وزیر بهداشت اعلام كرد

پویش ملی سلامت از امروز تا 15 دی

پویش ملی سلامت از امروز تا 15 دی

به گزارش سلامت، وزیر بهداشت از آغاز مرحله اول پویش ملی سلامت از امروز تا ۱۵ دیماه اطلاع داد و ضمن اشاره به آمار مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: امیدواریم به تدریج پرونده الکترونیک سلامت را برای هر ایرانی داشته باشیم تا سابقه بیماری در خانواده، سبک زندگی آنها و... داشته باشیم و بدین سان ارتباط آن با بیماری ها مشخص شود.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم رونمایی از برنامه پویش ملی سلامت با شعار «آگاهی زودتر، مراقبت موثرتر» که در وزارت بهداشت برگزار گردید، اظهار داشت: امروزه یکی از نیازهای مهم بشری مساله سلامت است. پیش از کرونا شاید افراد چندان اهمیت سلامت را درک نمی کردند، اما این بیماری نشان داد سلامت چقدر مهم می باشد. شاید همه فکر کنند کار ما درمان است اما اینطور نیست، وظیفه ما پیشگیری و ایجاد سلامت برای مردم است و بنا بر این هم طرحی به عنوان «پویش ملی سلامت» را از امروز ۲۰ آبان آغاز کردیم که تا ۱۵ دیماه ادامه دارد.
وی ادامه داد: البته این مرحله اول طرح است و قرار نیست تمام شود؛ بلکه در مراحل مختلف دنبال می شود؛ چون هدف ما ارتقای سلامت است. امروزه همه با تلفن همراه و انواع و اقسام کامپیوتر ها آشنا هستند، ولی در عرصه سلامت بسیاری از این وسایل استفاده نمی شود؛ درحالی که می توان بیش از آنها بهره برد.
عین اللهی با تأکید بر اهمیت ارتقای سواد سلامت، اظهار داشت: سطح سواد جامعه امروزه بالا رفته است و انتظار داریم در عرصه سلامت هم این سطح ارتقا یابد. از طرفی امیدواریم به تدریج پرونده الکترونیک سلامت را برای هر ایرانی با کد ملی داشته باشیم تا سابقه بیماری در خانواده، سبک زندگی آنها و... را ثبت نماییم و داشته باشیم تا بررسی شده و ارتباط آن با بیماریها مشخص شود.
او اشاره کرد: این پویش باید تا ۷۰ درصد جمعیت کشور را دربرگیرد و آمادگی کامل برای اجرای آن در تمام دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد و همه برای اجرای طرح بسیج شدند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: امروزه با کم شدن بیماریهای واگیر، بیماریهای غیرواگیر بالا رفته و در بیمارستان ها شاهد می باشیم که ۸۳ درصد مرگ و میرها به سبب بیماریهای غیرواگیر است. سالانه حدود ۳۰۰ هزارنفر جان خویش را در کشور بر اثر بیماری غیرواگیر از دست می دهند و بیشتر از ۱۵۰ هزار مرگ و میر از بیماریهای قلبی عروقی داریم. ۳۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال در ایران فشارخون بالا دارند؛ درحالی که خیلی ها شاید یکبار هم فشارخون خویش را اندازه گیری نکرده باشند. زمانی می گفتند اگر بخواهیم فشارخون بگیریم حتما باید نزد پزشکر برویم اما امروزه دیگر اینطور نیست و باید امکانات آن همه جا فراهم باشد.
وی ادامه داد: از طرفی سالانه ۳۰ هزار مرگ به سبب دیابت داریم؛ در صورتیکه فرد شاید از بیماری خود آگاه هم نباشد. در عین حال بیشتر از ۶۰ درصد افراد کشور از پرفشاری خون خود اطلاع ندارند و ۳۰ درصد از مردم هم از ابتلای خود به دیابت بی اطلاع هستند.
وزیر بهداشت اشاره کرد: امیدواریم با آگاهی بموقع از سال جاری تا سال ۱۴۰۹ بتوانیم از نیم میلیون مرگ بر اثر بیماری قلبی عروقی و ۳۰ هزار مرگ بر اثر دیابت، پیشگیری نماییم.
وی ادامه داد: بیشتر از ۲۲۰ هزار مرگ، یعنی حدود ۸۹ درصد مرگ در سال ناشی از عوامل فشارخون، قندخون، چاقی، اضافه وزن و... است. داشتن تحرک کافی بدنی بسیار مهم ست. انواع و اقسام غذاهای پرنمک و پرچرب مورد استقبال نسل جوان است و ما می دانیم خیلی از بیماریها در کودکی پایه گذاری می شود و مصرف زیاد غذای پرنمک، نوشابه و... در آینده فرد اثرگذار می باشد. دراین زمینه از مسئولین مدارس می خواهیم در بوفه ها از عرضه این محصولات مضر اجتناب کنند و حتی پویشی برای آگاهی رسانی این مساله به بچه ها آغاز نماییم.
عین االهی با اشاره به تأثیر بیماریهای غیرواگیر بر اقتصاد و پیشرفت کشور، اظهار داشت: این بیماریها سالانه بیشتر از ۸۰ تریلیون تومان به اقتصاد ما ضربه می زند که این صدمه برابر با پنج درصد تولید ناخالص داخلی سالانه است.
وی در ادامه صحبت هایش با اشاره به آثار زیان بار مصرف دخانیات بر سلامت، اظهار داشت: همیشه از مردم خواستیم مصرف دخانیات را یا ترک کرده یا به حداقل برسانند.
وی ادامه داد: با این پویش برنامه داریم تا از ۲۰۰ هزارمرگ بر اثر فشارخون جلوگیری نماییم. همچنین با اصلاح سبک زندگی تا ۷۰ درصد می توان از ظهور دیابت نوع ۲ پیشگیری کرد. با آگاهی بموقع و کنترل موثر از سال جاری تا سال ۱۴۰۹ می توان از ۶۱۰ هزار مرگ در عرصه بیماریهای قلبی و از ۳۰ هزار مرگ در عرصه دیابت پیشگیری کرد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: سود اقتصادی این اقدام پیشگیرانه در یک دوره ۱۵ ساله حدود ۵۴ تریلیون تومان است. بار اقتصادی بیماریهای قلبی در کشور ۴۳ تریلیون و بار اقتصادی دیابت ۱۳ تریلیون محاسبه شده است.
او با تأکید بر اهمیت خود مراقبتی، اظهار داشت: هرفرد باید خودش برای سلامت خود به فکر باشد و برنامه ریزی کند و تحرک کافی و سبک زندگی سالم داشته باشد.
وزیر بهداشت اشاره کرد: از امروز (۲۰ آبان) تمام مراکز بهداشتی در کل کشور آماده هستند تا در چالش ملی سلامت همکاری کنند و افراد می توانند رجوع کنند و پرونده الکترونیک سلامت خویش را تشکیل دهند و پرسشنامه های مربوطه را پر کنند و تحت کنترل فشارخون و قندخون قرار گیرند.
وی با اشاره به تأثیر سلامت در پویایی جامعه، بیان کرد: سلامت مترادف با پزشک نیست و باید به پیشگیری هم فکر کرد و سلامت محوری جای پزشک محوری را بگیرد؛ چونکه سلامت شامل عوامل گوناگونی است که همه چیز در دست پزشک نیست. وزارت بهداشت باید پیشگیری محور عمل کند و در مدارس، کارخانه ها و... به این مهم اهمیت داده شود.
او با تأکید بر این که سلامت تنها در حیطه وزارت بهداشت نیست، اشاره کرد: مثلاً خود فرد با آموزش دیدن می تواند فشارخون خودش را اندازه گیری نماید. افراد باید برای سلامت خود برنامه ریزی کنند و خود مراقبتی را یاد بگیرند. متاسفانه در سبک زندگی هم مشکلاتی داریم که باید اصلاح گردد و افراد از غذاهای سالم بهره گیرند. در دوره کرونا بچه ها تحرک نداشتند و چاق شدند و این مساله با آموزش خود مراقبتی اصلاح می شود.
عین اللهی افزود: امروزه با کاهش بیماریهای عفونی، بیماریهای غیرواگیر درحال افزایش است و دو بیماری دیابت و پرفشاری خون حالا از عوامل اصلی مرگ و میرها هستند؛ درحالیکه می توان برای آنها برنامه ریزی کرد.
