محققان پی بردند؛

تاثیر داروهای کاهش وزن در مقابله با بیماری کبد چرب

تاثیر داروهای کاهش وزن در مقابله با بیماری کبد چرب

سلامت: یک کارآزمایی جدید نشان میدهد که شکل تجربی داروهای کاهش وزن موسوم به GLP-1 می تواند به کاهش بیماری کبد چرب کمک نماید.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، داروی در دست توسعه، survodutide، به ۸۳٪ از بیماران کمک کرد تا بهبود واقعی در نشانگرهای بیماری کبد چرب، که یک وضعیت گسترده و بالقوه کشنده در رابطه با چاقی است، به دست آورند.
در حال حاضر تنها یک دارو به نام resmetirom وجود دارد که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای مبارزه با بیماری کبد چرب تأیید شده است و همه بیماران نمی توانند از آن بهره گیرند.
دکتر «آرون سانیال»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه ویرجینیا، اظهار داشت: «Survodutide می تواند یک تغییر دهنده مهم در مقابل این بیماری باشد.»
بر اساس گزارش پژوهشگران، از هر ۴ نفر در سرتاسر جهان، ۱ نفر مبتلا به بیماری کبد چرب است.
یک کبد سالم دارای محتوای چربی فقط ۵٪ یا کمتر از وزن است، اما چربی در بیماری کبد چرب می تواند به سطوح ناسالم برسد که افراد را در معرض خطر سیروز، سرطان کبد یا حتی نیاز به پیوند کبد قرار دهد. چاقی عامل اصلی ایجاد بیماری کبد چرب است.
کارآزمایی survodutide شامل ۲۸۲ بزرگسال از ۲۵ کشور بود که همگی مبتلا به کبد چرب با سطحی از فیبروز (اسکار) بافت کبد بودند. بیماران تزریق هفتگی دارونما یا یکی از سه دوز سورودوتاید (۲.۴ میلی گرم، ۴.۸ میلی گرم یا ۶ میلی گرم) را به مدت ۲۴ هفته دریافت نمودند.
دوز هفتگی به تدریج به ۶ میلی گرم برای ۲۴ هفته دیگر افزایش پیدا کرد.
تیم تحقیق گزارش داد که در ۴۸ هفته، بیشتر بیماران (۸۳٪) بهبودهایی را در برخی از نشانگرهای کبد چرب مشاهده کردند: سطوح پایین تر چربی کبد، التهاب و عدم بدتر شدن فیبروز.
در سه چهارم بیماران، بیماری کبد چرب آنها رفع شده بود، یعنی فیبروز، التهاب و چربی کمتری در کبد وجود داشت و برای ۵۰٪ از بیماران فیبروز و آنزیم های کبدی بهبود یافت و هیچ پیشرفتی در بیماری آنها مشاهده نشد.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر دراین زمینه تاکید دارند.


منبع:

1403/03/23
11:57:57
5.0 / 5
193
تگهای خبر: بیمار , بیماری , چاقی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت