زالی عنوان كرد؛

علت رشد فزاینده بیماریهای غیرواگیر در کشور

علت رشد فزاینده بیماریهای غیرواگیر در کشور

سلامت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از رشد فزاینده بیماریهای غیرواگیر در کشور آگاهی داد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، علیرضا زالی، رشد فزاینده بیماریهای غیرواگیر را در کشور ناشی از سبک غیرصحیح زندگی افراد ذکر کرد که موجب افزایش بروز بیماریهای غیرواگیر به ویژه سندرم متابولیک می شود.
به گفته وی، سندرم متابولیک شالوده خیلی از بیماریهای غیرواگیر است و برمبنای آخرین پیمایش های انجام شده بخش زیادی از شهروندان تهرانی امروز به درجاتی از سندرم متابولیک (دیابت، فشارخون بالا، چاقی، افزایش وزن، تغذیه نامطلوب، چربی خون بالا) مبتلا هستند.
زالی، انجام کارهای ورزشی و فیزیکی منظم را یکی از معتبرترین و بهترین راه حل ها برای کاهش عوارض و شاخصهای خطر در سندروم متابولیک برشمرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نظم، انسجام، استمرار، پیوستگی و ثبات کارهای فیزیکی را از اصول مهم در این خصوص ذکر کرد و اضافه کرد: برمبنای سفارش سازمان بهداشت جهانی برای کاهش عوامل خطر هر فرد حداقل باید پنج روز متوالی در هفته به ورزش منظم بپردازد.
وی، انجام کارهای ورزشی را از ضروریات اجتناب ناپذیر برای ارتقای سلامت به ویژه در افراد مسن عنوان نمود.
به گفته زالی، ورزش موجب افزایش کارآیی فیزیکی و ذهنی افراد می شود خصوصاً برای دانشجویان گروه علوم پزشکی که دوران طولانی را برای تحصیل طی می کنند و ممکنست گرفتار خستگی ناشی از کارهای حرفه ای شوند.
وی با اشاره به مطالعات انجام شده اشاره کرد: میان خیلی از بیماریهای فرسایشی و اضمحلالی جسمی و مغزی با انجام کارهای ورزشی ارتباط معکوس وجود دارد؛ اخیراً مشخص شده که انجام کارهای ورزشی منظم در میانسالی احتمال ابتلاء به برخی بیماریها نظیر پوکی استخوان، آرتروز پیشرونده، آلزایمر و…، را کم می کند.


منبع:

1403/02/04
12:39:59
5.0 / 5
202
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سلامت