مطالعات نشان می دهد؛

ضایعه نخاعی به متابولیسم بدن صدمه می رساند

ضایعه نخاعی به متابولیسم بدن صدمه می رساند

به گزارش سلامت بیماران مبتلا به ضایعه نخاعی اغلب به دیابت و مشکلات سلامت قلب مبتلا می شوند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، یک مطالعه جدید روی حیوانات نشان داده است که فعالیت نورون ها به دنبال صدمه سبب می شود چربی شکم به ترکیباتی تجزیه شود که نشت کرده و در کبد و سایر اندام ها جمع می شود.
«آندریا تدسکی»، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار علوم اعصاب در کالج پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو، می گوید: «به محض این که پردازش حسی را در نتیجه صدمه نخاعی مختل نماییم، شاهد تغییراتی در چربی هستیم.»
تدسکی اضافه کرد: «این امر سبب ایجاد زنجیره ای از واکنش ها می شود؛ تری گلیسیریدها آغاز به تجزیه شدن به گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد می کنند که در جریان خون آزاد می شوند و توسط کبد، قلب، ماهیچه ها جذب شده و انباشته می شوند و مشکلاتی را برای مقاومت به انسولین ایجاد می کنند.»
این تیم همینطور یک درمان بالقوه را برای پیشگیری از بیماری های ناشی از این پدیده شناسایی کرده است: داروی تشنجی گاباپنتین از این اثرات مخرب متابولیک ناشی از صدمه های نخاعی در موش های آزمایشگاهی جلوگیری کرد.
محققان توضیح دادند که گاباپنتین یک انتقال دهنده عصبی را که بیش از اندازه فعال می شود و سبب ایجاد مشکلات ارتباطی در بدن به دنبال صدمه به سیستم عصبی می شود، مهار می کند.
تدسکی اظهار داشت: «از طریق تجویز گاباپنتین، ما توانستیم عملکرد متابولیک را عادی نماییم.»
محققان توضیح دادند که بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ یکی از دلایل اصلی مرگ در افراد مبتلا به صدمه نخاعی است.
محققان مشکوک بودند که این اختلالات امکان دارد به اختلال در تنظیم چربی شکم ارتباط داشته باشد که نقش متابولیکی پیچیده ای دارد.
به گفته محققان، این چربی انرژی را ذخیره می کند و اسیدهای چرب را به میزان لازم برای سوخت آزاد می کند و در حفظ سطح قند خون در سطح یکنواخت نقش دارد.
آزمایش ها نشان داد که در عرض هفت روز بعد از صدمه نخاعی در موش ها، زنجیره ای از فعالیتهای غیرعادی وجود دارد که در طول آن، اعصاب حسی سیگنال هایی را به بافت چربی ارسال می کنند. تدسکی آنرا "سازماندهی مجدد ناسازگار سیستم حسی" می نامد.
در پاسخ به این سیگنال ها، چربی آغاز به تجزیه شدن می کند و خون و اندام ها را با اسیدهای چرب و گلیسرول پر می کند که به سرعت از کنترل خارج می شود.
تدسکی توضیح داد: «یک چرخه معیوب بوجود آمده است. تقریبا مانند اینست که شما پدال گاز را فشار می دهید تا بنزین خودرو تمام شود اما شخص دیگری همچنان باک را پر می کند، ازاین رو هیچگاه تمام نمی شود.»
محققان گفتند که قبلاً نشان داده شده بود که گاباپنتین عملکرد اندام را در حیوانات بعد از صدمه نخاعی بازیابی می کند و همینطور روند بهبود سکته مغزی را زیاد می کند.
محققان دریافتند که دادن دوز بالای گاباپنتین به موش های آزمایشگاهی و سپس کاهش آن، از تجمع اسیدهای چرب در کبد جلوگیری می کند و سبب می شود متابولیسم آنها به حالت عادی بازگردد.
نتایج نشان داده است طی چهار هفته، موش ها بدون دارو متابولیسم طبیعی داشتند.
تدسکی اظهار داشت: «یافته ها نشان داده است که تجویز گاباپنتین فورا بعد از صدمه نخاعی امکان دارد از مشکلات سلامتی که اغلب رخ می دهد محافظت کند.»
البته، در تفسیر این نتایج احتیاط لازم است، چونکه یافته های موجود در حیوانات همیشه در انسان آشکار نمی گردد.


1403/02/15
22:26:20
5.0 / 5
172
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت