گزارش سلامت؛

زیر پوست مطب های پزشکان

زیر پوست مطب های پزشکان

به گزارش سلامت، بجنورد_ درد معالجه بیماری اینروزها در بجنورد و خیلی از شهر های کشور از درد بیماری بیشتر شده و دستیابی بدور از چالش به پزشک با هزینه ای معقول، گاها آرزوی محال شده است.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها؛ محدثه جوان دلویی؛ اگر به ۱۰ سال قبل بازگردیم، بسیاری از شهروندان برای درمان بیماری های ساده و حتی یک مرتبه ویزیت شدن راهی مشهد و گرگان و تهران می شدند. با گسترش رشته های علوم پزشکی و درخواست های مکرر مسؤلان و مدیران و نمایندگان وقت مجلس برای افزایش رشته ها و جذب دانشجو و بویژه ماندگاری هیئت علمی تدابیری اندیشیده شد که شاید کسی گمان نمی کرد حالا مرکز شهر بجنورد به محل تجمع مطب های فراوان پزشکان مختلف با تخصص های متعدد و رفت وآمد بیماران تبدیل گردد. برنامه مسؤلان وقت دانشگاه علوم پزشکی بر این بود که به اعضای هیئت علمی با مرتبه استادیاری مجوز تأسیس مطب داده شود درحالی که در استانهای دیگر باید یک پزشک هیئت علمی دانشگاه به مرتبه دانشیاری برسد تا بتواند مجوز تأسیس مطب داشته باشد.

نسخه بالا بلند
اینجا مطب یکی از پزشکان متخصص اطفال است پیش از آمدن، برای گرفتن وقت تماس گرفتم منشی بر معطل ماندن در مطب تصریح کرد و ساعتی برایمان در نظر گرفت. وارد مطب شدم طبق معمول شلوغ است هنوز از پزشک خبری نیست. پس از سلام به منشی می گوئیم نوبت داشتم و او فورا می گوید ۱۲۰ هزار تومان پرداخت کنید اگر بیمه تکمیلی دارید برگه پرداخت ویزیت بدهم که می گوئیم نه. پس از نیم ساعت معطلی پزشک از راه می رسد و بیماران را سریع و در نهایت ۵ دقیقه ویزیت می کند و نسخه بلندی برای یک سرماخوردگی ساده کودک تجویز می کند.
یکی از رجوع کنندگان به این پزشک عقیده دارد تجویز زیاده از حد داروهای ضد سرفه برای فرزندش سبب ایجاد آلرژی های شدید شده و باز باید در راه رفت وآمد پزشک متخصص مربوطه باشد.
پزشک فوق تخصص اطفال است که نوبت گرفتن از او هم زمان براست ویزیتش ۲۰۴ هزار تومان است آزمایشی که جهت بررسی وضعیت کودک نسخه می کند سر از یک میلیون تومان در می آورد.
اینجا فقط پول نقد دریافت می کنند
با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی تماس می گیرم منشی موقع نوبت دادن تاکید می کند وجه نقد همراهم باشد. وقتی وارد مطب می شوم میبینم که منشی برای دریافت ویزیت از برخی بیماران کارت بانکی می گیرد و برخی دیگر را راهی دستگاه خودپرداز نزدیک مطب می کند تا وجه نقد پرداخت کنند. البته شاید دریافت ویزیت این پزشک به علت عمل های جراحی که انجام می دهد این گونه باشد. ویزیت این پزشک متخصص آزاد است.
سراغ پزشک متخصص دیگری می روم شاید معاینه کردنش ۱۰ ثانیه طول نکشد، او سریع به شنوایی سنجی کنار مطب ارجاعم می دهد، وقتی به آنجا می روم خدمات انجام شده شامل بیمه نمی گردد.
با مطب یکی از پزشکان متخصص اعصاب و روان تماس می گیرم، مدام روی پیغام گیر می رود. با مطب پزشک دیگری تماس می گیرم برای هفته های آتی نوبت می دهد و شرایط ویزیت را کامل برایم شرح می دهد که چه وقت در مطب حاضر باشم و در این را بدانم که انتظار و معطلی هم دارد.
قید تلفنی نوبت گرفتن را می زنم و راهی مطب پزشک متخصص دیگر می شوم. که ویزیت وی با بیمه ۲۰۰ هزار تومان است.

