در آستانه كنفرانس كاپ ۲۸ ؛

سازمان جهانی بهداشت خواهان اقدام فوری درباره ی تغییرات اقلیمی شد

سازمان جهانی بهداشت خواهان اقدام فوری درباره ی تغییرات اقلیمی شد

سلامت: سازمان جهانی بهداشت (WHO) در آستانه شروع کنفرانس آتی تغییرات اقلیمی (COP28) به اقدام فوری در مورد «آب و هوا و سلامت» تاکید و اذعان کرد که اقدام برای داشتن آب و هوای قابل قبول باید به عنوان اقدامی برای سلامت افراد نیز شناخته شود.


به گزارش سلامت به نقل از آناتولی، این جلسه مقرر است در دبی، شهر پرجمعیت امارات متحده عربی از ۳۰ نوامبر تا ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳ اجرا شود.
امید این است که کاپ ۲۸ بتواند هدف طولانی مدت محدود کردن افزایش دمای کره زمین تا حد ۱.۵ درجه سانتی گراد را تحقق بخشد. این توافق در سال ۲۰۱۵ با شرکت حدود ۲۰۰ کشور در پاریس حاصل شد.
این آژانس سازمان ملل در اطلاعیه ای اظهار داشت: در صورتیکه جهان در کاپ ۲۸ متحد می شود، جامعه بهداشتی خواهان اقدام قاطع است. ما از مذاکره کنندگان می خواهیم بدانند که اقدام اقلیمی یک اقدام بهداشتی است و عدم رسیدگی به این واقعیت نتایج عمیقی برای رفاه نسل های فعلی و آینده خواهد داشت.
فراخوان سازمان جهانی بهداشت جامعه سلامت را در درخواست برای تعهد به ایجاد سیستم های بهداشتی انعطاف پذیر، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و اولویت بندی سلامت، متحد می کند.
«تدروس آدهانوم قبریسوس»، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در این زمینه اظهار داشت: اولویت دادن به سلامت فقط یک انتخاب نیست، بلکه پایه و اساس جوامع تاب آور است.
او اظهار داشت: ما باید گفتگوها را تغییر داده و مزایای گسترده اقدامات اقلیمی جسورانه را برای سلامت و رفاه خود نشان دهیم.
بودجه بیشتری برای پشتیبانی از سیستم های بهداشتی در مقابل تغییرات آب و هوایی مورد نیاز است
سازمان جهانی بهداشت با تشخیص کمبود مالی در سیستم های مراقبت های بهداشتی، اظهار داشت که جامعه سلامت از کانال های نوآورانه کمک مالی بیشتری می خواهد. این درخواست مستلزم حذف و پایان دادن به یارانه های سوخت های فسیلی و ایجاد بودجه جدید برای تقویت سیستم های مراقبت بهداشتی در سازگاری با تغییرات آب و هوایی است.
این آژانس اظهار داشت: عدم اقدام سریع، سیستم های بهداشتی را در سرتاسر جهان در مقابل تأثیرات شدید تغییرات آب و هوایی لطمه پذیر می کند و تاکید کرد که تغییرات آب و هوایی «یک تهدید دور» نیست بلکه یک «خطر کنونی» است.
بگفته متخصصان، تغییرات اقلیمی هم اکنون بر سلامت عمومی تأثیر گذاشته و منجر به تشدید بیماریهای عفونی و بیماریهای منتقله بوسیله حیوانات و حشرات ناقل می شود. بمنظور کاهش اثرات نامطلوب بر سلامت، جامعه سلامت بر اهمیت کاهش و حذف گازهای گلخانه ای تاکید می کند.
آمارهای سازمان جهانی بهداشت نشان میدهد که سالانه در جهان هفت میلیون مرگ زودرس به آلودگی هوا نسبت داده می شود.
در این بیانیه آمده است: اقدامات کاهش فوری همچون انتقال به منابع انرژی پاک، برای صیانت از سلامت انسان و ایجاد نتایج پایدار لازم است.
تغییرات اقلیمی، خطری جدی و تهدیدکننده
تغییرات اقلیمی بر غذایی که می خوریم، هوایی که تنفس می نماییم، آبی که می نوشیم و مکان هایی که ما از آنها به عنوان سرپناه استفاده می نماییم، تاثیر می گذارد.
تغییرات اقلیمی همین طور می تواند با بوجودآوردن دگرگونی در فراوانی یا شدت رویدادهای شدید آب و هوایی و انتشار آفات و بیماریهای خاص، بر سلامت و رفاه افراد تأثیر بگذارد.
بگفته کارشناسان، تغییرات آب و هوایی از دو طریق بر سلامت افراد تأثیر می گذارد:
- با تغییر در شدت یا فراوانی مشکلات سلامتی که افراد هم اکنون با آن مواجه هستند
- با بوجودآوردن مشکلات بهداشتی جدید یا پیش بینی نشده در افراد
اثرات تغییرات آب و هوایی بر سلامتی شامل بیماریهای تنفسی و قلبی، بیماریهای در رابطه با آفات مانند بیماری لایم و ویروس نیل غربی، بیماریهای در رابطه با آب و غذا و جراحات و مرگ ومیر است. تغییرات آب و هوایی همین طور با افزایش جرایم خشن و بطور کلی کاهش سلامت روان مرتبط می باشد.
افراد می توانند بطور همزمان یا در مراحل مختلف زندگی با چندین مورد از اثرات تغییرات اقلیمی مواجه شوند.
تدروس آدهانوم قبریسوس نیز بتازگی گفته است: سازمان جهانی بهداشت انتظار دارد که در ماه های آتی رویدادهای آب و هوایی شدید همچون امواج گرما، سیل و طوفان در سطح جهانی شروع شود.
سازمان جهانی هواشناسی (WMO) نیز هشدار داد که شرایط پدیده آب و هوایی ال نینو برای نخستین بار در هفت سال قبل در منطقه استوایی اقیانوس آرام به وجود آمده است که احتمالاً منجر به افزایش دمای جهانی و تغییرات اقلیمی می شود.
کارشناسان معتقدند که تغییرات اقلیمی درحال رسیدن به نقاط ناشناخته ای است و افزایش دمای جهانی همراه با پدیده ال نینو منجر به ثبت رکوردهای جدیدی خواهد شد.
در کنفرانس جهانی اقلیمی سازمان ملل (کاپ ۲۸) درباره ی چه گفتگو می کنند؟
هدف کنفرانس، پیشبرد مقاصد پیمان ۲۰۱۵ پاریس است اما کاپ ۲۸ بطور ویژه به اهداف زیر می پردازد:
- اقدام سریع جهت استفاده از انرژی های پاک برای کاهش اثرات گلخانه ای گازهای آلاینده قبل از سال ۲۰۳۰
- انتقال منابع مالی برای پشتیبانی از اقدامات زیست محیطی از کشورهای غنی به کشورهای فقیر و یافتن روش های جدید برای کشورهای در حال توسعه
- تمرکز بر انسان و طبیعت
- تبدیل کاپ ۲۸ به «کارآمدترین» کنفرانس
همین طور روزهای کنفرانس به بحث درباره ی مطالبی مانند سلامت، اقتصاد، غذا و طبیعت اختصاص داده شده است.
منبع:

1402/09/08
09:17:32
5.0 / 5
266
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت