کارکردن در فضای باز و خطر مبتلا شدن به سرطان پوست

کارکردن در فضای باز و خطر مبتلا شدن به سرطان پوست

به گزارش سلامت، با فرارسیدن فصل گرما، کارگران و افرادی که مجبور به کار در فضای باز هستند، در معرض خطر عوارض نور شدید خورشید و در صورت تشدید این عوارض، در معرض سرطان پوست قرار دارند.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، خیلی از افرادی که در فضای باز در هوای گرم مشغول به کار هستند، از مصرف کرم ضد آفتاب و استفاده از کلاه چشم پوشی می کنند که این امر می تواند سلامتی آنها را به خطر بیندازد.
طبق نظرسنجی جدید آکادمی پوست آمریکا، افرادی که در خارج از منزل کار می کنند، احتمال بیشتری دارد که گرفتار آفتاب سوختگی شده و خویش را در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان پوست قرار دهند.
به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، این نظرسنجی نشان داد که حدود نیمی از کارگران در فضای باز در سال ۲۰۲۳ گرفتار آفتاب سوختگی شدند و این آمار در مقایسه با آمار ۳۶ درصدی گزارش شده توسط آمریکایی ها به صورت کلی است.
یک متخصص در اینباره اظهار داشت: از آنجاییکه اغلب کارگران در فضای باز در ساعات اوج روز در معرض نور خورشید قرار می گیرند، خیلی مهم است که اقدامات محافظتی در مقابل آفتاب را بعنوان بخشی از برنامه روزانه خود برای محافظت در مقابل سرطان پوست، اتخاذ کنند.
کارشناسان تشخیص بموقع را کلید درمان موفقیت آمیز این بیماری می دانند، نکته ای که در مورد سایر سرطان ها هم مهم می باشد.
نشانه هایی که باید در مورد خال هایتان به آنها دقت کنید عبارتند از:
- شکل نامنظم
سازمان ملی خدمات سلامت انگلیس (NHS) می گوید خال های معمولی گردند و حاشیه صاف و رنگی یکنواخت دارند. اما ملانوما، تومور ناشی از سلول های ملانین دار که تومور پوستی به حساب می آید، غالبا نامرتب است، امکان دارد دو نیمه باشد و هر نیمه شکلی متفاوت و حاشیه ای ناهموار داشته باشد.
- رنگ مختلط
خال معمولی معمولاً تک رنگ است اما ملانوما غالبا تلفیقی از دو یا چند رنگ دارد یا توزیع رنگ ها نامتناسب است.
- اندازه
ملانوما معمولاً بزرگ تر از خال معمولی است و در بیشتر اوقات بیشتر از شش میلی متر قطر دارد.
- تغییر شکل
به قول متخصصان پوست، در صورت مشاهده خال جدید یا هرگونه تغییری در خال های موجود، باید به پزشک رجوع کنید.
- خونریزی/ خارش
سایر نشانه هایی که باید مراقب آنها باشید عبارتند از خال های متورم و دردناک، خونریزی یا خارش خال.
در صورتیکه هر یک از این علایم را در پوست خود مشاهده کردید، باید برای احتیاط بیشتر سراغ پزشک بروید تا او خال را بررسی کند.
به سفارش متخصصان پوست، بهتر است کمتر در معرض تابش آفتاب قرار بگیرید - در سایه بمانید و سر و بدنتان را بپوشانید - همینطور مرتب ضدآفتاب بزنید.
داشتن پوست روشن، سابقه آفتاب سوختگی، قرارگیری بیش از اندازه در معرض نور فرابنفش، زندگی در نزدیکی خط استوا یا ارتفاعات، داشتن خال های زیاد یا غیرعادی، سابقه خانوادگی و سیستم ایمنی ضعیف از عواملی است که امکان دارد خطر مبتلا شدن به ملانوما را بالا برند.
منبع:

1403/02/23
08:53:02
5.0 / 5
142
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سلامت