چگونه کودکان را از اخبار ناگوار دور نگه داریم؟

چگونه کودکان را از اخبار ناگوار دور نگه داریم؟

به گزارش سلامت، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه باید برای احساسات کودکان اعتبار قائل شد، اخطار داد: کودکان را در معرض اخبار خصوصا اخبار بد و ناگوار قرار ندهید.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر امین ماهورام ضمن اشاره به این که برای حفاظت از روان کودکان در مقابل اخبار ناخوشایند باید ابتدا به رده سنی کودک توجه داشته باشید، اظهار نمود: تفاوت زیادی بین رفتار و برداشت از موقعیت ها بین یک کودک و یک نوجوان در بحران ها وجود دارد.
وی ادامه داد: والدین برای حفاظت از روان کودک در مقابل صدمه های محیطی باید سن و تکامل ذهنی کودک را در نظر داشت.
این عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن اشاره به اینکه کودکی که کمتر از ۱۰ سال سن دارد اگر در معرض اخبار ناخوشایند قرار بگیرد بیشتر از سایرین تحت تأثیر قرار خواهد گرفت، افزود: این کودکان خویش را در موقعیتی تصور می کنند که گویا این اتفاق ناگوار برای او یا اعضای خانواده رخ داده است. اخبار و اتفاق های ناگوار بشدت کودکان را هراسان می کند.
این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه اظهار داشت: اگر کودکان به هر شکل یا دلیلی با اخبار ناگوار و خشن مواجه گشتند، گام اول اینست که این اطمینان خاطر به کودک داده شود که قرار نیست این رخداد ناگوار لزوما برای او یا خانواده رخ دهد.
وی با اشاره به اینکه والدین باید کودک را مطمئن کنند که از وی در هر شرایط و موقعیتی مراقبت می کنند، اظهار داشت: اگر فرزند شما احساس ترس، غم و ناامیدی دارد این حس او را کوچک ندانید، احساسات کودکان مهم هستند و باید والدین آنرا معتبر بدانند.
ایجاد زمینه گفتگو با کودکان و نوجوانان در زمان وقایع ناگوار و خبرهای ناراحت کننده راهکار مناسبی برای بهبود شرایط و مراقبت از روان اعضای خانواده است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره نمود.
او اظهار داشت: کودکان باید احساسی که به واسطه شنیدن اخبار ناگوار در آنها ایجاد می شود را به سادگی با والدین خود در بین بگذارند، در مورد نوجوانان هم این مورد صادق است.
خبرهای خوب را به گوش بچه ها برسانید
وی تصریح کرد: یکی از روش هایی که کمک می نماید افکار منفی در ذهن کودک یا نوجوان قدری کاهش پیدا کند، دادن خبرهای خوب است؛ یعنی راهی فراهم کنید که خبرهای خوشایند هم به گوش بچه ها برسد.
دادن توضیحاتی درمورد اخبار از جانب پدر و مادر و در مورد کودکان کوچک تر و دسترسی محدود به اخبار از دیگر مواردی بود که دکتر ماهورام به آن اشاره و خاطرنشان کرد: در مورد کودکان بزرگتر ونوجوانان ندانستن و پنهان کاری همه خبرها روی دیگر سکه است که می تواند مخرب و حتی سبب ایجاد ابهام و نگرانی بیشتر هم شود.
این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه لزوم ادامه فعالیتهای طبیعی و روزانه در بمباران خبرهای ناگوار را خواهان شد و اضافه کرد: نباید اجازه دهیم اخبار ناخوشایند دل مشغولی غیرمعمولی در کودک ایجاد نماید، تا جایی که فرزند ما از کارهای روزمره باز بماند.
وی ادامه داد: وقتی بچه ها کارهای روزمره را به روال سابق انجام دهند از شدت تأثیر اخبار بد کم می شود.
ماهورام ضمن اشاره به اینکه با بالاتر رفتن سن کودک خواه ناخواه توسط ابزاری که کودک در اختیار دارد از خبرها و اتفاقات ناراحت کننده آگاه می شود، افزود: با بالا رفتن سن کودکان به سبب تکامل مغزی که در نوجوانی درحال شکل گیری است، نوجوانان بیشتر به سمت خبرها سوق داده شوند.
ماهورام تصریح کرد: نوجوانان را با منابع خبری معتبر آشنا کنید و بر منابع رسانه ای که نوجوان ما اخبار را دریافت می کند نظارت داشته باشید.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی افزود: محدودیت های سنی و هشدارهایی در رسانه های معتبر قید می شود که ضروری است والدین ضمن نظارت بر نحوه رصد اخبار توسط فرزند خود اجازه مشاهده این تصاویر و اخبار را به او ندهند.
منبع:

1402/10/12
09:09:01
5.0 / 5
280
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , روانپزشك , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سلامت