ویرایش دوره ای دستورالعمل های قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای رفع مشکلات

ویرایش دوره ای دستورالعمل های قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای رفع مشکلات

به گزارش سلامت، معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن پذیرش نقدهایی که به قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری وارد می شود، بیان نمود: این قانون درحال تکامل است و بطور قطع با دریافت نظرات از بدنه جامعه پرستاری در ویرایش های دوره ای دستورالعمل، مشکلات به حداقل خواهد رسید کما این که در دو ویرایش گذشته این مورد ملموس بود.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر عباس عبادی در نشست هم اندیشی شورای هماهنگی پرستاری استان گیلان، هدف حرفه پرستاری را رضایت مردم از خدمات سلامت دانست و اظهار داشت: پرستاران نقش اساسی در تحقق عدالت در سلامت را با عرضه خدمات مطلوب و باکیفیت به مردم عزیز کشورمان دارند.
وی با تکیه بر ضرورت تغییر نگاه پرستاران به نگاه حرفه ای و گفتمان مردم محوری، اظهار داشت: صدمه ها و مشکلات پرستاری قبل از آنکه متوجه پرستاران باشد بر کیفیت خدمات مراقبتی و در نهایت سلامت مردم تأثیر گذار است.
او ضمن اشاره به برخی حواشی پیرامون جامعه پرستاری در فضای مجازی با تکیه بر اهمیت رفتار حرفه ای در مقابله با چالش ها و حواشی پیش رو، بیان نمود: رشته پرستاری دارای تقدس است بشکلی که خیلی از بزرگان دینی ما در اهمیت جایگاه آن بیانات پرارزش و قابل تاملی داشته اند؛ ازاین رو وظیفه اخلاقی و حرفه ای ما ایجاب می کند نسبت به جایگاه آن حساس و متعصب باشیم.
وی ادامه داد: همه افرادی که لباس پرستاری بر تن دارند در تارو پود پرستاری تنیده هستند ازاین رو نمی توان صرفاً با ثبت موفقیت ها به نام خود و ثبت ضعف ها به نام دیگران خویش را ریشه پرستاری نامید.
وی خاطرنشان کرد: بر هر انسان آزاده ای در هر شغل و لباسی حفظ حرمت بزرگان واجب است و ما هم بعنوان پرستار آنرا وظیفه خود می دانیم اما این به این معنا نیست که خلاقیت، فکر، انگیزه و طرات جوانی را از جوان ترهای حرفه بگیریم و با شعار ریشه داری خویش را قیم حرفه بدانیم.
معاون پرستاری با تشریح فرآیند اجرایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرداخت و قبول برخی ضعف ها و پذیرش برخی نقدها، اظهار داشت: این قانون درحال تکامل است و بطور قطع با دریافت نظرات از بدنه جامعه پرستاری در ویرایش های دوره ای دستورالعمل، مشکلات به حداقل خواهد رسید کما این که در دو ویرایش گذشته این مورد ملموس بود.
وی با اشاره به اینکه گوش ما همواره پذیرای نظرات علمی و کارشناسی در جهت اجرای بی نقص تعرفه گذاری است، اظهار نمود: برخی در خارج از بدنه وزارت بهداشت و متاسفانه با گفتار غیر معقول و مدیریت شده در جهت تغییر مسیر حرکت جامعه پرستاری به سمت منافع فردی و گروهی خود، تصورات ذهنی همکاران عزیز گروه پرستاری را نسبت به تعرفه و ماهیت اصلی آن که درآمد از محل تولید خدمت است را با اعداد و ارقام غیر واقعی مشوش ساخته در حالیکه صفر تا ۱۰۰ تدوین دستورالعمل را اعلام نظر کرده است.
عبادی همینطور به نقدهای غیرمنصفانه در مورد برنامه هفتم توسعه واکنش نشان داد و از همکاران پرستار خواست قبل از آنکه برخی اخبار بی اساس فضای مجازی را بپذیرند دست کم قسمت های در ارتباط با نظام سلامت و بخصوص پرستاری را مطالعه کنند و سپس واکنش نشان دهند.

بنابر اعلام وبدا او در آخر، اضافه کرد: این قانون نه تنها تهدیدی برای پرستاری نیست که فرصت های خوبی برای پرستاری همچون زیر پوشش قرار گرفتن خدمات پرستاری در منزل و تخصصی سازی پرستاری آن گنجانده شده است.
منبع:

1402/10/05
09:34:53
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سلامت