وی ادامه داد: مثلاً در مورد تالاسمی کار خوبی که شده این است که کوشیدیم ازدواج های فامیلی و... را کنترل کنیم؛ بدین سبب باید بیماریهای ژنتیکی در خانواده را کنترل کنیم؛ بدین جهت ایجاد پرونده سلامت در خانواده برای ما اهمیت دارد. برنامه ما این است که در آینده هر کد ملی یک پرونده سلامت داشته باشد و برنامه پویش ملی سلامت یک راهی برای این قضیه است تا اطلاعات مدنظر خود از سلامت خانواده را با پرسش نامه هایی جامع و علمی پایش نماییم. حالا در ۹۳ شهرستان بصورت کامل کار را انجام می دهیم.
وزیر بهداشت اشاره کرد: اگر در حین شناسایی موارد به فرد بیماری برخورد نماییم باید اقدامات درمانی را از نظام ارجاع انجام دهیم و اگر فردی از این طریق خدمت بگیرد حتما مشوق های خوبی دریافت خواهدنمود.
وی با تأکید بر اهمیت تدوین نقشه سلامت، اشاره کرد: این نقشه می تواند در سطوح مختلف با رنگ های مختلف تعریف شود؛ مثلاً شهری در بیماریهای ریوی رنگ قرمز داشته باشد و از این نقشه متوجه مشکل شویم و بدنبال رفع آن باشیم. این مبادرت به برنامه ریزی های ما کمک می نماید.
وی ادامه داد: ما در منطقه سبزی از نظر بیماریها قرار داریم اما در اطراف ما بیماریهای آلوده کننده مانند سل، مالاریا، فلج اطفال و... وجود دارد که از آنها هم نباید غافل شد؛ چون این بیماریها هم یک تهدید هستند و باید رصد شوند. امروزه یکی از نکات پر اهمیت برای ما هپاتیت C است که در بعضی کشورها ریشه کن شده است اما ما هنوز هپاتیت C داریم و برای آن برنامه ریزی مفصلی لازم است و ان شاءالله طی دو سال ریشه کن شود. درعین حال امکان بروز بیماریهای نوپدیدی همچون کرونا هم وجود دارد و باید زیرساخت های لازم فراهم باشد.
او واکسیناسیون را اقدامی اساسی در جلوگیری از برخی بیماریهای واگیردار خواند و بیان کرد: افراد جاهلی که واکسیناسیون را کاری مضر می دانند باید بدانند با همین واکسن توانستیم کرونا را کنترل نماییم.
وی ادامه داد: امیدواریم در ارتباط با واکسن های پنوموکوک و روتاویروس هم تا پایان سال جاری اتفاقات خوبی افتد تا افراد مبتلا نشوند. امیدواریم در ارتباط با بیماریهای عفونی بتوانیم واکسن های مورد نیاز در کشور را تأمین نماییم و هیچ کودکی نباشد که واکسن نزند و به مدرسه برود. هرچه برای واکسیناسیون هزینه نماییم، یک سرمایه گذاری است.
وی با اشاره به اهمیت سلامت کودکان، اظهار داشت: بازدهی پیگیری سلامت یک کودک سالیان سال خواهد بود؛ بدین سبب باید به پیشگیری و درمان کودکان اهمیت ویژه ای بدهیم.
وزیر بهداشت در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به این که یکی از اشکالات اصلی دنیا، اینروزها مساله غزه است، اظهار داشت: روز پنجشنبه وبیناری با سازمان بهداشت جهانی داشتم که ۷۵ کشور در این کنفرانس حضور داشتند؛ ولی متاسفانه با وجود همه شعارهایی که سازمان های جهانی در عرصه های مختلف می دهند، هیچ اقدام موثری برای جنایاتی که امروزه در غزه اتفاق می افتد، انجام نمی دهند و جلوی چشم همه جهان کودکان، زنان باردار، افراد سالمند و... را قتل عام و نسل کشی می کنند.
وی ادامه داد: اسم این اقدام را جاهلیت مدرن گذاشته ایم؛ زمانی بچه ها را زنده به گور می کردند و الان از انواع و اقسام اسلحه های پیشرفته که حتی رونمایی نشده بود، در غزه استفاده شد.
او اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت در این رابطه اعلام موضع کرده است و امیدواریم یک راهی باز شود که بتوان کمک های مردم بخصوص پزشکان بدون مرز به این مردم را شاهد باشیم.
منبع:

1402/08/20
15:56:18
5.0 / 5
223
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت