گزارش سلامت؛

واکاوی چالش های درمانی لرستان

واکاوی چالش های درمانی لرستان

سلامت: لرستانی ها در حالی یکی از مهم ترین مشکلات حوزه درمان را کمبود پزشک متخصص می دانند که رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعتقاد دارد باید امکانات ویژه ای برای ماندگاری متخصصان فراهم گردد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: استان لرستان را کم وبیش بعنوان یکی از استانهای محروم می شناسند؛ هرچند که طی سالهای گذشته با اقدامات انجام شده حوزه های مختلف در این استان ارتقا و رشد داشته است؛ اما همچنان تا این که لرستان را در سطح توسعه یافتگی رده بندی کرد فاصله داریم.
یکی از حوزه هایی که می تواند در ارتقای شاخصهای توسعه تأثیرگذار باشد نظام سلامت است؛ وجود مراکز درمانی با کمیت و کیفیت مناسبت، تعداد تخت های بیمارستانی، تعداد پزشکان عمومی و متخصص، تعداد کادر درمان، وضعیت تجهیزات و امکانات درمانی و پزشکی و… از مؤلفه های مهم در حوزه سلامت است.
یکی از چالش هایی که همواره لرستانی ها از آن بعنوان معضل در استان یاد می کنند کمبود پزشک متخصص است؛ موضوعی که سبب شده همچنان برخی خانواده ها در خارج از استان دنبال پزشک متخصص برای رجوع و انتقال بیمار خود باشند.

این مبحث بارها بعنوان مطالبه مردم از مسؤلان در سطوح مختلف ملی و استانی مطرح شده است؛ اما چاره کار برنامه ریزی در قسمت های مختلف پذیرش دانشجو و جذب متخصصان و عرضه تسهیلات لازم برای ماندگاری آنها در استان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان: سال جاری ۱۷۲ نفر پذیرش پزشکی داشته ایم
بهرام دلفان رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به پیگیری برای جذب پزشک عمومی و متخصص در لرستان، عنوان کرد: یک پزشک عمومی حدود هفت سال طول می کشد که آموزش ببیند و سپس وارد بازار کار شود.
وی با اشاره به اینکه طرحی که دولت در این رابطه دارد، اینست که بخشی از ظرفیت پزشکی دانشکده ها را به نیروها و افراد بومی اختصاص دهد، اضافه کرد: در مقابل، یک و نیم برابر مدت تحصیل و یعنی حدود ۱۰ سال از این افراد تعهد گرفته می شود که در مناطق استانی خدمت کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تکیه بر این که سال جاری ۱۷۲ نفر پذیرش پزشکی داشته ایم، اظهار داشت: از این تعداد، حدود ۵۰ نفر در دو نوبت ۲۵ نفره، سهمیه مناطق بومی هستند.
یکی از طریق های تأمین نیرو بورسیه است
دلفان، افزود: پس از فارغ التحصیلی این تعداد نیرو در استان مشغول به کار خواهند شد.

وی ضمن اشاره به این که به غیر از این ۵۰ نفر، خیلی ها بومی بوده اما سهمیه آزاد هستند، بیان داشت: اینها هم ماندگاری دارند و در استان می مانند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان، تصریح کرد: یکی از طریق های تأمین نیرو در این رابطه این بوده که از قبل به آنها بورسیه و سهمیه بدهیم و تعهد بگیریم تا پس از فارغ التحصیلی در استان خدمات را عرضه بدهند.
تعداد متخصصی که تربیت می شود کم است
دلفان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه یکی از گلایه های مردم در استان کمبود نیروی متخصص و فوق تخصص است، اضافه کرد: بعنوان مثال تنها چند متخصص و فوق تخصص گوارش در خرم آباد داریم و این در حالیست که سایر شهر های استان هم به این پزشکان متخصص نیاز دارند.
وی، بیان داشت: یکی از علت های موجود در این رابطه اینست که تعداد متخصصی که تربیت می شود کم است، سالانه حدود ۲۵۰۰ نفر متخصص و فوق تخصص در کشور تربیت می شود که به صورت مثال سهم لرستان از این تعداد حدود ۷۰ نفر است.
ماندگاری متخصصان در مناطق محروم ضعیف است


رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان یکی از طریق ها برای تأمین نیروی متخصص این بوده که ما این نیروها را در استان نگه داریم و ماندگاری را زیاد نماییم، اضافه کرد: اما به دلیل این که ماندگاری در مناطق محروم ضعیف است، پس از اینکه این نیروها طرح دولتی خویش را به اتمام می رسانند به شهر های بزرگ بر می گردند.
دلفان، تصریح کرد: عامل تعیین کننده در نگهداری این نیروها و افراد، مسائل مالی است.
تعرفه های دولتی برای جذب پزشکان متخصص پایین است
وی با اشاره به اینکه تعرفه های دولتی ما پایین است، اظهار داشت: همینطور درآمدی که داریم با تأخیر گرفته می شود و با تأخیر به این نیروها پرداخت می شود، این امر باعث نارضایتی می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تکیه بر این که این نیروهای متخصص مسکن و امکانات دیگری می خواهند، اضافه کرد: در ارتباط با این موضوعات استان ما ضعیف است، دولت باید در این رابطه بودجه در اختیار ما قرار دهد و ما هم مسکن و امکانات دیگر برای این نیروهای متخصص تهیه نماییم، کارانه و مطالبات اینها را بموقع پرداخت نماییم.
دلفان، تصریح کرد: با این وجود تمام تلاش ما اینست هر کاری که از دست ما بر می آید برای ماندگاری این نیروهای متخصص در استان انجام دهیم، شرایط و ماندگاری بهتر شده، اما کافی نیست و چند سالی طول می کشد که به حالت تعادل در این رابطه برسیم و نیازهای تخصصی و فوق تخصصی خویش را تأمین نماییم.
نیاز شهرستان های لرستان به متخصص
سخنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در حالی مطرح می شود که پیش از این سید حمیدرضا کاظمی نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اعزام پزشک متخصص قلب به بیمارستان پلدختر را مطالبه عمومی دانست و عنوان کرد: اورولوژی نیاز شهرستان پلدختر است.

وی اضافه کرد: با عنایت به ازدحام بیماران در بیمارستان شهرستان پلدختر و در جهت خدمات بهتر به مردم و بیماران، لازم است به بخش درمان توجه بیشتری شود.
نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی از تلاش پزشکان متخصص بیمارستان پلدختر و خدمتگزاری آنها به مردم در منطقه محروم با کمترین امکانات و تجهیزات قدردانی نمود.
در طول سال قبل حدود ۹۰۰ مریض اورژانسی به مرکز استان اعزام می شوند که بیشتر از ۷۰۰ مورد آن به پلدختر متعلق می باشد و این به مفهوم مشکلات این حوزه در این شهرستان است
کاظمی، اضافه کرد: بر مبنای آمار دریافتی در طول سال قبل حدود ۹۰۰ مریض اورژانسی به مرکز استان اعزام می شوند که بیشتر از ۷۰۰ مورد آن به پلدختر متعلق می باشد و این به مفهوم مشکلات این حوزه در این شهرستان است.
وی به فرسودگی ناوگان بیمارستان پلدختر همچون آمبولانس اشاره نمود و خاطرنشان کرد: بیمارستان پلدختر به امکانات و تجهیزات و همینطور پزشک متخصص قلب نیاز دارد، ازاین رو انتظار می رود در این حوزه پلدختر هم مانند دیگر شهرها دیده شود.
نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، راه کوتاه مدت رفع مشکل کمبود پزشک در پلدختر را خدمات پزشکان با سهمیه پلدختر در این شهرستان دانست و اضافه کرد: درصورتیکه در شهرستان های همجوار چند پزشک قلب وجود داشته باشد حداقل بخشی از زمان خدمات را به پلدختر اختصاص دهند.
کاظمی، خاطرنشان کرد: همینطور با عنایت به این که معمولان به شهرستان ارتقا پیدا کرده نیاز آن به پزشک قابل لمس است و اعزام پزشک به این شهرستان هم لازم است که مورد توجه قرار گیرد.
بنابراین گزارش، به نظر می آید دریافت حقوق و مزایای کم پزشکان در قسمت دولتی نسبت به بخش خصوصی و پایین بودن تعرفه ها در مراکز دولتی نسبت به مراکز خصوصی یکی از علل کمبود پزشک و متخصص در این حوزه می باشد. ضروریست در مجلس شورای اسلامی نسبت به افزایش حقوق و مزایای پزشکان و کاهش مالیات آنها تصمیمی اتخاد شود چون که با این دستمزدها، مشکل کمبود پزشک در مراکز دولتی سطح کشور حل نخواهد شد.


منبع:

1402/07/01
08:08:07
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت