو دارو به چند ماه محدود می شود و متخصصان بر سر این که آیا بیماران یا اطرافیان آنها متوجه این تغییرات می شوند یا خیر، اختلاف نظر دارند.
نتایج داروی شرکت لیلی به میزان بالایی مشابه داروی لکمبی بود و هر دو دارو کاهش متوسط مشکلات شناختی در بیماران مبتلا به آلزایمر در مراحل اولیه را نشان دادند. شرکت لیلی، مستقر در ایندیاناپولیس، مطالعه ای روی ۱۷۰۰ بیمار انجام داد که نتایج آن نشان میدهد روند پیشرفت آلزایمر در افرادی که این دارو را ماهیانه تزریق کردند، حدود ۳۵ درصد کندتر از کسانی بود که به شکل کاذب تحت درمان قرار گرفتند.
با اینحال رویکرد شرکت داروسازی لیلی برای مطالعات درمانی یک دفعه در ماه هم سوالاتی را برای ناظران سازمان غذا و دارو ایجاد کرده است.
به گزارش ایندیپندنت، در این مطالعات بیماران برمبنای سطوح پروتئین مغزی به نام «تاو» گروه بندی شدند. این پروتئین می تواند شدت مشکلات شناختی را پیش بینی نماید و با پیشرفت بیماری آلزایمر مرتبط می باشد. این رویکرد برای سازمان غذا و داروی آمریکا این سوال را پیش آورد که چرا بیماران پیش از مصرف دارو از نظر میزان پروتئین تاو غربالگری شدند؟
انتظار میرفت که این دارو در ماه مارس تأیید شود، اما سازمان غذا و دارو از هیئت متخصصان مغز و اعصاب خود خواست به سبب چند رویکرد غیرمعمول در نحوه آزمایش شرکت لیلی داده های این شرکت را بطور کلی بررسی نمایند که یکی از این موارد همین اندازه گیری میزان پروتئین تاو در بیماران و حذف افرادی بود که سطح تاو بدنشان خیلی کم بود یا این پروتئین را نداشتند.
با اینحال اعضای این هیئت بعد از بررسی اعلام نمودند که داده های به دست آمده از سایر اقدام ها نشان میدهد که تقریباً همه بیماران بدون در نظر گرفتن سطح پروتئین تاو در بدنشان، می توانند از این دارو بهره مند شوند.
مشکل اصلی داروی دونانمب تورم مغز و خونریزی بود که در حقیقت مشکل همه داروهایی است که آمیلوئید را هدف می گیرند. البته اغلب موارد شناسایی شده در کارآزمایی های شرکت لیلی خفیف بودند، با اینحال سه مورد مرگ در رابطه با این دارو وجود داشت که از تورم یا خونریزی مغزی ناشی می شدند. دلیل یکی از این مرگ ها سکته مغزی بود؛ یک عارضه مرگبار که در بیماران مبتلا به آلزایمر بیشتر رخ می دهد.
هیئت کارشناسان اف دی ای با این راه حل موافقت نمود که می توان این عوارض خطرناک را بوسیله برچسب هشدار روی دارو، آموزش پزشکان و همین طور اسکن کردن منظم برای شناسایی بیمارانی که بیشتر در معرض خطر سکته قرار دارند، برطرف کرد.
منبع:

1403/03/25
13:33:28
5.0 / 5
232
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت