نتایج مطالعات نشان می دهد؛

استاتین ها در کاهش خطر لختگی خون ناشی از هورمون درمانی موثرند

استاتین ها در کاهش خطر لختگی خون ناشی از هورمون درمانی موثرند

به گزارش سلامت، یک مطالعه جدید در مورد زنان تحت هورمون درمانی که از استاتین هم استفاده می نمایند، نشان داده است که امکان دارد خطر لخته شدن خون را کم کند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، این یافته ها امکان دارد راه را برای روش های جدید درمانی برای علایم یائسگی در میان خانمهایی که قبلاً تصور می شد کاندیدای هورمون درمانی نباشند، هموار کند.
مطالعات قبلی نشان داده اند که هورمون درمانی با خطر بیشتر لخته های جدی خون به نام ترومبوآمبولی وریدی مرتبط می باشد.
اکنون، یک مطالعه جدید به بررسی این مورد پرداخته است که آیا استفاده از استاتین می تواند بر خطر ابتلاء به ترومبوآمبولی وریدی در خانمهایی که تحت هورمون درمانی هستند تاثیر بگذارد.
این مطالعه زنان بالای ۵۰ سال را که درحال انجام هورمون درمانی بودند، مورد بررسی قرار داد. نتایج نشان داد خانمهایی که استاتین مصرف نمی کردند، در مقایسه با خانمهایی که به همراه هورمون درمانی، استاتین مصرف می کردند، با خطر بیشتر ابتلاء به ترومبوآمبولی وریدی روبرو بودند.
دکتر «سوزان ولر»، محقق ارشد از دانشگاه تکزاس، می گوید: «حدود یک دهه پیش، ما در بعضی از آزمایشات بالینی بزرگ متوجه شدیم که استاتین ها که برای پیشگیری از انواع بیماری های قلبی عروقی مانند حملات قلبی و سکته ها استفاده می شود، به نظر می آید خطر ابتلاء به ترومبوآمبولی وریدی را می کاهد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «در این مطالعه، ما می خواستیم بررسی نماییم که آیا همین ارتباط در زنان، با و بدون هورمون درمانی وجود دارد. با استفاده از یک بانک اطلاعاتی بزرگ بیمه درمانی، دریافتیم که استاتین ها با کاهش قابل توجه و مفهوم دار خطر ابتلاء به ترومبوآمبولی وریدی همراه هستند.»
برای درک بهتر رابطه بین استاتین ها، هورمون درمانی و خطر لخته شدن خون، تحقیقات بیشتری ضروری است.


منبع:

1402/10/04
08:19:42
5.0 / 5
285
تگهای خبر: بیمار , بیماری , بیمه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سلامت