در گفت وگو با سلامت مطرح شد؛

چالش های درمان رادیوتراپی در تومورهای مغزی کودکان

چالش های درمان رادیوتراپی در تومورهای مغزی کودکان

سلامت: رادیوانکولوژیست بیمارستان فوق تخصصی محک، درباب چالش های درمان با رادیوتراپی در تومورهای ژرم سل مغزی کودکان، توضیحاتی داد.


بهار معینی، در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره ی کنگره دو سالانه بین المللی انکولوژی کودکان (یادبود پروفسور پروانه وثوق) که در اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می شود، اظهار داشت: این دوره اولین کنگره نوروانکولوژی کودکان در ایران است. البته قبل از این کنگره های بین المللی انکولوژی کودکان در ایران برگزار شده بود اما امسال بصورت ویژه به رویکرد چند تخصصی در تومورهای مغزی کودکان پرداخته شده و چالش های این روش درمان بررسی می شود. وی ادامه داد: در سخنرانی ام بر چالش های درمانی تومورهای ژرم سل بر موارد تجربی خود در بین کودکان تحت درمان در بیمارستان محک، متمرکز خواهم بود. تومور ژرم سل مغزی در اطفال پس از تومورهای مدولوبلاستوما و اپاندیموم شیوع کمتری دارد؛ اما دلیل اهمیت بررسی آن، شناسایی انواع چالش در راه درمان هایی است که این نوع از تومور مغزی برای کودکان به وجود می آورد. این رادیوانکولوژیست افزود: برنامه های درمانی تومورهای ژرم سل مغزی حالا در دنیا به روز شده و شیوه های درمانی آن تغییرات بسیاری کرده است. در روش های جدید تا جای ممکن استفاده از رادیوتراپی برای درمان محدود شده است چون قبل از این درمان رادیوتراپی بصورت کامل بر کودکان مبتلا به تومور ژرم سل انجام می شد و حتی درمان ستون فقرات همزمان با درمان تومور مغزی در کودکان انجام می گرفت اما امروزه به سبب عوارض این شیوه درمانی، برنامه درمانی تغییر کرده است. بگفته معینی، در برنامه درمانی جدیدِ تومورهای ژرم سل مغزی کودکان، از روش شیمی درمانی خاصی برای بیماران استفاده می شود و برمبنای پاسخ درمانی دریافت شده، رادیوتراپی حذف و بر درمان مغز تمرکز می شود. قبل از این باید همه بطن های مغزی درمان می شد، اما امروزه حتی میزان اشعه دهی بر بطن های مغز محدود شده است.
وی اظهار داشت: تومورهای ژرم سل در بخش پینه آل و سوبریال مغزی قرار دارند و استفاده از رادیوتراپی در درمان آنها، عوارض جانبی بر هورمون های رشد کودک بجای خواهد گذاشت. از طرف دیگر تعدادی از کودکان مبتلا به تومورهای ژرم سل در اوایل نوجوانی هستند و بنا بر این ممکنست مبتلا به اختلال در روند رشد خود شوند. معینی افزود: همین طور اگر دوز استفاده از اشعه دهی در روش درمانی رادیوتراپی برای درمان تومورهای مغزی کودکان از میزان مشخصی بیشتر شود، سبب کاهش هوش کودک می شود. بدین سبب تا جای ممکن تلاش می شود عوارض درمانی شیمی درمانی و رادیوتراپی محدود شود. این رادیوانکولوژیست تصریح کرد: متأسفانه بیشتر مراکز درمانی در ایران هنوز از رادیوتراپی با دوز اشعه دهی بالا استفاده می نمایند در صورتیکه از این روش درمانی خصوصاً در کشور کانادا و بیمارستان هایی مانند سیک کیدز، دیگر استفاده نمی گردد. متخصصانی مانند دکتر اوته بارتلز از کشور کانادا، سال ها است بر درمان تومورهای ژرم سل تحقیق می کنند و در این دوره از کنگره دو سالانه بین المللی انکولوژی کودکان حضور دارند و درباره ی چالش های درمانی تومورهای مغزی کودکان سخنرانی می کنند. معینی با اعلان اینکه رویکرد چند تخصصی به تومورهای مغزی کودکان سبب به روز شدن دانش همه متخصصان مربوطه در درمان می شود اظهار داشت: قبل از این ممکن بود هر یک از متخصصان در درمان تومورهای مغزی کودکان از یک برنامه ی درمانی متفاوت استفاده کنند، اما طی جلسات چند تخصصی تمامی اطلاعات متخصصان در درمان بصورت یکپارچه به روز می شود. بدین سبب در این دوره از کنگره انکولوژی کودکان باتوجه به برگزاری جلسات چند تخصصی بین همه متخصصان، می توان از داده های مشترک تجربی برای انتقال دانش و بروزرسانی اطلاعات استفاده نمود.


منبع:

1403/02/20
13:17:09
5.0 / 5
178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سلامت