نوبت دهی حاشیه دار و نسخه های دست نویس
به مطب پزشک متخصص داخلی آمده ام بسیار شلوغ است و بیمارانی که ساعت ها پشت در منتظر آمدن دکتر، پله های مطب را بالا و پایین می کنند بی حوصله و سرگردان به نظر می آیند. حق ویزیت آزاد است البته خاطرم نیست مبلغ ۱۳۵ هزار تومان مصوبه دولت را دریافت نمودند یا مبلغ کمتر. بیماری که بامداد در درمانگاهی توسط پزشک معاینه شده است و حالا با مدارک سی تی اسکن آمده تا پزشک نسخه برایش تجویز کند. منشی درخواست پرداخت ویزیت را می کند و بیمار پاسخ می دهد بامداد ویزیت شدم و منشی می گوید: ما به ویزیت شما در درمانگاه کاری نداریم برنامه مطب بر همین روال است. از بیمار دیگری که بعد دو روز جواب آزمایش را آورده هم طلب حق ویزیت می کند.
اگر در نسخه پزشک تزریق آمپول و سرم باشد از بیمار می خواهد تا بعد از تهیه دارو، برای تزریقات به مطب بازگردد تا منشی کارهای تزریقات را انجام دهد. هزینه تزریقات هم بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است.
پزشک نسخه خطی می نویسد وقتی می پرسم نسخه الکترونیک نمی نویسد می گوید اینترنت قطع است و… به علت همین نسخه خطی نوشتن هزینه داروها هم برای بیمار آزاد حساب می شود.
فکر می کنم دلیل این که چرا چهره رنجور و خسته بیماران بعد از خروج از مطب اخمو و ناراحت است را یافته ام.
حکایت تلخ و تکراری تبانی دکتر و داروخانه
نوبت گرفتن از یکی از پزشکان فوق تخصص شهر مراحل مختلفی دارد. نوبت های این پزشک برای ۳تا۴ماه آینده است. شاید برخی اوقات به ۶ ماه هم برسد. این پزشک از زمان آغاز به کارش پس از دریافت فوق تخصص اش با بیمه ای قرارداد ندارد.
ویزیت امسالش ۱۷۴ هزار تومان است و اخیرا بیمارانش را برای دریافت دارو به داروخانه یکی از بستگان ارجاع می دهد و جالب تر این که منشی پیگیر دریافت داروها از داروخانه است و به بیمارانی که به این داروخانه رجوع نکنند تماس می گیرد ومی گوید کد ملی تان را به نسخه پیچ داروخانه داده ام تا داروهایتان را آماده کند لطفاً برگردید و از داروخانه مورد نظر داروهایتان را دریافت کنید!!
به عمر چندساله ام که برای درمان بیماری های خودم، نزدیکان اطرافیانم حتی در شهر های مختلف استانهای خراسان شمالی، جنوبی، رضوی، تهران، گرگان و…چنین مسأله ای را مشاهده نکردم. حتی برای دریافت داروهایم داروخانه دیگری رفتم وقتی به متصدی چنین مطلبی را گفتم جا خورد و همکاران دیگرش را خبر کرد تا ماجرا را مجدد بشنوند. این هم از حکایت های نبود نظارت بر رفتار پزشکان استان است.

اول رسید پرداخت، بعد ویزیت
مطب یک چشم پزشک هستم. حق ویزیت آزاد است نوبت هر بیماری که می شود پزشک اول درخواست رؤیت رسید پرداخت حق ویزیت را می کند که اگر دست بیمار نباشد او را به دنبال منشی می فرستد تا رسید را بگیرد! اگر طبق تشخیص پزشک، چشم بیمار احتیاج به لیزر درمانی داشته باشد باید کارت خویش را به منشی بدهد تا او لطف کند و بیرون از مطب هزینه مربوطه را از دستگاه خودپرداز به کارت یا شماره حساب پزشک یا دیگری واریز نماید. بماند که کارمزد کسر از حساب هم از جیب بیمار می رود.
به نظر می رسد داغ روی داغ وقتی باشد که در یابید حکایت بعضی از جراحان و متخصصان ارتوپد که اینروزها سرشان حسابی شلوغ است هم این گونه است. حق ویزیت آزادشان از یک طرف، دستور برای عمل جراحی های بعضاً غیر ضرور با نسخه پیچی سریع از طرفی دیگر و صد البته دراین میان از دلسوزی و کار بلدی برخی پزشکان متعهد که تعدادشان کم نیست و به بیماران خدمات می دهند هم نباید گذشت.
اَشکال جدید زیر میزی
اگر روزی شاهد گرفتن زیر میزی از پزشکان بودیم حالا شاهد گرفتن هزینه های جانبی و رواج ویزیت آزاد هستیم. حالا این سوال پیش می آید وقتی پزشکان بنا به دلایلی که شاید منطقی هم به نظر برسد به سراغ بیمه ها نمی روند پس به چه دلیل باید از جیب مردم هزینه ای به منظور درمان پرداخت گردد. پس دلیل وجود اداره های عریض و طویل بیمه در استان و بجنورد چیست؟
شاید گفته شود پزشکان متخصص و فوق تخصص در درمانگاه ها هستند که مردم می توانند آنجا رجوع کنند که هزینه کمتر پرداخت کنند اما واقعاً وضعیت درمانگاه ها واین شکل از نوبت گیری بیماران رنجور در ساعت ۵ بامداد و چالش های نوبت دهی اینترنتی که خود گزارش مفصل می خواهد، جواب گوی جمعیت استان است؟
براین اساس خبرنگار مهر بعنوان یک شهروند عادی با رئیس سازمان نظام پزشکی استان تماس گرفت اما مسؤلان این سازمان پاسخ گو نبودند.
البته همچنان جای خوشبختی دارد که همچنان هستند پزشکان متخصص و فوق تخصص با انصافی که حتی از بیمه ی کم کار «سلامت» چشم پوشی می کنند، با بیماران نهایت مدارا و رأفت را دارند و تا مدت های طولانی پیگیر درمان و بهبود بیماران شأن هستند.

منبع:

1402/07/09
08:45:07
5.0 / 5
305
تگهای خبر: اینترنت , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سلامت