رییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مطرح كرد

ابتلای یک نفر از هر ۱۰ زن ایرانی به آندومتریوز

ابتلای یک نفر از هر ۱۰ زن ایرانی به آندومتریوز

سلامت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلان اینکه تخمین زده می شود در کشور از هر 10 زن، یک نفر به آندومتیوز مبتلا باشد، بر اهمیت تشخیص سریع این بیماری و توسعه بازآموزی جامعه پزشکی درباره ی این بیماری تاکید نمود.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در آیین افتتاحیه پنجمین کنگره کشوری و دومین کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز که با میزبانی پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن سینا جهاد دانشگاهی در تالار ابوریحان دانشگاه شهیدبهشتی برگزار گردید، مرکز درمان ناباروری ابن سینا را یک مرکز متعالی پزشکی در حوزه درمان ناباروری خواند.
وی افزود: به سبب سابقه فعالیت و انباشت تجربیات اساتید گرانقدر داخلی و خارجی، این مرکز محوریت کارهای درمانی و پژوهشی در حوزه بیماریهای زنان و ناباروری است.
بگفته زالی، یکی از وظایف مهم پژوهشگاه ابن سینا در کنار اقدامات علمی، بازشناسی عوامل مبتلاشدن به بیماری اندومتریوز و بررسی عوارض چندوجهی روانی و فیزیکی این بیماری مزمن و فرسایشی است.
رئیس دانشگاه عدم تشخیص قطعی و شناسایی دیرهنگام این بیماری را از با اهمیت ترین چالش های درمانی دانست و اضافه کرد: تخمین زده می شود بین هشت تا ۱۵ سال بین بروز علایم و تشخیص بیماری فاصله است و خیلی از مبتلایان در زمان مراجعه، از سطح پیشرفته ای از اندومتریوز رنج می برند.
وی با اشاره به وجود چالش های فرهنگی در بازگویی و بیان علایم این بیماری و در نتیجه تشخیص دیررس بیماری، اشاره کرد: اگر در نظر بگیریم از هر ۱۰ دختر، یک دختر ایرانی به اندومتریوز مبتلاست، به این معنا است که ۲ تا ۳ میلیون ایرانی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند؛ بیماری که علایم آن به شدت در کیفیت زندگی فرد موثر است.
زالی در ادامه قاعدگی های درناک، طولانی، همراه با تاخیر و لکه بینی و تداخلات ادراری را همچون علایم مبتلاشدن به اندومتریوز اعلام نمود و اظهار داشت: این بیماری یک بیماری صرف لگنی نیست و ارگان های دیگر را نیز درگیر می کند.
او با اشاره با آنکه آلاینده های هوا نیز همچون عوامل پرخطر مبتلاشدن و تشدید این بیماری است، اظهار داشت: میزان آلاینده های موجود در هوا با مبتلاشدن به اندومتریوز در کشورهای صنعتی رابطه مستقیم دارد. دی اکسین ها ترکیبات موجود سمی موجود در آلاینده ها که حتی ممکنست بوسیله مصرف چربی اشباع در مواد غذایی گوشتی نیز وارد چرخه غذایی افراد شود، در بروز بیماری تاثیر به سزایی دارد.
بیشتر بخوانید:
دو عارضه مهم آندومتریوز / تشخیص سخت و پیچیده این بیماری زالی با اعلان اینکه برمبنای مطالعات اخیر تغییر در جذب ویتامین D ممکنست در افزایش شانس مبتلاشدن به اندومتریوز موثر باشد، اظهار داشت: اگر این ادعا اثبات شود، با مداخلات تغذیه ای می توان برای اقدامات پیشگیرانه برنامه ریزی کرد.
وی اندومتریوز را بیماری چندوجهی با زیرپایه ژنتیک و تاثیرپذیر از عوامل محیطی اعلام نمود و اظهار داشت: برای پیگیری و درمان این بیماری نیاز به کلینیک ها و تخصص های چندوجهی است.
زالی اشاره کرد: حدود ۱۰۰ مرکز ناباروری در کشور مشغول به فعالیت است که وجه قابل توجه مراجعات به این مراکز را مبتلایان به اندومتریوز می سازند. ۵۰ تا ۷۰ درصد بیماران درگیر اندومتریوز به نازایی در سطوحی به نازایی مبتلا می شوند. به همین دلیل با درمان مطلوب اندومتریوز می توان به درمان ناباروری نیز دست پیدا کرد.
رئیس دانشگاه با اشاره به کارهای ستودنی مرکز درمان ابن سینا در عرصه ایمونولوژی، افزود: تغییرات ایمونولوژیک در مسائل مربوط به اندومتریوز اهمیت بسیاری دارد و پیش بینی می شود خیلی از مداخلات ایمونولوژیک و مهار حوادث ایمونوپاتولوژیک منجر به درمان قاطع اندومتریوز شود.
وی پیشرفت های حوزه درمان کم تهاجمی زنان خصوصاً لاپاراسکوپی در کشور را ستودنی خواند و اظهار داشت: با مهارت آموزی در سالهای اخیر طیف وسیعی از روش های مینیمال اینورتر و مداخلات کم تهاجمی در جریان است. درد کمتر، صرفه اقتصادی، عوارض کمتر، بازگشت سریع تر به زندگی روزمره و شغلی و ظاهر بهتر و زیباتر همچون فواید این روش های مداخلاتی است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، او در آخر بر ضرورت توسعه آموزش ها از سنین مدرسه، بازآموزش جامعه پزشکی بمنظور افزایش قدرت تشخیص و بهره گیری از ظرفیتهای چندوجهی برای درمان اصرار کرد.1402/09/30
12:44:21
5.0 / 5
311
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت