تاكید نظام پزشكی بر ابلاغ تعرفه های پزشكی ۱۴۰۳ قبل از پایان سال

سهم پزشکان از رشد 46 درصدی تعرفه ها چقدر است؟

سهم پزشکان از رشد 46 درصدی تعرفه ها چقدر است؟

به گزارش سلامت، رییس کل سازمان نظام پزشکی با اعلان اینکه افزایش 46 درصدی تعرفه های پزشکی حداقل میزان مورد نظر جامعه پزشکی برای سال آینده است، اظهار داشت: افزایش تعرفه های پزشکی شامل مواردی مانند هزینه های هتلینگ، دارو، تجهیزات، نیروی انسانی و هزینه های سرباری و... می شود؛ در مجموع شاید حدود یک سوم افزایش تعرفه های پزشکی از آن پزشک شود.


دکتر محمد رییس زاده در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که افزایش ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی ۱۴۰۳ به تصویب شورای عالی بیمه رسیده است، اظهار داشت: نمایندگان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی، سازمان تامین اجتماعی، بیمه سلامت ایران، بیمه نیروهای مسلح، سازمان برنامه و بودجه، کمیته امداد، سازمان امور استخدامی، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی که همگی جزو ذی نفعان به حساب می آیند در شورای عالی بیمه حضور دارند.
وی با اشاره به تصویب افزایش ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی توسط شورای عالی بیمه، اشاره کرد: باتوجه به تورم، اعضای شورای عالی بیمه بر این باور هستند که افزایش ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی، کمترین کاری است که می توان انجام داد. هم اکنون نیز مصوبه شورای عالی بیمه به سازمان برنامه و بودجه ارجاع داده شده و توسط این سازمان باید به هیات دولت ارسال شود. نهایتاً نیز طبق قانون، تعرفه ها باید در دولت تصویب نهایی شده و جهت اجرا ابلاغ شود.
رییس زاده درباره ی پیگیری های انجام شده در رابطه با رشد ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی توضیح داد: باتوجه به جلسات و نامه نگاری هایی که با رییس جمهور و معاون اول ایشان داشته ایم، امیدوار هستم هیات دولت موضوع افزایش ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی را بدون کاهش ابلاغ کند.
وی با اعلان اینکه تعدادی از بیمه ها با افزایش ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی مخالف هستند، اضافه کرد: تعدادی از بیمه ها ناهمخوانی افزایش تعرفه های پزشکی با منابع خودرا مطرح می کنند در صورتیکه نماینده بیمه مرکزی در جلسه شورای عالی بیمه حضور داشته و بیمه ها موظف می باشند از مصوبه و تصمیم بیمه مرکزی تمکین کنند.
رییس کل سازمان نظام پزشکی معتقد می باشد که ناهمخوانی میان تعرفه ها و هزینه ها سبب شده هزینه ها به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال از جیب جامعه پزشکی باشد و افزود: ناهمخوانی تعرفه های پزشکی دیگر قابل ادامه نیست؛ اگر میزان تعرفه های پزشکی غیرواقعی باشد فاصله میان تعرفه واقعی و تعرفه دستوری سبب می شود که هزینه ها از جیب مردم و پزشکان باشد. اگر میزان تعرفه های پزشکی واقعی باشد و بیمه ها هزینه ها را متقبل شوند، به نفع مردم و جامعه پزشکی است. واقعی شدن تعرفه های پزشکی نه فقط به نفع مردم و جامعه است بلکه حزوه سلامت به سامان تر می شود.
وی با اعلان اینکه افزایش ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی به مفهوم افزایش حقوق جامعه پزشکی به این میزان نیست، اظهار داشت: حق الزحمه پزشکان، کمترین سهم از میزان افزایش تعرفه پزشکی به حساب می آید؛ چونکه افزایش تعرفه ها شامل مواردی مانند هزینه های هتلینگ، دارو، تجهیزات، نیروی انسانی و هزینه های سرباری و... می شود. شاید یک سوم افزایش تعرفه های پزشکی از آن پزشکان شود.
رییس زاده با اشاره به میزان رشد دستمزد جامعه پزشکی طی سالهای قبل اظهار داشت: در صورتیکه میانگین رشد دستمزد کارگران طی سالهای اخیر ۲۴ درصد است؛ حقوق جامعه پزشکان حدود ۹.۵ درصد طی ۱۲ سال قبل بالا رفته است. بررسی میانگین افزایش حقوق پزشکان و کارگران بیان کننده این است که حقوق پزشکان در مقایسه با حقوق کارگران حدود یک سوم است. شرایط حقوق پزشکان برای جوانان جامعه پزشکی غیرقابل قبول است و با حقوقی که دریافت می کنند توانایی اداره زندگی خودرا ندارند.
رییس کل سازمان نظام پزشکی افزود: باتوجه به وضعیت فعلی هزینه ها، افزایش ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی حداقل میزان مورد نظر جامعه پزشکی است و در شورای عالی بیمه با حضور ذی نفعان به تصویب رسیده و طبق قانون لازم است پیش از پایان سال و هرچه سریع تر به تصویب برسد.
وی ادامه داد: امیدوار هستم باتوجه به نگاه بلند رییس جمهور، موضوع افزایش ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی تا انتهای سال ابلاغ شود. سازمان نظام پزشکی، موضوع افزایش ۴۶ درصدی تعرفه های پزشکی را بصورت جدی پیگیری می کند.
منبع:

1402/12/06
13:53:09
5.0 / 5
275
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت