در گفت وگو با سلامت تشریح شد

پوشش 70 درصدی هزینه های درمان سرطان

پوشش 70 درصدی هزینه های درمان سرطان

به گزارش سلامت، مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران ضمن اشاره به پوشش ویژه بیماری های پرهزینه در صندوق پشتیبانی از بیماران خاص و صعب العلاج، با اشاره به اینکه ۷۰ درصد هزینه های درمانی سرطان زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارد، اظهار داشت: ۱۰۷ گروه بیماری که جزو بیماری های پرهزینه هستند زیر پوشش مذکور قرار گرفته اند.


دکتر محمدمهدی ناصحی در نمایشگاه رسانه های ایران با حضور در غرفه ایسنا، در رابطه با برنامه های عملیاتی سازمان بیمه سلامت ایران برای سال آتی اظهار داشت: برنامه های سازمان بیمه سلامت ایران محورهای هشت گانه دارد و حوزه «پیشگیری» از محورهای اصلی این سازمان بشمار می رود. ما در سازمان بیمه سلامت ایران در نظر داریم در حوزه پیشگیری فعالیت نماییم.
«پیشگیری»؛ اولویت بیمه سلامت در ۱۴۰۳ وی با اشاره به اینکه جلوگیری از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد و باید در کانون توجه قرار گیرد، اضافه کرد: برنامه های در ارتباط با حوزه پیشگیری را به صورت کامل طراحی نموده ایم و با اجرای این برنامه ها در نظر داریم سبک زندگی افراد را تغییر دهیم. همینطور هدف از اجرای برنامه های حوزه پیشگیری اینست هزینه های مراقبت های اولیه را تأمین نماییم که افراد به بیماری مبتلا نشوند.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: ما با پیشگیری اولیه در نظر داریم از مبتلا شدن افراد به بیماری نوع یک جلوگیری نماییم. همینطور جلوگیری از سطح ۴ که مصرف دارو و موارد دیگر در آن صدمه رسان است را در کانون توجه قرار داده ایم. جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری سطح یک و جلوگیری از سطح ۴ حائز اهمیت است؛ چون که از صدمه رساندن و هزینه جلوگیری می نماییم. بازهم تاکید می کنم، پیشگیری جزو اصول مهم سازمان بیمه سلامت ایران بشمار می رود.
توسعه و استقرار کامل نسخه الکترونیک ناصحی در رابطه با یکپارچه سازی نسخه نویسی الکترونیک هم اظهار داشت: توسعه و استقرار کامل نسخه الکترونیک و رفع عیوب سیستم نسخه الکترونیک کنونی جزو برنامه های عملیاتی سازمان بیمه سلامت برای سال آتی بشمار می رود. در نظر داریم سازمان بیمه سلامت را به سمت یک سازمان هوشمند هدایت نماییم و در این خصوص پروژه هایی تعریف کرده ایم.
وی ضمن اشاره به انتخاب سازمان بیمه سلامت بعنوان سازمان بهره ور اظهار داشت: سال گذشته، سازمان بیمه سلامت بعنوان یک مجموعه بهره ور انتخاب گردید و توانست از ۱۰۰ امتیاز ممکن ۱۰۰ امتیاز کسب کند. ارتقاء کیفیت خدمات و برنامه ها جزو مباحثی است که در کانون توجه قرار داده ایم. ما استمرار بهره وری را در سازمان بعنوان یک اصل در نظر گرفته ایم و همچنان در راه بهره وری گام برمی داریم.
و اما «صندوق پشتیبانی از بیماران خاص و صعب العلاج» ناصحی ضمن اشاره به راه اندازی صندوق پشتیبانی از بیماری های خاص و صعب العلاج و پوشش ویژه درمان این بیماران و با اشاره به اینکه سازمان بیمه سلامت ایران ۷۰ درصد از هزینه های در ارتباط با بیماری سرطان را پوشش می دهد، تصریح کرد: ۴۰۰ بیماری در فهرست بیماری های نادر و صعب العلاج قرار دارند. هم اکنون ۱۰۷ گروه بیماری زیر پوشش صندوق پشتیبانی از بیماری های خاص و صعب العلاج قرار دارند. میزان مبتلا شدن به این ۱۰۷ گروه بیماری که زیر پوشش قرار دارند نسبت به سایر بیماری ها بیشتر است و جزو موارد پرتکرار هستند. میزان مبتلا شدن به بعضی از بیماری هایی که در فهرست ۱۰۷ بیماری وجود ندارد کمتر از ۱۰۰ مورد است.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت همینطور با اشاره به اینکه مبتلایان به بیماری های نادر که کم تکرار هستند را هم در کانون توجه قرار داده ایم، اظهار داشت: مبتلایان به این بیماری ها را در «کمیسیون خارج شمول» زیر پوشش بیمه ای قرار می دهیم؛ به عبارت دیگر باید گفت سازمان بیمه سلامت اجازه نمی دهد که فرد بدون پوشش بیمه درمان گردد.
