محققان تایوانی پی بردند؛

کاهش خطر سکته مغزی در مبتلایان به آرتریت روماتوئید با طب سوزنی

کاهش خطر سکته مغزی در مبتلایان به آرتریت روماتوئید با طب سوزنی

به گزارش سلامت، تحقیقات جدید نشان داده است که طب سوزنی امکان دارد از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید در مقابل سکته مغزی محافظت کند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این مطالعه نشان میدهد که یک دوره درمان با طب سوزنی ممکنست سطح پروتئین های التهابی خون به نام سیتوکین ها را که با بیماری قلبی مرتبط هستند و علت شماره یک مرگ در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند را کم کند.
دکتر «هانگ-رونگ ین»، محقق ارشد از دانشگاه پزشکی چین در تایوان، می گوید: «التهاب یک فاکتور پیش بینی کننده ثابت و مستقل بیماریهای قلبی عروقی در مبتلایان به آرتریت روماتوئید است. فشار خون ناپایدار و پروفایل لیپیدی دو عامل خطر برای سکته مغزی ایسکمیک هستند و طب سوزنی مزیت کنترل هر دو را دارد.»
سکته مغزی ایسکمیک در اثر لخته شدن خون در مغز ایجاد می شود.
برای این مطالعه، پژوهشگران پایگاه داده بیش از ۲۳۰۰۰ بیمار آرتریت روماتوئید در تایوان را بررسی کردند.
این داده ها شامل نزدیک به ۱۲۳۰۰ بیمار بود که میان سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۰ تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفته بودند.
اکثریت قریب به اتفاق (۸۷٪) با طب سوزنی دستی تحت درمان قرار گرفتند. ۳ درصد تحت درمان با طب سوزنی الکتریکی قرار گرفتند که در آن الکترودی که پالس الکتریکی پایینی تولید می کند به سوزن متصل می شود و ۱۰ درصد هر دو درمان را دریافت نمودند.
بیماران تا سال ۲۰۱۱ تحت نظر بودند.
خطر سکته مغزی بر طبق سن بیماران و وجود همزمان چند بیماری افزایش پیدا کرد. به عنوان مثال، خطر سکته مغزی در افرادی که فشار خون بالایی داشتند دو برابر افراد با فشار خون طبیعی بود و بیماران دیابتی ۵۸ درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی بودند.
از بین افرادی که طب سوزنی دریافت نمودند، ۳۴۱ نفر در طول دوره مطالعه گرفتار سکته مغزی شدند، در صورتیکه ۶۰۵ بیمار در گروه دیگر که تحت درمان با طب سوزنی نبودند گرفتار سکته مغزی شدند که نشان میدهد طب سوزنی منجر به کاهش ۴۳ درصدی خطر سکته مغزی می شود.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر دراین زمینه تاکید دارند.


منبع:

1402/12/02
08:21:21
5.0 / 5
307
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سلامت