مطالعات نشان می دهد؛

ایجاد محافظت در مقابل ویروس ها با تکرار واکسن کووید

ایجاد محافظت در مقابل ویروس ها با تکرار واکسن کووید

سلامت: یک مطالعه جدید نشان میدهد که واکسن های قدرتمند کووید می توانند سیستم ایمنی افراد را برای مبارزه نه فقط با انواع کووید در آینده، بلکه با انواع دیگر کروناویروس ها نیز مصون کنند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران گزارش دادند افرادی که مکرراً برای کووید واکسینه شده اند آنتی بادی هایی تولید می کنند که قادر به خنثی کردن نه فقط انواع کووید، بلکه حتی تعدادی از کروناویروس های دوردست هم است.
محققان نتیجه گرفتند که به نظر می آید واکسیناسیون دوره ای مجدد برای کووید ممکنست موجب شود افراد به تدریج ذخیره ای از آنتی بادی ها را ایجاد کنند که از آنها در مقابل انواع ویروس های کرونا محافظت می کند.
دکتر «مایکل دایموند»، محقق ارشد و استاد پزشکی دانشگاه واشنگتن، توضیح داد: «اولین واکسنی که یک فرد دریافت می کند، یک پاسخ ایمنی اولیه قوی را بوجود می آورد که پاسخ ها به عفونت و واکسیناسیون بعدی را شکل می دهد، اثری که به عنوان چاپ شناخته می شود.»
دایموند در بیانیه خبری دانشگاه اضافه کرد: «در اصل، چاپ می تواند مثبت، منفی یا خنثی باشد. در این مورد، ما شاهد تأثیرگذاری قوی هستیم که مثبت است، برای اینکه با توسعه آنتی بادی های خنثی کننده واکنش متقاطع با وسعت فعالیت قابل توجه هم راه است.»
اولین واکسیناسیون موجب رشد سلول های ایمنی حافظه می شود. بگفته پژوهشگران، دومین واکسیناسیون مشابه آن سلول های حافظه را باردیگر فعال می کند، که سپس بر پاسخ ایمنی به ضربه دوم تسلط پیدا کرده و آنرا شکل می دهند.
در مورد واکسن آنفلوانزا، چاپ کردن اثرات منفی دارد و سلول های حافظه آنتی بادی های جدیدی را که توسط تازه ترین واکسن تولید می شوند را از بین می برند. در نتیجه، افراد آنتی بادی های کمتری مقابل سویه های موجود در واکسن جدید تولید می کنند.
اما پژوهشگران دریافتند که چاپ کردن در حقیقت با واکسن کووید به خوبی کار می کند.
برای ارزیابی وسعت آنتی بادی های افراد، پژوهشگران آنها را در لابراتوار در مقابل پانلی از ویروس های کرونا آزمایش کردند. اینها شامل دو سویه اومیکرون، و همین طور کروناویروس های SARS-۱ و MERS و یک کروناویروس دیگر از گونه ای مورچه خوار فلس دار بود.
محققان دریافتند آنتی بادی ها تمام ویروس ها و همین طور مرس را که از شاخه های متفاوتی از شجره نامه کروناویروس نسبت به بقیه است، از بین می برند.
آزمایش های بیشتر نشان داد که این آنتی بادی ها به علت ترکیب واکسن های اصلی و نوع آن بسیار قدرتمند و انعطاف پذیر هستند.
افرادی که فقط واکسن های اصلی کووید را دریافت کرده اند، تنها محافظت ضعیفی در مقابل سایر کروناویروس ها داشتند، اما بعد از ریافت دوز تقویت کننده دوران اومیکرون، حتی آنها نیز آنتی بادی های بهتری داشتند.
این یافته نشان میدهد که واکسیناسیون منظم با واکسن های به روز شده کووید، ابزارهایی را در اختیار افراد قرار می دهد تا با سویه های جدید و همین طور سایر کروناویروس های مرتبط مبارزه کنند.

1403/03/05
15:34:34
5.0 / 5
328
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سلامت