وی ضمن اشاره به چرایی پوشش ۷۰ درصدی هزینه های درمانی سرطان اظهار داشت: سرطان جزو موارد پرتکرار است و قیمت هر داروی این بیماری امکان دارد ۵۰۰ میلیون تومان باشد. حدود ۱۵ تا ۲۰ گروه بیماری با نظر گروههای علمی معاونت درمان برای اضافه شدن به گروههای زیر پوشش آماده شده اند اما این بیماری ها جزو موارد مهم نیستند و حالت کلی دارند. همینطور اقدامات خوبی برای بیماری هموفیلی صورت گرفته و جزو صندوق بیماری های پرهزینه قرار گرفته است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: ایجاد «صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج» در سازمان بیمه سلامت، یک کار پرارزش به حساب می آید. قطعا، هزینه بیماری های صعب العلاج در هر مقطعی از زمان برای مردم مهم قلمداد می شود.
وی افزود: بیماران علاوه بر برخورداری از بیمه پایه و بیمه سلامت در صندوق بیماری های پرهزینه حدودا به صورت ۱۰۰ درصدی مورد حمایت قرار می گیرند. ۷۰ درصد هزینه های صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج، هزینه های دارویی است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: معاونت درمان وزارت بهداشت نسبت به تعریف گروههای دارویی اقدام نموده است. بررسی ها مبین اینست که گروههای دارویی روز به روز در حال افزایش می باشد. به صورت مثال، گروههای دارویی بیماران متابولیک و سرطان در گروههای دارویی تشکیل شده است.
وی افزود: خوشبختانه با همکاری سازمان تأمین اجتماعی، بیماران آنها هم وارد سامانه های بیمه سلامت ایران شده اند. هم اکنون، ۲ میلیون نفر از بیمه شدگان دو بیمه بزرگ در سامانه های ما نشاندار شده اند و خدمات این صندوق را دریافت می کنند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در رابطه با بودجه مورد نیاز صندوق پشتیبانی از بیماری های خاص و صعب العلاج اظهار داشت: بودجه اختصاص یافته به این صندوق برای سالجاری ۷۰۰۰ میلیارد تومان بود که ما برای سال آتی خواستار حداقل افزایش دو برابری این بودجه یعنی ۱۴هزار میلیارد تومان هستیم؛ هرچند که پیشبینی ها مبین اینست که به ۱۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.
ثبت اطلاعات شهروندان ۱۹۵ شهر در سامانه «برنامه سلامت خانواده» او همینطور در قسمت دیگری از صحبت هایش در تشریح برنامه سلامت خانواده به ایسنا اظهار داشت: برنامه های گوناگونی مانند جذب پزشک، جذب مراقبان بهداشتی و تکمیل کادر ارائه خدمات در این برنامه، درحال کامل شدن است. امیدواریم که با تکمیل شدن نیروی انسانی متخصص مورد نیاز طرح سلامت خانواده این طرح به صورت کامل اجرا شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانی ها در رابطه با روند پیشرفت برنامه سلامت خانواده اظهار داشت: شهروندان اغلب نقاط کشور در سامانه ثبت شده اند. هم اکنون، ۱۹۵ شهر در سامانه برنامه سلامت خانواده ثبت شده اند و با ثبت تمام اطلاعات شهروندان ایرانی این برنامه به صورت کامل اجرا می شود.
ناصحی اظهار داشت: معاونت بهداشت وزارت بهداشت در رابطه با تعداد شهرهایی که در سال آتی در سامانه برنامه سلامت خانواده ثبت می شوند، تصمیم می گیرد، اما صحبت ها بر آن است که این برنامه در سال آتی در سرتاسر کشور به مرحله اجرا برسد.
منبع:

1402/12/01
10:30:45
5.0 / 5
374
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت