مهم ترین رویدادهای اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت

مهم ترین رویدادهای اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت

سلامت: از وقوع بارندگی های کم سابقه و سیل شدید در بعضی کشورهای آسیایی و حاشیه خلیج فارس گرفته تا خبر چاقوکشیِ مرگبار در استرالیا همچون مهم ترین اخبار و رویدادهای جهان در عرصه اجتماعی طی یک هفته گذشته بودند.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، وقوع حوادث مختلف، بررسی موضوعات مهم حوزه سلامت و یافته های جدید در حوزه محیط زیست همچون اخباری هستند که هفته گذشته در صدر رویدادهای اجتماعی جهان قرار گرفتند.
اخبار در رابطه با سیل و طوفان در کشورهای حاشیه خلیج فارس، چاقوکشی مرگبار در مرکز خریدی در سیدنی و به انتها رسیدن پدیده آب و هوایی «ال نینو» همچون این اخبار مهم اجتماعی در جهان طی بازه زمانی مذکور هستند که در ادامه به تعدادی از آنها می پردازیم:
سیل و بارندگی بی سابقه در عمان و دبی
در پی بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در بخشهایی از عمان دستکم تا حالا ۱۸ تن کشته شده اند. مقامات محلی می گویند ۱۰ تن از قربانیان حوادث در رابطه با این سیل کودک هستند. همین طور در پی بارندگی شدید و شرایط نامساعد جوی، کارکنان دولتی و خصوصی در بعضی از استانهای این کشور دورکار شده اند. همین طور ساکنان برخی مناطق تخلیه شده اند.
در همین حال، در پی بارندگی شدید و پرحجمِ فرودگاه دبی غرق در آب شد و در پی آن خیلی از پروازها لغو شده یا به تعویق افتاد. منابع محلی می گویند خیلی از مناطق دبی بعد از طوفان و بارندگی فوق العاده شدید در عرض چند دقیقه گرفتار سیل و آبگرفتگی شده است.
به گزارش آسوشیتدپرس که به داده های هواشناسی جمع آوری شده در فرودگاه بین المللی دبی استناد می کند، این شهر ظرف ۲۴ ساعت به اندازه یک سال و نیم بارندگی داشته است.
جمعیت ژاپن برای سیزدهمین سال متوالی کاهش یافت
جمعیت کل ژاپن شامل ساکنان خارجی این کشور پارسال برای سیزدهمین سال متوالی کاهش پیدا کرد.
وزارت امور داخلی ژاپن جمعیت کل این کشور تا اول اکتبر ۲۰۲۳ (سال گذشته میلادی) را ۱۲۴ میلیون و ۳۵۲ هزار نفر برآورد کرده است.
این رقم نسبت به سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۹۵ هزار نفر یا ۰.۴۸ درصد کاسته شده است. هم تعداد و هم درصد کاهش جمعیت نسبت به سال ۲۰۲۲ بیشتر بودند.
همین طور کارشناسان پیش بینی کرده اند تا سال ۲۰۳۳، خانوارهای ژاپنی بطور متوسط کمتر از دو عضو داشته باشند.
موسسه ملی تحقیقات جمعیت و تامین اجتماعی تخمین هایی را منتشر نمود که نشان می دهند خانوارها در سال ۲۰۳۳، بطور متوسط ۱.۹۹ عضو و در سال ۲۰۵۰، ۱.۹۲ عضو خواهند داشت، در حالیکه در سال ۲۰۲۰ این تعداد ۲.۲۱ عضو بود.
تیراندازی و چاقوکشی در یک مرکز خرید در استرالیا
مقامات پلیس استرالیا اعلام نمودند در پی حمله با چاقو و تیراندازی در یک مرکز خرید در سیدنی، ۷ تن کشته شدند.
این حادثه زمانی رخ داد که تعداد زیادی در این مرکز خرید حضور داشتند.
با این وجود مقامات پلیس این کشور بعدا اعلام کردند که فرد ضارب کشته شده و بیماری روانی داشته است.
پلیس گفت این مرد ۴۰ ساله دوره گرد بوده و در چند سال قبل در ماشین خود و در خوابگاه ها زندگی می کرده است.
وی در ۱۷ سالگی به بیماری روانی مبتلا شد و در سالهای اخیر سلامت روانی او کاسته شده بود.
بارندگی های چند روزه در افغانستان و پاکستان ده ها کشته برجای گذاشته است
یک مقام پاکستانی اعلام نمود باران های شدید و رعد و برق موجب ویرانی در مناطق مختلف این کشور شده و از روز شنبه تا حالا ۷۱ کشته و ۶۷ زخمی برجای گذاشته است.
در همین حال اداره ملی مدیریت بلایای طبیعی پاکستان با صدور هشداری اعلام نمود همچنان احتمال بارش شدید باران و رعد و برق از ۱۷ آوریل تا ۲۹ آوریل در این کشور وجود دارد.
در بعضی از ولایت های افغانستان نیز در حوادث در رابطه با باران شدید و جاری شدن سیل طی روزهای اخیر، دست کم ۶۶ نفر جان باخته اند و ده ها خانه هم ویران شده یا لطمه دیده اند.
زنان آمریکایی کمتر می خوابند و استرس بیشتری دارند
طبق نظرسنجی گالوپ، بیشتر بزرگسالان آمریکایی (حدود ۵۷ درصد) اعلام نموده اند که خواب شبانه کافی ندارند و تنها ۴۲ درصد می گویند که به اندازه کافی می خوابند.
نتایج این نظرسنجی که در ماه دسامبر ۲۰۲۳ انجام شد، کاملا برعکس نتایج نظرسنجی سال ۲۰۱۳ بود. در آن نظرسنجی، ۵۶ درصد آمریکایی ها گفته بودند که خواب کافی دارند در حالیکه ۴۳ درصد گرفتار بی خوابی یا خواب ناکافی بودند.
نظرسنجی اخیر در عین حال نشان داد زنان کمتر از مردان می خوابند و تنها ۳۶ درصد زنان و ۴۸ درصد مردان اعلام نموده اند که خواب کافی داشته اند.
طبق این نتایج، زنان جوان در آمریکا پایین ترین میزان خواب در یک ماه را داشتند و در مقایسه با ۴۶ درصد مردان جوان، تنها ۲۷ درصد زنان جوان از خواب کافی و مفید خبر دادند. این اختلاف میزان خواب ناشی از جنسیت در زنان مسن کمتر بود و در مقایسه با ۵۱ درصد مردان مسن، ۴۶ درصد زنان مسن خواب کافی داشتند.
این نظرسنجی همین طور از ارتباط بین بی خوابی و استرس آگاهی داد و به نقل از انجمن روانشناسی آمریکا اشاره نمود افرادی که کمتر می خوابند، استرس بیشتری دارند و کسانی که استرس بیشتری دارند، کمتر می خوابند. طبق این نظرسنجی، ۶۳ درصد افرادی که گفتند به خواب بیشتری نیاز داشتند، می گویند گرفتار استرس هستند.
پدیده قدرتمند آب وهواییِ «ال نینو» پایان یافت
دانشمندان مطالعات اقلیمی می گویند پدیده قدرتمند آب وهواییِ «ال نینو» (ال نینیو) که در یک سال قبل در کنار تغییر اقلیم به افزایش بی سابقه دما دامن زد، پایان یافته است.
این پدیده طبیعی که ژوئن گذشته آغاز شد آب های گرم تر را به سطح اقیانوس آرام آورد که موجب بالا رفتن دمای اتمسفر شد. اما کارشناسان می گویند نمی توانند با قطعیت بگویند که پس از این چه اتفاقی خواهد افتاد.
آتش سوزی گسترده در ساختمان تاریخی ۴۰۰ ساله در دانمارک
ساختمان تاریخی و قدیمی بورس اوراق بهادار دانمارک در مرکز «کپنهاگ»، پایتخت این کشور طعمه آتش سوزی شد.
این بنا یکی از قدیمی ترین ساختمان های این شهر است که بخشهایی از آن در شعله های آتش، فروریخته است. قدمت این ساختمان به سال ۱۶۲۵ میلادی برمی گردد.
در همین حال پلیس دانمارک از شروع بررسی علت حریق این بنا که اتاق تجاری این کشور در آن مستقر است، آگاهی داد.
روشی برای پیش بینی احتمال مبتلاشدن به زوال عقل
نتیجه آزمایش جدید دانشگاه «لافبورو» نشان داده است کاهش حساسیت بصری می تواند زوال عقل را تا ۱۲ سال پیش از مبتلاشدن به آن پیش بینی نماید.
متخصصان در شروع پژوهش از شرکت کنندگان خواستند در آزمون بصری شرکت نمایند. در این آزمایش شرکت کنندگان بمحض مشاهده مثلثی که در میدانی از نقاط متحرک شکل می گرفت، باید دکمه ای را فشار می دادند. افرادی که به زوال عقل گرفتار می شوند در مشاهده این نقاط بسیار کندتر عمل می کردند.
مشکلات بینایی ممکنست نشانه اولیه زوال شناختی باشد، برای اینکه پلاک های آمیلوئید سمی در رابطه با بیماری آلزایمر ممکنست ابتدا بر نواحی مغز که با بینایی در ارتباط هستند تاثیر بگذارد و بخشهایی از مغز که با حافظه مرتبط می باشد با پیشرفت بیماری لطمه می بیند. بر همین مبنا آزمون های بینایی ممکنست پیش از آزمون های حافظه، برخی نقایص را پیدا کنند.1403/01/30
12:33:42
5.0 / 5
338
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سلامت